Peeling enzymatyczny – jak działa i jak go bezpiecznie używać?
Podstawą pielęgnacji, zwłaszcza skóry twarzy, jest usuwanie martwego, zrogowaciałego naskórka. Można to zrobić poprzez złuszczanie, co pobudza skórę do regeneracji. Złuszczenie umożliwia również zwiększenie intensywności przenikania substancji pielęgnacyjnych, odżywczych i nawilżających aplikowanych na skórę. Efekt ten można osiągnąć z zastosowaniem peelingu enzymatycznego. Sprawdź, jak on działa i jakie są zasady jego wykonywania?
Spis treści:
- Czym jest peeling enzymatyczny?
- Jak działa peeling enzymatyczny?
- Jakie enzymy wykorzystywane są przy najlepszych peelingów enzymatycznych?
- Jak wykonać peeling enzymatyczny?
- Wskazania i przeciwwskazania do wykonania peelingu enzymatycznego – czy cera naczynkowa jest jednym z nich?
- Dlaczego warto zastosować zabiegi z zakresu peelingów enzymatycznych?
Czym jest peeling enzymatyczny?
Peelingi są elementem codziennej pielęgnacji skóry, ze szczególnym uwzględnieniem twarzy. Dobrze wykonane, nie tylko usuwają martwy naskórek, ale stymulują jego odnowę. Peeling powinien doprowadzić do poprawy kondycji skóry i wyrównania jej kolorytu oraz zmniejszyć niedoskonałości. Efektem jest też zwiększenie ukrwienia skóry, która staje się gładsza, bardziej elastyczna i widocznie młodsza.
Jednym z rodzajów tego zabiegu jest peeling enzymatyczny. Nie wymaga on pocierania i wykonywania kulistych ruchów, ponieważ w swoim składzie nie zawiera drobinek trących. Nie narusza delikatnej skóry twarzy. Enzymy zawarte w jego składzie rozpuszczają martwy, zrogowaciały naskórek.
Jak działa peeling enzymatyczny?
Aby wyjaśnić sposób działania peelingu enzymatycznego, posłużmy się produktem „Skin Brightening Enzyme” firmy Rhonda Allison. Wykorzystany on był do badania wykonanego przez Annę Leśniewską i Katarzynę Kordus z Wydziału Studiów Edukacyjnych, Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii im. Prof. K. Milanowskiej w Poznaniu. Badanie wykonano na 20 osobach podzielonych na 2 grupy wiekowe – od 31 do 50 roku życia.
Peeling enzymatyczny rozjaśniający został wyprodukowany na bazie pepsyny i papai z naturalnymi środkami rozjaśniającymi zawartymi w kwasie kojowym i azelainowym. Enzym miał za zasadnie wspomóc powierzchniowe złuszczanie naskórka, przy jednoczesnym hamowaniu wydzielania barwnika w skórze – melaniny. Zaaplikowano go miejscowo na skórę. Enzym trawił komórki warstwy rogowej naskórka, które następnie zostały złuszczone w krótkim czasie. Wszystko dlatego, że zastosowano w peelingu enzymatycznym substancje zmiękczają i trawią białka. Ponadto enzymy te mają w swoim składzie wiele składników odżywczych pochodzenia roślinnego.
Działanie peelingu enzymatycznego ma charakter jedynie powierzchniowy. Enzymy zawarte w nim rozpuszczają martwy naskórek.
Jakie enzymy wykorzystywane są przy najlepszych peelingów enzymatycznych?
Obecnie w peelingach enzymatycznych stosowane są głównie proteazy pochodzenia roślinnego takie jak papaina (pozyskiwana z owocu papai) i bromelaina (z miąższu ananasa). Enzymy te są proteazami cysteinowymi i głównymi enzymami keratolitycznymi. Działają bezpośrednio na korneosomy w skórze, prowadząc do osłabienia ich struktury białkowej.
Papaina jest szczególnie znana ze swojego rozjaśniającego działania, dlatego może być stosowana do zniwelowania przebarwień potrądzikowych i powstałych po opalaniu się. Natomiast bromelaina w większym stopniu ma działanie złuszczające i wygładzające.
Dodatkowo, do eksfoliacji wykorzystuje się i inne ekstrakty enzymatyczne, które można znaleźć w:
· zielonych jabłkach,
· dyni,
· mango – przynoszą przywrócenie elastyczności skóry i jej regenerację,
· kiwi – enzymy aktynidyny z kiwi stosowane są do złuszczania naskórka,
· figach – ficyna zawarta w figach ma nawet 20-krotnie silniejsze działanie niż papaina i używana jest głównie do złuszczania naskórka,
· aloesie.
W peelingach enzymatycznych spotyka się także enzymy lipolityczne. Pomagają one w usuwaniu ze skóry mieszaniny łoju i płytki rogowej naskórka.
Zdarza się, że do takich zabiegów wykorzystywane są preparaty zawierające odpowiednie enzymy syntetyczne, takie jak keratolina, wzbogacone witaminami, przeciwutleniaczami czy koenzymem.
Jak wykonać peeling enzymatyczny?
W trakcie przeprowadzania peelingu enzymatycznego, czy to w warunkach gabinetu kosmetycznego, czy na własną rękę, należy nałożyć kosmetyk pędzelkiem na skórę, przy czym masa powinna być cały czas wilgotna. Po upływie 15-20 minut peeling zmywa się ze skóry.
Przypomina to więc nakładanie maseczki odżywczej. Nie wymaga to więc specjalnego przygotowania, w przeciwieństwie do wykonywania peelingu chemicznego z zastosowaniem substancji chemicznych.
Wskazania i przeciwwskazania do wykonania peelingu enzymatycznego – czy cera naczynkowa jest jednym z nich?
Peelingi enzymatyczne mogą stosować przede wszystkim osoby, które mają cerę suchą, delikatną albo naczynkową. W porównaniu np. z peelingiem chemicznym i wykorzystywanymi w nim alfa-hydrokwasami, peelingi z enzymami nie powodują podrażnienia skóry. Są bardzo delikatne, ale przy tym skutecznie złuszczają. Stosuje się je do oczyszczenia skóry przed przeprowadzeniem kolejnych zabiegów kosmetycznych.
Nawet występowanie trądziku młodzieńczego czy różowatego nie jest konkretnym przeciwwskazaniem do peelingu enzymatycznego. Co więcej, jeśli w przypadku cery trądzikowej zastosowany zostanie peeling z enzymami, łagodnie złuszczy skórę, co pozwoli na usunięcie sebum z jej porów oraz martwych komórek. Wszystko to dzięki rozluźnieniu wiązań, które odpowiadają za utrzymanie spoistości zewnętrznej warstwy naskórka, przez co skóra staje się miękka i lepiej absorbuje preparaty kosmetyczne, dzięki czemu łatwiej o nawilżenie.
Na rynku dostępne są preparaty do peelingów enzymatycznych do twarzy przeznaczone specjalnie dla osób z cerą płytko unaczynioną, wrażliwą, ze skłonnościami do wyprysków oraz u tych, które posiadają przeciwwskazania do zastosowania peelingów mechanicznych lub chemicznych.
Dlaczego warto zastosować zabiegi z zakresu peelingów enzymatycznych?
Enzymy w enzymatycznych peelingach do twarzy mają liczne zalety:
· nie rozgrzewają skóry,
· mają działanie przeciwzapalne,
· są delikatne,
· nie powodują podrażnień,
· wyrównują koloryt skóry,
· ożywiają matową cerę,
· odnawiają komórki skóry,
· złuszczają zrogowaciały naskórek.
W efekcie po zastosowaniu zabiegów poprawia się napięcie skóry i jej miękkość.Peeling należy zmyć letnią wodą i pamiętać o omijaniu okolic oczu.
Bibliografia:
https://biotechnologia.pl/kosmetologia/peeling-enzymatyczny,12727
http://wydawnictwo.wseit.edu.pl/wp-content/uploads/2020/06/Wp%C5%82yw-peelingu-chemicznego-firmy-Rhonda-Allison-na-sk%C3%B3r%C4%99.pdf
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Skórki przy paznokciach
Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?
Fizjoprofilaktyka
Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.
Jak wyciągnąć kleszcza?
Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?
Buty zdrowe czy piękne?
Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.
O czym trzeba pamiętać na plaży?
Plaża to miejsce, gdzie beztrosko relaksujemy się w promieniach słońca. Opalanie to jednak także zagrożenie dla nieprzygotowanych. O czym pamiętać?