Nowoczesne protezy zębowe na miarę XXI wieku

Stomatologia

Nowoczesne protezy zębowe powstają z wykorzystaniem coraz to bardziej zaawansowanych technologii. Jeszcze do niedawna wybór metod tworzenia protez był bardzo ograniczony, podobnie jak rodzaje materiałów używanych do ich przygotowywania. Dziś na rynek nowoczesnej protetyki wchodzą technologie pozwalające na jeszcze lepsze dopasowanie protezy oraz materiały, które podnoszą komfort jej noszenia.

Lek. dent. Adam Przewodowski
Specjalista protetyki, implantologii (chirurgia i protetyka), stomatologii zachowawczej, estetycznej, endodoncji.
Już dziś umów się do naszego specjalisty:
Oddział Zacisze

Jeszcze całkiem niedawno wykonanie nowych protez zębowych było dość skomplikowaną procedurą. Wiązało się ono bowiem z pobraniem wycisku stomatologicznego oraz ze żmudną, wielogodzinną pracą technika dentystycznego. Na protezy należało też dość długo czekać, a przeciągający się czas oczekiwania niestety nie zawsze oznaczał dobrą jakość – protezy często wypadały albo były po prostu bardzo niewygodne. W dzisiejszych czasach proces przygotowania nowej protezy przebiega dużo szybciej i jest o wiele bardziej precyzyjny.

Najnowsze protezy zębowe – rodzaje

Współczesna protetyka wykorzystuje zarówno nowatorskie technologie, jak i nowoczesne materiały. W dzisiejszych czasach również pobiera się wyciski stomatologiczne pacjentów, ale w nowoczesnych klinikach skanuje je się i na podstawie skanów tworzy się projekt wycinany przy pomocy obrabiarek 3D. Również robienie samego wycisku można zastąpić zastosowaniem jednego z najnowocześniejszych skanerów wewnątrzustnych. Uzyskiwany za jego pomocą obraz jest niezwykle dokładny i pozwala na jeszcze bardziej precyzyjne przygotowanie protezy.

Do niedawna na polskim i światowym rynku protetycznym dominowały dwa typy protez: akrylowe z drucianymi klamrami i szkieletowe z metalową konstrukcją. Nowoczesne protezy wykonuje się głównie z materiału zwanego acronem, a także z nylonu lub acetalu:

  • protezy acetalowe – są dużo lżejsze od tradycyjnych protez, nie niszczą powierzchni szkliwa i nie uszkadzają błony śluzowej dziąseł i podniebienia; nie odkształcają się pod wpływem wysokich temperatur, ale łatwiej niż tradycyjne protezy akrylowe i szkieletowe pokrywają się kamieniem nazębnym,
  • protezy acronowe – takie protezy są dużo bardziej higieniczne niż te wykonane z innych materiałów; kolor protezy nie ulega zmianie na przestrzeni lat, a sama proteza się nie odkształca; nie można ich jednak zastosować w przypadku całkowitego bezzębia – aby zastosować protezę acronową, w jamie ustnej muszą być przynajmniej 3 zdrowe zęby,
  • protezy nylonowe – są dużo lżejsze od tradycyjnych, nie powodują też reakcji alergicznych, są przy tym bardzo elastyczne i wytrzymałe; ich również nie można zastosować w przypadku całkowitej utraty zębów, w jamie ustnej musi być przynajmniej 1 zdrowy ząb; mogą być używanie jako tzw. protezy wczesne podczas oczekiwania na założenie implantu po ekstrakcji.

Nowoczesne protezy zębowe całkowite – czym się wyróżniają?

Uzupełnienie zęba to jedno, ale uzupełnienie całości uzębienia – to drugie. Nowoczesna protetyka stomatologiczna proponuje m.in. ruchomą lub stałą protezę stabilizowaną na implantach. Aby założyć wersję ruchomą takiej protezy w żuchwie, potrzebne są przynajmniej 2 implanty, w szczęce natomiast – aż 4. Protezę montuje się do nich przy użyciu specjalnych łączników. Proteza stała również wymaga założenia kilku implantów – 4 w żuchwie i 6 w szczęce. Ważną zaletą tych protez, która daje im przewagę nad bardziej tradycyjnymi modelami, jest to, że zapobiegają zanikaniu kości żuchwy i szczęki.

Warto pamiętać, że uzupełnienie uzębienia o protezę to dopiero początek walki o piękny, pełny uśmiech. O protezę trzeba dbać, podobnie jak o higienę całej jamy ustnej: raz dziennie należy czyścić język specjalną szczoteczką, używać płynów do płukania, a także regularnie masować dziąsła. Takie zabiegi ograniczają możliwość rozwoju infekcji i stanów zapalnych oraz pozwalają cieszyć się pięknym i szczerym uśmiechem.

Artykuły powiązane

Stomatologia

Jak pokonać strach przed dentystą?

Przed wizytą w gabinecie stomatologicznym wielu z nas powstrzymuje jednak paniczny strach przed dentystą. Dentofobia – bo tak nazywa się ten stan – jest jedną z najbardziej powszechnych wśród Polaków fobii.

Artykuły polecane dla Ciebie