Trudno być zadowolonym, znajdując na rzeczach białe płatki złuszczonego naskórka. Jakie są przyczyny łupieżu i jak walczyć o zdrową skórę głowy?

Przyczyn łupieżu jest wiele, głównym czynnikiem jest zwiększona aktywność grzybów bytujących na skórze głowy, Malassezia globosa dodatkowo może się wiązać z zaburzeniami hormonalnymi lub czynnikami egzogennymi jak dieta czy kosmetyki. Często to zbyt sucha skóra. Dlatego nasilenie występowania łupieżu często pojawia się zimą, gdy nosimy kaptury, bądź czapki. Latem problem jest rzadziej spotykany, ze względu na kojące działanie promieni słonecznych.

Łupież nie jest zaraźliwy i groźny, choć bywa kłopotliwy. Ta choroba skóry głowy polega na łuszczeniu się naskórka. Pozbycie się łupieżu nie zawsze jest łatwe. Najprostszym sposobem będzie sięgnięcie po szampon przeciwłupieżowy, a jeżeli to nie pomoże można skierować się do apteki po specjalistyczny preparat. Złuszczony naskórek na głowie może być wywołany stresem. Wówczas warto “zwolnić” w życiu i odprężyć się. Pomocna będzie także dieta bogata w cynk, selen, żelazo, magnez, wapń i potas, kwasy tłuszczowe oraz witaminy z grupy B, E i A.

Gdy łupież nie chce ustąpić mimo stosowania preparatów z apteki, warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem. Niepokojące powinna być swędząca, czerwona i niekiedy opuchnięta skóra głowy. Specjalista może przepisać odpowiednie środki przeciwgrzybiczne lub nawet leki sterydowe.