Ostry, pulsujący ból zęba – ABC zapalenia miazgi

Stomatologia

Miazga jest to tkanka, która wypełnia jamę zęba, odzwierciedlając jego kształt. Procesy chorobowe przebiegające w miazdze w postaci jej zapaleń najczęściej mają przyczynę zakaźną na tle procesu próchnicowego.

Lek. Hanna Bonikowska
Specjalista stomatologii zachowawczej i pedodoncji.
Już dziś umów się do naszego specjalisty:
Oddział Manufaktura

Miazga zęba to bogato unerwiona i unaczyniona tkanka łączna wypełniająca jamę zęba. Razem z zębiną tworzy strukturę określaną mianem endodontium. Miazga zęba pełni funkcję odżywczą: poprzez naczynia krwionośne dostarcza niezbędne elementy do tkanek twardych zęba. Miazga bierze też udział w  tworzeniu, odbudowie i naprawie tkanki zębinowej. Zdrowa miazga stanowi barierę obronną zabezpieczającą przed wtargnięciem i rozsianiem bakterii przez jamę zęba do organizmu. Natomiast martwa lub zmieniona zapalnie miazga stanowi wrota zakażenia do tkanek okołowierzchołkowych, a nawet narządów odległych. Miazga pełni też funkcję czuciową: reaguje bólem na bodźce termiczne, mechaniczne lub chemiczne

Zapalenie miazgi – przyczyny

Zapalenie miazgi zęba w większości przypadków jest konsekwencją nieleczenia ubytków próchnicowych lub zbyt długiego zwlekania  w podjęciu decyzji o  ich leczeniu. Do zapalenia miazgi przyczyniają się również nieleczone i pogłębiające się starcia patologiczne zębów, pęknięcia szkliwa lub zębiny, odsłonięte szyjki zębowe lub urazy mechaniczne. Do zakażenia może dojść również na skutek chorób przyzębia. 

Zapalenie miazgi – objawy

O stanie zapalnym miazgi może świadczyć pojawienie się samoistnych, bardzo intensywnych dolegliwości bólowych, występujących powyżej 2 dni. Dolegliwości te nasilają się pod wpływem zimnych lub ciepłych pokarmów albo napojów i trwają przez dłuższy okres czasu. Kolejnym objawem jest obecność bóli nocnych i pulsujących. Jest to sygnał, że należy pilnie zgłosić się do lekarza stomatologa, które przeprowadzi badanie kliniczne i radiologiczne i zakwalifikuje ząb do leczenia. Jeżeli badanie potwierdzi nieodwracalny stan zapalny, lekarz rozpocznie standardowe leczenie kanałowe a w bardziej skomplikowanych przypadkach – skieruje na leczenie endodontyczne pod mikroskopem.

Zapalenie miazgi zęba – jak uśmierzyć ból?

Leczeniem zapalenia miazgi zęba i zniesieniem dolegliwości bólowych powinien jak najszybciej zająć się specjalista stomatologii. Stan zapalny zęba stanowi bowiem zagrożenie dla zdrowia pacjenta i każdorazowo wymaga interwencji dentysty, który podejmie decyzję o leczeniu lub ekstrakcji zęba. Doraźnie, w oczekiwaniu na wizytę u specjalisty, można próbować uśmierzyć ból dostępnymi bez recepty lekami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi.

Zapalenie miazgi zęba – leczenie domowe i u specjalisty

Jeśli lekarz dentysta rozpozna stan zapalny miazgi, powinien jak najszybciej wdrożyć leczenie. W początkowej fazie choroby (przy odwracalnym zapaleniu miazgi) zwykle wystarczy zastosować leczenie biologiczne, polegające m.in. na usunięciu  zmian próchnicowych w zębie i założenie wypełnienia tymczasowego lub ostatecznego. Natomiast jeżeli lekarz rozpozna nieodwracalne zapalnie miazgi, wskazane jest leczenie endodontyczne. Jeżeli stan kliniczny zęba i dodatkowe badanie radiologiczne potwierdzą zaawansowany proces zapalny w tkankach okołowierzchołkowych, a rokowanie na pozytywny efekt leczenia kanałowego jest bardzo niepewne, lekarz może nawet podjąć decyzję o ekstrakcji zęba.

Jak wygląda leczenie kanałowe? Ten rodzaj interwencji polega na usunięciu chorobowo zmienionej tkanki znajdującej się wewnątrz jamy zębowej, chemomechanicznym opracowaniu i poszerzeniu kanału lub kanałów korzeniowych, a następnie wypełnieniu ich odpowiednim materiałem. W zależności od stanu klinicznego, z jakim pacjent zgłosi się do gabinetu, lekarz w wyjątkowych sytuacjach może zalecić antybiotykoterapię.

Dbałość o higienę jamy ustnej i regularne zgłaszanie się na wizyty kontrolne do lekarza dentysty w celu oceny stanu zdrowia jamy ustnej pozwala na wczesne wykrycie ubytków próchnicowych oraz podjęcia  ich szybkiego leczenia, co może zapobiec rozwojowi chorób miazgi i uniknąć skomplikowanego leczenia endodontycznego.

Artykuły powiązane

Stomatologia

Jak pokonać strach przed dentystą?

Przed wizytą w gabinecie stomatologicznym wielu z nas powstrzymuje jednak paniczny strach przed dentystą. Dentofobia – bo tak nazywa się ten stan – jest jedną z najbardziej powszechnych wśród Polaków fobii.

Artykuły polecane dla Ciebie