Medycyna estetyczna ma być wsparciem dla kobiet, nie zagrożeniem. Poznaj 10 zasad bezpieczeństwa w medycynie estetycznej. Piękno wymaga rozwagi i rozsądku.

Kobiety chętnie korzystają z usług medycyny estetycznej, ale coraz częściej zabiegi takie jak choćby podanie np.toksyny botulinowej, popularnie zwanej botoksem, wykonują osoby bez wykształcenia lekarskiego. To niebezpieczne i  zdaniem dermatologów, którym zdarza się potem ratować zdrowie pacjentek pokrzywdzonych przez amatorów, niezwykle groźne.

- Kobiety powinny  wiedzieć jakie przysługują im prawa, o co powinny pytać podczas wizyt, na co zwracać uwagę i gdzie szukać wiarygodnych informacji. Chcemy edukować kobiety i pomagać im w wyborze bezpiecznych usług medycyny estetycznej – mówi dr n. med. Krzysztof Jakubowski specjalista z zakresu Chirurgii Onkologicznej i Chirurgii Ogólnej, certyfikowany lekarz medycyny estetycznej i kierownik medyczny
Kliniki Estell. Oto 10 zasad, które pozwolą Ci zadbać o siebie w bezpieczny sposób. Twoje zdrowia i uroda wymagają rozwagi i rozsądku.

10 złotych zasad bezpiecznego korzystania z medycyny estetycznej

  1. Wybierz sprawdzoną i renomowaną klinikę, opierając się na różnych źródłach i wiarygodnych opiniach.
  2. Zabiegi medyczne takie jak m.in. podanie toksyny botulinowej lub kwasu hialuronowego wykonuj zawsze u lekarza.
  3. Pamiętaj, że każdy profesjonalny zabieg poprzedza konsultacja medyczna.
  4. Podczas konsultacji medycznej lekarz musi ci opisać przebieg zabiegu, proces rekonwalescencji, przeciwskazania, możliwe powikłania oraz odpowiedzieć na każde twoje pytanie.
  5. Pytaj lekarza o wszystko i oczekuj zrozumiałych odpowiedzi. Nie bój się pytać przed, w trakcie lub po zabiegu.
  6. Powiedz lekarzowi o wszystkich zabiegach, jakim się wcześniej poddałaś oraz o lekach jakie przyjmujesz.
  7. Jeśli zaczniesz mieć wątpliwości daj sobie czas, by to przemyśleć, pytaj tak długo, aż rozwiejesz wszystkie wątpliwości.
  8. Dowiedz się jakim preparatem lub urządzeniem będzie wykonany zabieg. Sprawdź termin ważności preparatu i czy jest fabrycznie zamknięty. Jeden preparat podaje się jednemu pacjentowi.
  9. Rozmawiaj z lekarzem o realnych efektach zabiegów. Pytaj jakie są możliwości osiągnięcia twojego wymarzonego celu biorąc pod uwagę uwarunkowania biologiczne i możliwości medycyny estetycznej.
  10. Traktuj medycynę estetyczną jako jeden z wielu sposobów dbania o zdrowy styl życia i urodę, pamiętając o tym, by zabiegi wykonywać w profesjonalnym miejscu przez wykwalifikowanego lekarza.