Utrzymanie zdrowego i jędrnego biustu pomimo upływu lat to marzenie chyba każdej kobiety.  Dowiedz się jak pielęgnować biust, aby był piękny jak najdłużej.

Pielęgnaja i kosmetyki
Dbając o jędrne piersi powinnaś zwrócić uwagę na klika elementów. Pierwszy z nich to skóra piersi. Jej odpowiednie napięcie jest niezbędne dla zachowania kształtnego biustu. Ujędrnianie skóry piersi możesz zacząć już pod prysznicem. Naprzemiennie potraktuj piersi strumieniem zimnej i ciepłej wody, poprawisz w ten sposób ukrwienie i napięcie skóry. Możesz też zadbać o swoje piersi robiąc masaż. Wykonuj go ruchem kolistym od dołu do góry, od zewnątrz do środka, omijając sutki. Możesz wykonać go rękawicą kąpielową, albo po wyjściu spod prysznica wmasować zwykły krem czy balsam nawilżający. Warto jednak użyć specjalnych kosmetyków dedykowanych skórze piersi. Zawierają one w swym składzie wyciągi z roślin takich jak miłorząb japoński czy kasztanowiec, poprawiających  mikrokrążenie. Działa także kolagen –składnik tkanki łącznej, odpowiedzialny za jej elastyczność. Kosmetyki te najczęściej mają konsystencję żelu, co zapewnia dodatkowo uczucie świeżości i wygładza skórę.

Ćwiczenia na jędrny biust
Utrzymanie krągłego i jędrnego biustu zależy nie tylko od skóry piersi, ale także od mięśni klatki piersiowej. Wobec tego kolejnym elementem, na który powinnaś zwrócić uwagę są ćwiczenia fizyczne. Biust pomogą wymodelować regularne ćwiczenia takie jak pompki, czy trening z hantlami. Pamiętaj, że bardzo ważne jest również kontrolowanie postawy ciała jaką przyjmujesz na codzień podczas chodzenia i siedzenia. Wyprostuj ramiona, unieś głowę, ściągnij łopatki – pozwoli to utrzymać postawę wyprostowaną, dzięki czemu Twój biust również będzie znajdował się we właściwej pozycji.

Odpowiedni stanik
Kolejny i niemniej ważny aspekt to noszenie dobrze dobranego do wielkości i kształtu piersi biustonosza. Nie może on być za duży, ani za mały, za ciasny ani za luźny. Jeśli uprawiasz sport,  na czas treningu powinnaś wkładać specjalny stanik sportowy, który właściwie podtrzyma Twój biust podczas wykonywanych ćwiczeń i nie podrażni delikatnej skóry piersi.

Zdrowe piersi
Wygląd biustu i jego właściwa pielęgnacja są bardzo ważne, jednak ważniejsze są zdrowe piersi. Niestety, rak piersi jest na pierwszym miejscu wśród nowotworów występujących u kobiet w Polsce i stanowi 23% wszystkich zachorowań. Na świecie jest to drugi najbardziej rozpowszechniony rodzaj nowotworu. Wcześnie wykryta choroba to nie wyrok, dlatego bardzo istotne jest przeprowadzanie regularnych badań piersi.  Powinnaś wykonywać profilaktycznie badanie USG, a szczególnie po 40. roku życia raz w  USG, i mammografię. Częściej piersi powinny kontrolować kobiety, u których w rodzinie zdarzały się przypadki zachorowania na nowotwór. Warto też sprawdzić swoje predyspozycje genetyczne. Oprócz regularnych wizyt u lekarza podstawową rolę w profilaktyce zachorowań na raka piersi odgrywa samobadanie. Wykonuj je raz miesiącu między 6. a 9. dniem cyklu miesiączkowego. Jeśli cokolwiek Cię zaniepokoi, nie czekaj, umów się na wizytę do lekarza.