Jak leczyć trądzik różowaty?

Uroda

U przedstawicieli obu płci w podobnym wieku zwiększa się występowanie trądziku różowatego. O tym, jakie są przyczyny trądziku różowatego, i o sposobach jego leczenia opowiada dermatolog dr Marlena Majkut-Sobechowicz.

autor:
Redakcja enelzdrowie

Skąd w ostatnim czasie tak dużo informacji na temat trądziku różowatego?

Dr Marlena Majkut-Sobechowicz, dermatolog: Trądzik różowaty jest chorobą, której występowanie obecnie bardzo się zwiększyło. Jest to zupełnie inna jednostka chorobowa od trądziku ludzi dorosłych, aczkolwiek dotyczy tej samej grupy wiekowej (30-40 lat). Nie należy bagatelizować tej dolegliwości i jak najszybciej przejść do leczenia. Pacjenci jednak z reguły zwracają się do specjalisty, gdy jest już trochę za późno. Problem dotyczy obu płci, dużo częściej występuje jednak u kobiet.

Jakie są przyczyny trądziku różowatego i jego objawy?

M.M.-S.: Choroba ma w nazwie słowo „trądzik”, ale tak naprawdę nie ma nic wspólnego z trądzikiem zwykłym czy trądzikiem ludzi dorosłych. Jego przyczyną są zaburzenia naczyniowe. Zanim więc u pacjentów pojawią się typowe objawy trądziku różowatego (grudki, zmiany przerosłe), przechodzą one fazę rumieniową. Na skórze pojawia się wówczas rumień, początkowo reagujący jedynie na zmianę temperatur, ostre przyprawy czy alkohol. Z czasem rumień utrwala się, pozostaje na twarzy, szyi czy dekolcie i bywa wstępem do trądziku różowatego. Pojawiają się też związane z nim dolegliwości.

Jak leczyć trądzik różowaty?

M.M.-S.: Gdy pacjent zaobserwuje jakiekolwiek zmiany na skórze, powinien je obejrzeć dermatolog – na wczesnym etapie można bowiem wprowadzić skuteczne leczenie trądziku różowatego, tak aby zapobiec rozwojowi dalszych zmian. Stosuje się przede wszystkim zabiegi, głównie laserowe, aby zadziałać na przyczynę trądziku różowatego. Leczymy naczynia, eliminując kolejną fazę, zapobiegamy utrwalaniu się rumienia, powstaniu grudek, krost, przerostu gruczołów, usuwamy teleangiektazje. W wyniku zabiegów następuje poprawa estetyczna (zmniejszenie lub brak rumienia, widocznych naczynek i zmian aktywnych), a także eliminacja dolegliwości: pacjenci nie odczuwają dyskomfortu – pieczenia, napięcia skóry, lepiej tolerują kosmetyki.

A jeśli zaniedba się pierwszą fazę choroby?

M.M.-S.: Jeśli nic nie robimy ze zmianami, a dochodzi jeszcze działanie promieni słonecznych, to trądzik różowaty przechodzi w kolejne fazy, w których pojawiają się wykwity (krostki, grudki i zmiany przerosłe). Wtedy leczenie jest trudniejsze, ale na szczęście wciąż możliwe. Najlepsze efekty, zwłaszcza w zaawansowanych stadiach, uzyskuje się, łącząc odpowiednie zabiegi oraz leki. Trądzik różowaty wymaga także prawidłowej pielęgnacji skóry – konieczny jest m.in. dobry krem na trądzik różowaty zalecony przez lekarza.

Artykuły powiązane

Uroda

Skórki przy paznokciach

Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?

Uroda

Jak wyciągnąć kleszcza?

Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?

Uroda

Buty zdrowe czy piękne?

Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.

Uroda

Fizjoprofilaktyka

Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.         

Artykuły polecane dla Ciebie