Poznaj rodzaje aparatów ortodontycznych i zdecyduj, który wybierzesz dla siebie!

Stomatologia

Coraz więcej osób podejmuje decyzję o założeniu aparatu ortodontycznego. To bowiem nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim też zdrowia. Właściwy zgryz jest ważny dla naszego organizmu i odpowiednich funkcji zębów. Dzieci są kontrolowane ortodontycznie już od najmłodszych lat. Korekcji zgryzu aparatem ortodontycznym coraz częściej poddają się jednak także dorośli pacjenci. Prawidłowe ustawienie zębów pomaga uchronić je przed ubytkami próchniczymi i paradontozą, a ich właściciela – nierzadko również przed… kompleksami. Aparaty ortodontyczne często pomagają pozbyć się problemu.

Lek. dent. Anna Mizerska – Żurowska
Specjalista ortodoncji.

Użytkowanie aparatu ortodontycznego do niedawna wywoływało u niektórych niechęć. Wiele osób wciąż zresztą narzeka także na konieczność wyjątkowo restrykcyjnego dbania o higienę zębów w aparacie oraz konieczność unikania niektórych produktów spożywczych. Warto się jednak poddać leczeniu ortodontycznemu. Trwa ono dość krótko, ale efekty potrafią być imponujące – nie tylko chroni zęby przed chorobami, ale może też poprawić nasz wygląd. Wbrew panującej do niedawna opinii aparat ortodontyczny przeznaczony jest również dla osób dorosłych i także u nich spełnia znakomicie swoją funkcję. Dlatego w przypadku wątpliwości dotyczących tego, czy nasz zgryz jest prawidłowy, warto udać się do lekarza ortodonty i ustalić z nim, czy – a jeśli tak, to jaki – aparat jest nam potrzebny.

Aparat ortodontyczny – dlaczego warto go zastosować?

Istnieje co najmniej kilka powodów, dla których warto zainwestować w leczenie ortodontyczne. Do najważniejszych z nich należą:

  • łatwiejsza ochrona zębów przed ubytkami próchniczymi i paradontozą,
  • wyrównanie rysów twarzy,
  • zabezpieczenie przed chorobami dziąseł,
  • naturalniejszy wygląd,
  • odmłodzenie wyglądu,
  • prawidłowe rozgryzanie pokarmu i uniknięcie chorób układu pokarmowego,
  • atrakcyjniejszy wygląd.

O założeniu aparatu ortodontycznego powinien zadecydować lekarz ortodonta. Również dobór aparatu musi być skonsultowany wraz ze specjalistą – nie wszystkie wady zgryzu są korygowane przy pomocy takiego samego aparatu. Leczenie ortodontyczne trwa przeciętnie powyżej dwóch lat.

Zobacz także: Implanty zębów – przywróć sobie piękny uśmiech!

Aparat ortodontyczny – rodzaje

Istnieje kilka różnych rodzajów aparatów ortodontycznych. Różnią się one między sobą ceną i przeznaczeniem, a także wyglądem i sposobem użytkowania. Są to między innymi:

  • stały aparat z elementami metalowymi,
  • stały aparat – z elementami przeźroczystymi,
  • stały aparat lingwalny,
  • szyna korygująca,
  • aparat ortodontyczny stały samoligaturujący.

Nowoczesny aparat ortodontyczny-efekty

Istnieje kilka rodzajów nowoczesnych aparatów ortodontycznych. Aparat z elementami przeźroczystymi jest opcją nieco droższą, ale zapewniającą dyskrecję – praktycznie go nie widać. Aparat lingwalny jest w zasadzie niewidoczny – zakłada się go od strony językowej,. Aparaty lingwalne zapewniają wysoki komfort użytkowania, ale odznaczają się też odpowiednio wyższą ceną. Ciekawszą opcją jest aparat samoligaturujący z ruchomym łukiem – dzięki niemu korekta wady zgryzu odbywa się w krótszym czasie.

Dużą popularność zdobywają również ostatnio przezroczyste szyny regulujące zgryz. To zdejmowane nakładki, dzięki którym łatwo zachować właściwą higienę – można je zdejmować i myć. Szyny korygujące są cenione nie tylko za praktyczność, ale też za świetne efekty – w niczym nieustępujące klasycznym aparatom stałym.

Aparat ortodontyczny – cena. Ile kosztuje aparat na zęby?

Cena aparatu ortodontycznego może być zróżnicowana, o czym poinformuje lekarz na wizycie konsultacyjnej. Najtańszą opcją jest zwykły z zamkami metalowymi. Porcelanowy jest zwykle o kilkaset złotych droższy. Najdroższym rozwiązaniem jest jednak aparat lingwalny: jego cena sięga kilku tysięcy złotych za jeden łuk. Do ceny aparatu na zęby trzeba doliczyć także koszty wizyt u lekarza ortodonty. Przy tańszych wersjach aparatu, w zależności od długości jego stosowania, niezbędnych jest od kilku do kilkudziesięciu wizyt kontrolnych. Aparat ortodontyczny – jak dbać o zęby?

Założenie aparatu wiąże się z kilkoma niedogodnościami. Po założeniu aparatu pacjenci często odczuwają zwiększoną wrażliwość zębów, szczególnie podczas spożywania posiłków. Bardzo twarde warzywa czy owoce należy kroić na mniejsze kawałki, aby uniknąć odklejenia się zamków. Osoby stosujące aparat powinny także zrezygnować ze słodyczy. Warto odstawić przynajmniej lepkie landrynki i ciągnące się cukierki krówki, a na pewno gumy do żucia.

Należy zrezygnować także z napojów gazowanych. Bardzo ważne jest noszenie ze sobą szczoteczki do zębów i higiena jamy ustnej po każdym posiłku. Osad może się bowiem przyczynić do rozwoju chorób dziąseł i konieczności zdjęcia aparatu przed okresem zakończenia leczenia.

Artykuły powiązane

Stomatologia

Jak pokonać strach przed dentystą?

Przed wizytą w gabinecie stomatologicznym wielu z nas powstrzymuje jednak paniczny strach przed dentystą. Dentofobia – bo tak nazywa się ten stan – jest jedną z najbardziej powszechnych wśród Polaków fobii.

Artykuły polecane dla Ciebie