Szyna relaksacyjna – idealny sposób na zgrzytanie zębami

Stomatologia

Wszechobecny stres może powodować problemy stomatologiczne. Napięcie i nerwy nierzadko doprowadzają bowiem do nieprzyjemnego nawyku zgrzytania zębami. Mogą to również spowodować uzależnienie się od żucia gumy lub wada zgryzu. Choć zgrzytanie zębami i ich zaciskanie nie wydają się poważnymi problemami, w rzeczywistości mogą doprowadzić do uszkodzenia zębów lub poważnych bólów głowy. W takich przypadkach rozwiązaniem może się stać szyna relaksacyjna na zęby. Czym dokładnie jest szyna relaksacyjna?

autor:
Redakcja enelzdrowie

Stosowanie szyny na bruksizm staje się coraz powszechniejsze. Niewyspanie i ból głowy związane z nocnym zgrzytaniem zębami to nie wszystkie skutki tego schorzenia – do tego dochodzą zmiany w układzie żucia oraz uszkodzenie zębów. Szyny relaksacyjne różnią się między sobą twardością, dlatego powinny być dobierane przez lekarzy dentystów. Ich rodzaj zależy w dużej mierze od problemu pacjenta oraz zaawansowania wady zgryzu czy nasilenia zgrzytania zębami. Podobnie jest z czasem ich stosowania. To prosta metoda zwalczania tych niezdrowych nawyków.

Szyna relaksacyjna – wskazania do stosowania

Jest kilka różnych powodów, dla których zakłada się nakładkę relaksacyjną na zęby. Są to między innymi:

  • zgrzytanie zębami,
  • nadmierne zaciskanie zębów szczęki i żuchwy,
  • upośledzenie funkcjonowania stawu skroniowo-żuchwowego,
  • ścieranie się i rozchwianie zębów z powodu bruksizmu,
  • bezsenność spowodowana bruksizmem,
  • bóle głowy związane z zaciskaniem zębów szczęki i żuchwy,
  • silny stres (również prowadzący do bruksizmu).

Szyna relaksacyjna powinna być dobierana przez lekarza dentysty po ocenie stanu jamy ustnej i uzębienia. Konieczny jest indywidualny dobór szyny – gotowe produkty sprzedawane w aptece rzadko pasują idealnie. Dobrym pomysłem nie jest również nabywanie szyny bez konsultacji stomatologicznej – choroby wewnątrz jamy ustnej, w tym rak jamy ustnej , mogą być bowiem przeciwwskazaniem do jej stosowania.

Szyna relaksacyjna – jaką wybrać?

Istnieją dwa podstawowe rodzaje szyn relaksacyjnych na zęby. Są to:

  • Szyna miękka – kupowana w sklepie medycznym. Nakładkę na zęby najpierw zanurza się w ciepłej wodzie, później wprowadza do jamy ustnej, a następnie zaciska na niej zęby. Po jakimś czasie szyna twardnieje – wtedy można już wyjąć ją z jamy ustnej. Lekarze dentyści ostrzegają, że szyny relaksacyjne miękkie mają znacznie niższą skuteczność niż twarde. Łato je przegryźć, gdyż są cienkie, nie zapobiegają zaciskaniu i ścieraniu się zębów ani problemom ze stawem skroniowo-żuchwowym.
  • Szyna twarda – wykonywana przez stomatologa i technika dentystycznego. Lekarz w czasie wizyty pobiera wycisk zębów szczęki i żuchwy z rejestracją zwarcia. Na kolejnej wizycie pacjent dostaje już gotową szynę. Po dokonaniu korekty może zabrać ją do domu i zacząć ją swobodnie stosować – najczęściej zakłada się je na noc. Szyny relaksacyjne mają dużą odporność oraz skutecznie chronią przed ścieraniem i uszkodzeniem uzębienia. Według specjalistów wykonywane na wymiar szyny twarde to znacznie lepsze rozwiązanie.

Efekty stosowania szyny relaksacyjnej są cenione przez jej użytkowników. Przede wszystkim nie dochodzi do uszkodzenia zębów i stawów przy nadmiernym zgrzytaniu zębami. Stosowanie szyny może się przyczynić do zmniejszenia bólów głowy, zniwelowania konieczności zażywania środków przeciwbólowych i ułatwienia zasypiania. Zmniejsza się także napięcie mięśni twarzy, a zaciskanie zębów w ciągu dnia staje się bardziej świadome i łatwiejsze do kontrolowania. Większość nieprzyjemnych nawyków związanych z bruksizmem zostaje więc wyeliminowana.

Warto jednak pamiętać, że nakładki na zęby pomagają w leczeniu przede wszystkim efektu schorzenia, nie zaś jego przyczynę. Sam bruksizm najczęściej ma podłoże psychologiczne, stąd niezbędne jest również skonsultowanie się z psychologiem, a niekiedy podjęcie psychoterapii, by skutecznie pozbyć się tego szkodliwego nawyku.

 

Szyna relaksacyjna – jak o nią dbać?

Szyna relaksacyjna jest łatwa w użytkowaniu – należy jedynie pamiętać o tym, by po każdym stosowaniu dokładnie ją umyć przy użyciu miękkiej lub średniej twardości szczoteczki i pasty do zębów. Nakładki na zęby zakłada się przeważnie na noc, nie przeszkadzają więc w codziennym funkcjonowaniu. Warto pamiętać, że nie zawsze samo założenie szyny na zęby wystarcza: często potrzebne są również leczenie zachowawczo-protetyczne odbudowujące utracone twarde tkanki zębów czy psychoterapia. Pozwala ona jednak zlikwidować wiele nieprzyjemnych objawów związanych ze zgrzytaniem zębami i zaciskaniem zębów oraz ochronić zęby przed potencjalnym uszkodzeniem, które może spowodować ten nawyk.

Artykuły powiązane

Stomatologia

Jak pokonać strach przed dentystą?

Przed wizytą w gabinecie stomatologicznym wielu z nas powstrzymuje jednak paniczny strach przed dentystą. Dentofobia – bo tak nazywa się ten stan – jest jedną z najbardziej powszechnych wśród Polaków fobii.

Artykuły polecane dla Ciebie