Ortolifting: czy założenie aparatu ortodontycznego może pomóc w wygładzeniu zmarszczek?

Stomatologia

Piękny, zdrowy i estetyczny uśmiech jest dziś na wyciągnięcie ręki dzięki innowacyjnym, unikatowym rozwiązaniom w leczeniu ortodontycznym. Jak się okazuje, działania stomatologiczne mogą również wpływać na kondycję skóry i jej wygląd, a co za tym idzie - zatrzymanie młodości. Czy zamiast botoksu na zmarszczki można zastosować aparat ortodontyczny? W niektórych przypadkach tak. Rezultaty leczenia aparatem ortodontycznym mogą mieć wpływ na to jak będzie wyglądała skóra naszej twarzy. Wszystko dzięki nowoczesnemu rozwiązaniu, jakim jest ortolifting, który może wpływać nie tylko na elastyczność skóry, ale również na kształt naszej twarzy. Czym jest ortolifting i czy założenie aparatu ortodontycznego faktycznie może pomóc w wygładzeniu zmarszczek – o tym w poniższym artykule.

Lek. dent. Klaudia Sadowa
Specjalista stomatologii

Czym jest ortolifting?

Wizyta u ortodonty jest zazwyczaj motywowana chęcią poprawy estetyki uśmiechu pacjenta. Współczesna stomatologia oferuje różne rodzaje aparatów ortodontycznych, umożliwiając leczenie wspomnianych wad zgryzu, ale również wad kostnych szczęk, czy korygowanie innych nieprawidłowości zębowych. Zabiegi te dają szansę na poprawę wyglądu zębów, ale jak się okazuje dzięki rozwiązaniom ortodoncji możliwa jest także poprawa wyglądu naszej skóry i rysów twarzy. Noszenie aparatu wpływa bowiem na to, jak pracują mięśnie twarzy, języka oraz kości czaszki. Naturalnym jest, że w naszej skórze oraz głęboko w tkankach kostnych w pewnym wieku zachodzi proces starzenia. W efekcie skóra traci swoją jędrność i napięcie - zmniejsza się ilość tkanki kostnej twarzy i wiotczeją mięśnie. Ponadto zmniejsza się ilość kolagenu i pękają włókna elastynowe, powodując pojawienie się zmarszczek. Opada owal twarzy i kąciki ust ale też ścierają się zęby, które stanowią swego rodzaju podporę.
Ortolifting, zaliczany do zabiegów typu dental face lifting, polega na trwałej poprawie kondycji skóry twarzy na skutek zabiegów stomatologicznych. Jest on rozwiązaniem stomatologii estetycznej, metodą leczenia ortodontycznego. Pomaga poszerzyć łuki zębowe tak, by uporządkować i ustawić zęby, a jednocześnie spowolnić proces starzenia się uśmiechu i twarzy pacjenta poprzez odbudowę zanikającego podparcia kostnego. Ortolifting poprzez zmniejszenie utraty elastyczności mięśni twarzy opóźnia pojawienie się zmarszczek. Ta metoda poza standardowymi założeniami ortodoncji wpływa również na wygląd i profil twarzy pacjenta.
W ortoliftingu dzięki wykorzystaniu aparatów samoligaturujących o niskim tarciu uzyskuje się efekt liftingu twarzy. System polega na zastosowaniu najnowocześniejszych stałych aparatów samoligaturujących, w których zamiast ligatur (czyli gumek) używanych w tradycyjnych aparatach wykorzystuje się specjalne klapki, które trzymają łuk w zamku. Mechanizm ten umożliwia swobodniejsze ruchy, tarcia zębów są dużo mniejsze, przez co mogą one płynnie, łagodniej i znacznie szybciej ustawiać się we właściwy sposób. Aparaty te nie posiadają metalowych, ani wykonanych z bardziej elastycznych materiałów ligatur. Kombinacja zamka bezligaturowego ze specjalnymi łukami z pamięcią kształtu, umożliwia nie tylko szybkie przesunięcie zębów wymagających leczenia ortodontycznego, ale także wpływa na poprawę wyglądu skóry twarzy oraz jej rysów. Działanie takich aparatów koordynuje się z naturalną pracą mięśni twarzy, języka oraz kości szczęk, co dodatkowo w znaczącym stopniu redukuje dyskomfort związany z noszeniem aparatu. Siły, z jakimi aparat działa na zęby są idealnie zbilansowane, a leczenie ortodontyczne jest spójnie powiązane z naturalną pracą mięśni. Aparat samoligaturujący dodatkowo skraca czas leczenia i ilość wizyt kontrolnych w pierwszej fazie terapii, czyli podczas szeregowania zębów. Faza ta trwa około pół roku. Warto w tym miejscu podkreślić, że założenie aparatu klasycznego i samoligaturującego wygląda tak samo, różnica między nimi jest w budowie zamka.
Do innych zalet aparatu samoligaturującego zalicza się:

  • mniejszą bolesność w trakcie leczenia  ze względu na fakt, że stosowane łuki mają niższe, bardziej ‘przyjazne’ zębom siły;
  • zamki samoligaturujące są nieduże i zaokrąglone, ze względu na płaski kształt mniej odstają od zębów i dzięki temu są bardziej komfortowe dla pacjenta;
  • łatwiejszą higienę ze względu na brak gumowych elementów, które mają tendencję do zatrzymywania płytki nazębnej i resztek pokarmu, co powoduje, że aparaty tego typu są łatwiejsze do czyszczenia.

Jakie korzyści może przynieść ortolifting?

Jeśli chodzi o korzyści z zastosowania ortoliftingu, to są nimi przede wszystkim równy i harmonijny uśmiech, w którym zęby mają właściwy kształt, ułożenie oraz długość. Prawidłowe położenie górnych zębów zapewnia dobre układanie się górnej wargi, tym samym spłyca bruzdy mimiczne oraz spowalnia powstawanie nowych zmarszczek.
Ortolifting daje możliwość poszerzenia linii uśmiechu, przez co twarz staje się bardziej symetryczna, usta i policzki bardziej wypełnione, a kości policzkowe mocniej uwydatnione. Poprawny układ zębów stanowi bowiem swego rodzaju podporę nie tylko dla skóry twarzy, ale także dla tkanek miękkich w środkowej części twarzy, dzięki czemu górna warga uzyskuje lepsze podparcie, co z kolei zmniejsza ryzyko pojawiania się zmarszczek wokół ust lub niweluje te już powstałe. Prawidłowe podtrzymanie skóry pomaga zapobiegać jej wiotczeniu.
Przy zgryzie krzyżowym, który może niekorzystnie wpływać nie tylko na estetykę uśmiechu, ale i na kształt ust oraz profil twarzy, ortolifting może pomóc skorygować asymetrię i poprawić wygląd wypełnienia samych ust.
Ortolifting wpływa również na podniesienie kącików ust, co poprawia ogólny wygląd twarzy, która wizualnie staje się mniej zmęczona i pogodniejsza.
Mówi się wręcz, że ortolifting to leczenie, które zastępuje face-lifting lub stanowi uzupełnienie zabiegów estetycznych, w tym np. mezoterapii.
Ortolifting to także leczenie, które może pomóc w skorygowaniu naszych wrodzonych niedoskonałości anatomicznych, w tym kształtu szczęki, czy długości twarzy – dzięki wykonaniu zabiegu twarz będzie bardziej harmonijna.
Lekarze zwracają także uwagę na inne funkcje medyczne ortoliftingu, podkreślając, że poprawienie ustawienia zębów sprawia, że mówimy wyraźniej, wyklucza się seplenienie, właściwie artykułujemy zgłoski. Ortolifting może być także terapią pozwalającą wyeliminować bezdech senny i problemy z górnymi drogami oddechowymi.

Ortolifting – dla kogo?

Z ortoliftingu, który jest metodą bezinwazyjną, mogą swobodnie korzystać pacjenci w każdym wieku, a co więcej - prostowanie zębów w ten sposób jest w pełni bezpieczne. Ortolifting wykorzystywany jest nie tylko do poprawy wyglądu i odmładzania uśmiechu, ale jak wspomniano, stosuje się go głównie w celach poprawy zdrowia i przy problemach z oddychaniem.
Aparat taki nie sprawdzi się na pewno u osób, które oczekują, że efekt pojawi się natychmiast, ponieważ na rezultaty podjętych działań będzie trzeba cierpliwie poczekać. Niemniej jednak uzyskany efekt na pewno będzie długotrwały.
Specjalista ortodonta będzie w stanie określić jakich efektów możemy spodziewać się po ortoliftingu. Warto tylko uwierzyć, że zabieg ten może pomóc w uzyskaniu młodszego wyglądu, w zębach bowiem zapisanych jest wiele atrybutów naszej młodości.

Źródła:
Ortolifting zamiast liftingu, Magazyn Focus; 2012; (4);
Surani S., Współczesna ortodoncja dorosłych, Wydawnictwo Nasza Wiedza; 2021.

 

Artykuły powiązane

Stomatologia

Jak pokonać strach przed dentystą?

Przed wizytą w gabinecie stomatologicznym wielu z nas powstrzymuje jednak paniczny strach przed dentystą. Dentofobia – bo tak nazywa się ten stan – jest jedną z najbardziej powszechnych wśród Polaków fobii.

Artykuły polecane dla Ciebie