Dieta Dukana to dieta wysokobiałkowa, której twórcą jest francuski eks-lekarz Pierre Dukan. Ma ona mnóstwo wad i jest groźna dla zdrowia.

Zasady diety zostały opracowane na podstawie doświadczeń Dukana. Jej specyfika polega na  zachowaniu odpowiednich proporcji pomiędzy ilością dostarczanych organizmowi białek, tłuszczów i węglowodanów. Według diety stosunek między nimi powinien wynosić 5:3:2. Dieta opiera się na teorii, że organizm potrzebuje większej ilości energii do strawienia białek niż cukrów i tłuszczów, które szybko odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej.

Dieta Dukana składa się z czterech etapów – tzw. faz. Faza pierwsza nazwana "fazą uderzeniową" to okres w którym dozwolone jest spożywanie wyłącznie produktów białkowych o niskiej zawartości tłuszczu. Trwa od pięciu do dziesięciu dni. W drugiej "fazie równowagi" do produktów białkowych dodajemy co drugi dzień wybrane warzywa. Ten etap trwa do uzyskania zaplanowanej wagi. Trzeci etap stanowi "faza utrwalenia", która ma na celu utrzymanie uzyskanej wagi i przeciwdziałanie efektowi jo-jo. Możemy dodać do produktów białkowych i warzyw pieczywo i produkty skrobiowe oraz owoce. Faza ta trwa dziesięć dni na każdy utracony kilogram. Ostatnim etapem są tzw. "białkowe czwartki". To jeden dzień w tygodniu, w którym jemy tylko produkty białkowe, a w pozostałe dni spożywamy dowolne produkty na które mamy ochotę. Ta faza powinna trwać do końca życia.

WADY DIETY DUKANA

Jednym z wielu minusów diety jest konieczność rygorystycznego przestrzegania stosowania określonych produktów białkowych, które mogą się szybko znudzić. Na początku diety możemy mieć problemy z koncentracją i osłabieniem organizmu, a często występujące zaparcia mogą doprowadzić do powstania hemoroidów. Dodatkowo dieta Dukana może podwyższyć poziom cholesterolu we krwi, a nawet doprowadzić do zakwaszenia organizmu. Jadłospis prowadzi do niedoborów witamin z grupy B, witaminy C, a także wielu składników mineralnych, które są wyeliminowane z diety razem z produktami pełnoziarnistymi i owocami. Poprzez bardzo dużą zawartość białka dieta znacząco obciąża nerki i wątrobę. Dlatego koniecznie trzeba pić podczas jej stosowania minimum 3 litry wody mineralnej dzienne. Ze względu na dużą zawartość mięsa może sprzyjać pojawieniu się dny moczanowej, może też powodować choroby stawów, bóle mięśni, osteoporozę i zaburzenia procesów trawiennych. U osób ją stosujących znacznie częściej występują nowotwory, przede wszystkim przewodu pokarmowego.