Ząb mądrości - dlaczego tak szybko się psuje?

Stomatologia

Zęby mądrości nazywany także ósemkami, czasami psują się szybciej niż inne zęby. Sprawdź czym jest ząb mądrości i jakie są przyczyny kłopotów zdrowotnych dotyczących właśnie "ósemek". Jak zapobiegać psuciu się zębów mądrości?

Czym jest ząb mądrości?

Ząb mądrości, tzw. ósemka, to trzeci ząb trzonowy. Wyrzyna się najczęściej pomiędzy 18. a 25. rokiem życia, choć u niektórych osób, ten ząb zaczął się pojawiać dopiero po 40. lub nawet 50. roku życia.

Czym ósemka różni się od innych zębów?

Ósemka różni się od innych zębów przede wszystkim tym, że jej anatomia nie jest do końca sklasyfikowana. To uzębienie szczątkowe, które pozostało po naszych przodkach, nie każdy posiada wszystkie cztery ósemki. Mogą wykształcić się na przykład tylko dwa takie zęby, a są osoby, które nie posiadają żadnych zalążków tych zębów. Powód jest prosty - nasze uzębienie ewoluuje, podobnie jak cały nasz organizm.

Czy usuwanie ósemek jest groźne?

Uzębienie szczątkowe oznacza, że żeby mogą się wykształcić w rozmaity sposób, może być to np. w pełni wykształcony ząb posiadający od dwóch do pięciu korzeni. Dlatego też przed usuwaniem ósemki należy podjąć wszelkie środki ostrożności, dobrze zapoznać się z tym, jak dany ząb się wykształcił, jakie ma ułożenie w kości, jaką anatomię. Między innymi wykonuje się zdjęcie panoramiczne lub coraz częściej dostępne zdjęcie 3D.

Czy ząb mądrości często się psuje?

Ząb mądrości psuje się tak często, jak inne zęby, jednak jego ułożenie w jamie ustnej nie sprzyja odpowiedniej higienie tego zęba, dlatego też powstała obiegowa opinia, że te zęby częściej się psują. Pacjenci często niedostatecznie dbają o higienę zębów mądrości właśnie na skutek ich położenia najdalej w łuku. Oprócz tego, nie zawsze ułożenie zawiązków jest prawidłowe, i ząb nie wyrżnie się wtedy prawidłowo. Dochodzi w takiej sytuacji to tego, że ząb próchnicaw pewnym stopniu już wyszedł, ale nad nim wciąż znajduje się dziąsło, które tworzy kieszonkę dziąsłową, co utrudnia higienę i staje się miejscem gromadzenia się bakterii i płytki nazębnej, w konsekwencji wywoływana jest próchnica.

Profilaktyka zębów mądrości

Profilaktyka to przede wszystkim właściwa higiena i regularne wizyty u stomatologa. Na ułożenie zawiązków zębów nie mamy wpływu, podobnie jak na kolor oczu. Jeżeli zawiązek jest ułożony nieprawidłowo od początku, czyli już na etapie życia płodowego, nie jesteśmy w stanie go skorygować, można jednak, a właściwie wręcz należy dbać o jego higienę i unikać stanów zapalnych tego zęba.

Artykuły powiązane

Stomatologia

Jak pokonać strach przed dentystą?

Przed wizytą w gabinecie stomatologicznym wielu z nas powstrzymuje jednak paniczny strach przed dentystą. Dentofobia – bo tak nazywa się ten stan – jest jedną z najbardziej powszechnych wśród Polaków fobii.

Artykuły polecane dla Ciebie