Indywidualna pielęgnacja twarzy: jak dostosować rutynę do swojego typu skóry twarzy?
Każda skóra jest inna, dlatego pielęgnacja powinna być dobrana w sposób świadomy i z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb. Sprawdź, jak możesz dostosować swoje rytuały kosmetyczne i higieniczne do typu swojej cery.
Spis treści:
- Jakie są typy skóry twarzy?
- Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja twarzy?
- Pielęgnacja skóry twarzy krok po kroku w każdym wieku
- Codzienna pielęgnacja twarzy dobrana do jej typu
Jakie są typy skóry twarzy?
Skóra jest największym narządem w ciele człowieka, który łącznie zajmuje powierzchnię nawet 2 m² i stanowi około 5-6 proc. masy. Dzieci, kobiety oraz osoby starsze mają cieńszą skórę – szczególnie twarzy.
Przed wdrożeniem odpowiedniej pielęgnacji należy określić, z jakim typem cery mamy do czynienia. Wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje skóry twarzy:
-
Skóra normalna – nie ma żadnych defektów, jest jędrna, gładka, o lekko różowawym kolorycie. Bardzo dobrze znosi właściwie wszystkie zabiegi kosmetyczne.
-
Skóra sucha – odwodniona i często naznaczona łuszczącym się naskórkiem. Jest mało elastyczna i przy tym cienka. Pod jej powierzchnią mogą być widoczne naczynia krwionośne.
-
Skóra tłusta – charakteryzuje się tym, że się błyszczy, ma szarawy odcień, jest grubsza i bardziej kłopotliwa od innych typów cery. W jej przypadku dochodzi do nadreaktywności gruczołów łojowych.
-
Skóra mieszana – w strefie „T” czyli broda, nos i czoło. Jest tłusta, a w okolicy policzków – sucha lub normalna. W wyniku tego na brodzie, czole i nosie, mogą pojawiać się zmiany zapalne czy zaskórniki, a policzki mogą być podrażnione i zaczerwienione, np. wskutek kontaktu z niektórymi kosmetykami.
W praktyce do przedstawionej klasyfikacji trzeba dodać cerę naczynkową, z widocznymi naczynkami krwionośnymi, wrażliwą, trądzikową czy z pierwszymi oznakami starzenia. Każda z nich potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji i stosowania dopasowanych kosmetyków.
Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja twarzy?
Jeśli jesteś szczęśliwą posiadaczką skóry normalnej, masz tak naprawdę niewiele do zrobienia, aby zachować jej zdrowy wygląd. Dobór odpowiednich kosmetyków to proste zadanie przy cerze normalnej, ponieważ wystarczy zachować podstawowe zasady higieny i stosować produkty do codziennego oczyszczania, by pozbyć się zanieczyszczeń. Ponadto wymaga ona stosowania na dzień lekkiego kremu nawilżającego, a na noc – kremu odżywczego, który odbuduje płaszcz lipidowy na skórze.
Nieco inaczej jest w przypadku skóry suchej, ponieważ źle reaguje ona na wodę. Co za tym idzie, wymaga intensywnych zabiegów nawilżających, aby zlikwidować objawy odwodnienia. Skóra sucha ma problem z produkcją odpowiedniej ilości naturalnych tłuszczów, czyli odbudową płaszcza lipidowego. Należy to zrobić poprzez wykorzystanie odpowiednich kosmetyków i zabiegów kosmetycznych. Pamiętaj, że pielęgnacja cery powinna być realizowana z wykorzystaniem kilku zasad:
-
oczyszczanie skóry suchej wymaga wykorzystania delikatnych środków czyszczących, np. toników czy peelingu enzymatycznego, miękkich bawełnianych ręczników, a także demakijażu z wykorzystaniem płynu micelarnego do cery wrażliwej,
-
do nawilżania skóry stosuj kremy nawilżające na dzień i emolienty;
-
natłuszczaj skórę na noc.
O skórę suchą należy zadbać nie tylko od zewnątrz, ale i od środka. Pamiętaj o dobrym nawodnieniu organizmu i wzbogaceniu diety o niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Cera tłusta wymaga intensywnego oczyszczania oraz zabiegów, które pozwolą na zmniejszenie grubości warstwy rogowej naskórka. Trzeba ją jednocześnie nawilżać i dbać o zachowanie zdrowego płaszcza hydrolipidowego, który ją chroni. Możesz stosować m.in. emulsje i żele mające fizjologiczny poziom pH, kremy nawilżające do skóry tłustej, które nie zapychają porów, a także kosmetyki zawierające kwasy tłuszczowe.
Właścicielki cery mieszanej muszą zadbać, aby ograniczyć pracę gruczołów łojowych w strefie „T”, a jednocześnie nawilżać skórę na policzkach i zapobiegać podrażnieniom. Najlepiej łączyć przy tym stosowanie kosmetyków przeznaczonych do cery suchej i tłustej. Trzeba jednocześnie oczyścić twarz z nadmiaru sebum, a także nawilżyć policzki, które są przesuszone.
Pielęgnacja skóry twarzy krok po kroku w każdym wieku
Skóra dziecka, nastolatka, osoby dorosłej czy seniora, wymaga zupełnie innej pielęgnacji. Przykładowo, u nastolatka mogą wystąpić wzmożony łojotok lub zmiany trądzikowe. Z kolei u osób dorosłych dominują zmiany związane z fotostarzeniem się i suchością skóry. Starsi walczą natomiast ze zmarszczkami czy przebarwieniami. Różnice te powodują, że należy umiejętnie dobierać zabiegi pielęgnacyjne, aby utrzymać skórę twarzy w jak najlepszej kondycji przez całe życie. Umiejętna pielęgnacja twarzy krok po kroku, wykorzystywanie kremów z filtrem do opalania, złuszczanie martwego naskórka i regularne mycie twarzy rano i wieczorem z wykorzystaniem odpowiednich kosmetyków myjących do konkretnego rodzaju cery powinno doprowadzić do tego, że nasza skóra będzie wyglądać dobrze, a proces starzenia będzie można zahamować.
Codzienna pielęgnacja twarzy dobrana do jej typu
Właściwa pielęgnacja skóry twarzy powinna być dostosowana do jej indywidualnych potrzeb, a te różnią się pod względem typów cery oraz wieku danej osoby. Skóra nastolatki musi być inaczej pielęgnowana niż w pełni dojrzała. Trzeba rozpoznać, najlepiej we wsparciu kosmetologa, jaką masz i dopasować do niej odpowiednie produkty pielęgnacyjne. Problematyczna cera wymaga nie tylko codziennej pielęgnacji skóry, ale i stosowania kosmetyków ze składnikami aktywnymi czy profesjonalnych zabiegów kosmetycznych.
Bibliografia:
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2353385415001222
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
O czym trzeba pamiętać na plaży?
Plaża to miejsce, gdzie beztrosko relaksujemy się w promieniach słońca. Opalanie to jednak także zagrożenie dla nieprzygotowanych. O czym pamiętać?
Jak wyciągnąć kleszcza?
Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?
Fizjoprofilaktyka
Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.
Skórki przy paznokciach
Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?
Buty zdrowe czy piękne?
Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.