Jak taping twarzy może pomóc w walce z oznakami starzenia?

Uroda

Oznaki starzenia się, czyli głównie zmarszczki i utrata elastyczności skóry twarzy, są zmorą dla wielu osób. Trudno pogodzić się z upływającym czasem, ale nowoczesne zabiegi kosmetologiczne pozwalają na zahamowanie procesów starzenia się, a także poprawę wyglądu skóry. Jednym z nich jest taping. Czym on jest i w jaki sposób może pomóc w walce z widocznymi oznakami starzenia się?

Czym jest taping twarzy?

Przez pojęcie to należy rozumieć procedurę celowego plastrowania przy użyciu taśm do kinesiotapingu. Od taśm – plastrów wykorzystywanych do oklejania – wzięła się nazwa tego zabiegu (tape w j. angielskim oznacza taśmę).

Można spotkać się i z innymi nazwami – kinesiotaping twarzy, taping estetyczny, facetaping czy po prostu plastrowanie. Wszystkie określają to samo – zabieg estetyczny, który umożliwia zniwelowanie niepożądanych efektów starzenia się skóry. Jednocześnie taping powodować może zmniejszenie opuchlizny, podniesienie owalu i zwiększenie jędrności skóry.

Pierwotnie kinesiotaping wykorzystywany był przede wszystkim w zabiegach fizjoterapeutycznych u pacjentów, którzy borykali się z podwyższonym lub obniżonym napięciem mięśni. Stosowany był także dla poprawy zakresu ruchu w stawach i mikrokrążenia w tkankach. Wykazywał wysoką skuteczność w zmniejszaniu obrzęków i napięcia mięśniowego. Jednak obecnie terapia manualna z wykorzystaniem tapingu staje się coraz bardziej popularna. To lifting bez konieczności podejmowania jakichkolwiek inwazyjnych zabiegów. Uzupełnia, np. masaże twarzy i coraz częściej wykorzystywany jest w kosmetologii. Jak może on pomóc w walce ze zmarszczkami i utratą elastyczności skóry?

Kinesiotaping – istota zabiegów z zastosowaniem taśm

Kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne, to zabieg, który powstał i rozpowszechnił się na terenie Japonii. Początkowo stosowali go właściwie tylko japońscy sportowcy, ale po igrzyskach olimpijskich, które odbyły się w Seulu, zyskał na popularności na całym świecie.

Ten prosty zabieg polega na naklejaniu na bolące partie ciała specjalnych, elastycznych plastrów. Nie powodują one usztywnienia danej partii, dzięki czemu nie krępują ruchów. Są wodoodporne i przepuszczają powietrze, ale mają działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. W kinesiotapingu stosuje się specjalne, elastyczne taśmy, które nakleja się na kolana, barki, plecy, nadgarstki czy stawy (skokowy, łokciowy czy stawy w stopach). Istnieje wiele wskazań do zastosowania tapingu. Wśród nich można wymienić:

  • bóle i urazy kolan i łokci,

  • łokieć tenisisty,

  • łokieć golfisty,

  • bóle kręgosłupa,

  • stany przeciążeniowe kolan,

  • dolegliwości bólowe w obrębie barku,

  • ostroga piętowa,

  • leczenie uszkodzenia mięśni,

  • zespół cieśni nadgarstka,

  • leczenie zwichnięć i skręceń stawów,

  • stany po urazach układu ruchu,

  • zapalenie ścięgna Achillesa.

Zwolennicy kinesiotapingu zalecają jego stosowanie w celu przyspieszenia gojenia się obszarów operacyjnych po zabiegach układu ruchu, np. przy rekonstrukcji więzadeł krzyżowych.

Jak działa taping twarzy?

Poprzez wykorzystanie tapingu w kosmetologii przeznaczonej dla osób starszych można osiągnąć wiele pozytywnych efektów:

  • wzrost elastyczności tkanek,

  • poprawa zakresu ruchu w obrębie stawów,

  • normalizacja napięcia mięśniowego,

  • poprawa przesuwalności powięzi,

  • aktywacja układu limfatycznego,

  • poprawa mikrokrążenia tkanek,

  • uzyskanie efektu przeciwbólowego.

Kinesiotaping powoduje, że mięśnie i stawy mają dodatkowe wspomaganie. Przyklejone do skóry plastry lekko ją unoszą, poprawiając krążenie krwi i limfy, przez co usuwanie toksyn z organizmu przebiega szybciej. Jeśli na twarzy pacjenta występują popękane naczynka, to taping może usprawniać wchłanianie krwiaków i obrzęków. Co więcej, cały proces plastrowania dynamicznego prowadzi do redukcji dolegliwości bólowych i ewentualnych stanów zapalnych.

W wyniku kinesiotapingu twarzy można regulować napięcie mięśniowe, jeśli jest nieprawidłowe i wywołuje, np. opadanie kącików ust czy asymetrię. Taśmy do kinesiotapingu są w stanie wygładzić zmarszczki i zredukować opuchliznę. Unoszą skórę i oddziałują zarówno na powięź czy mięśnie, jak i głębiej położone układ krwionośny i limfatyczny. W zależności od przyjętej metody oklejania można uzyskać różne efekty terapeutyczne, m.in. poprawić owal twarzy. Kinesiotaping estetyczny twarzy poprzez naklejanie tejpów umożliwia lepsze napięcie mięśni twarzy. Bruzdy można usunąć, a drugi podbródek chociażby zniwelować. 

Zastosowanie metody tapingu twarzy w praktyce

Metoda tapingu polega na wykorzystaniu u pacjenta specjalnego układu plastrów, które przeznaczone są do naklejania na skórę pacjenta. Charakteryzują się one odmienną siłą naciągu, co pozwala osobom wykonującym takie plastrowanie na wywieranie ściśle określonych efektów w tkankach znajdujących się w danej okolicy.

W ramach przygotowania do tapingu u pacjenta stosowane są zabiegi higieniczne. Skóra musi zostać dokładnie oczyszczona z balsamów, kremów czy produktów do makijażu. Dodatkowo odtłuszcza się ją gazą nasączoną alkoholem. Terapeuta dobiera odpowiedniej długości i rodzajów plastry do indywidualnych wymagań pacjenta. Taśmy są naklejane miejsce przy miejscu po usunięciu z nich folii zabezpieczającej.

W użyciu przy tapingu są następujące rodzaje plastrów różniące się pomiędzy sobą stopniem naprężenia wyrażanym w procentach:

  • plastry z oznaczeniami 0% – „none” – brak naprężenia,

  • plastry z oznaczeniami 15% – very light – bardzo lekkie,

  • plastry z oznaczeniami 25% – light – lekkie,

  • plastry z oznaczeniami 50% – moderate – umiarkowane,

  • plastry z oznaczeniami 75% – serve – silne,

  • plastry z oznaczeniami 100% - full – pełne.

Plastry do tapingu dostępne są w różnych kolorach. Można nimi oklejać twarz na wiele różnych sposobów. Wśród najczęstszych technik wykorzystywanych w kinesiotapingu wymienia się kilka kształtów oklejeń podstawowych, a także oklejenia dodatkowe lub ich modyfikacje. Wśród podstawowych kształtów tapingu twarzy wymienić należy:

  • Kształt litery Y – technika stosowana w celu zwiększenia lub zmniejszenia napięcia mięśniowego.

  • Kształt litery I – technika wykorzystywana u pacjentów aktywnych, mająca działanie przeciwbólowe.

  • Kształt litery X – aplikacja tego rodzaju zalecana jest przy terapii punktów spustowych czy punktów, które wywołują duże dolegliwości bólowe.

  • Kształt wachlarza – stosowany głównie do wykonania drenażu limfatycznego.

  • Kształt sieci – aplikacja tape-ów poprawia trofikę tkanek i przepływ limfy, stosowana głównie w przypadku występowania obrzęków twarzy.

Oprócz tego eksperci z zakresu tapingu stosują techniki korekcyjne:

  • Korekcja powięziowa – prowadzi do rozluźnienia powięzi bądź wręcz przeciwnie – do jej unieruchomienia.

  • Korekcja mechaniczna – polega na odpowiednim ustaleniu ułożenia danego stawu poprzez umiejętną aplikację plastrów. W jej obrębie wyróżnia się technikę manualną, technikę wykorzystującą możliwości naprężenia taśmy czy technikę Y.

  • Korekcja funkcjonalna – z reguły stosowana do wspomagania bądź ograniczania danego ruchu.

  • Korekcja więzadłowo/ścięgnowa – prowadzi do poprawy czucia głębokiego i tkanka może być unieruchomiona.

  • Korekcja limfatyczna – jak sama nazwa wskazuje, prowadzi do zmniejszenia obrzęku dzięki wykonaniu drenażu limfatycznego, który wykonuje się za pomocą aplikacji o kształcie podstawowym typu wachlarz.

Przed przyklejeniem plastrów zalecane jest stosowanie zabiegów wpływających na mikrokrążenie czy detoksykację tkanek. W tym celu przeprowadza się masaż, który obejmuje chwyty powolne, okrężne, powoli narastające o słabym stopniu nacisku, które przebiegać mogą wzdłuż naczyń chłonnych. Poprzedzony masażem, np. masażem kobido taping estetyczny twarzy przeprowadzany przez fizjoterapeutę z doświadczeniem umożliwia wzmocnienie efektów innych zabiegów estetycznych w gabinetach medycyny estetycznej. 

Kiedy nie powinno się stosować tapingu twarzy?

Istnieje tak naprawdę niewiele przeciwwskazań do zastosowania plastrowania twarzy czy innych obszarów ciała. Wśród nich wymienia się łuszczycę, uczulenie na używany w taśmach klej czy świeże, niezagojone rany lub owrzodzenia skóry. Wówczas lepiej nie wykonywać tapingu twarzy.

Trzeba liczyć się również z tym, że taping twarzy u osób o cerze wrażliwej może powodować pewne niepożądane efekty. To jednak tylko podrażnienie skóry, w reakcji na klej danego plastra, ale tak naprawdę to rzadko spotykane. W nielicznych przypadkach dochodzi do powstania reakcji zapalnej, której towarzyszy zaczerwienienie i świąd. Może ona przebiegać w mechanizmie alergicznym lub wynikać z kontaktowego zapalenia skóry z podrażnieniem. Wszystkie tego typu efekty powinny ustąpić do ok. jednej doby po zdjęciu plastrów.

Ostatecznie taping twarzy można z powodzeniem wykorzystywać jako metodę leczniczą, pozwalającą wspierać zabiegi anty-aging, czyli walkę z pierwszymi oznakami starzenia się. Wpływa na pielęgnację i regenerację skóry oraz na napięcie mięśniowe w obrębie tkanek.

 

 Bibliografia:

http://wydawnictwo.wseit.edu.pl/wp-content/uploads/2020/06/Kinesiotaping-w-kosmetologii-u-os%C3%B3b-po-65-roku-%C5%BCycia.pdf

https://enel.pl/usluga/kinesiotaping/

https://weron.pl/wiedza/wpis/52-taping-twarzy-na-zmarszczki-opuchlizne-i-obrzeki-twarzy-czy-pomaga.html

Artykuły powiązane

Uroda

Buty zdrowe czy piękne?

Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.

Uroda

Jak wyciągnąć kleszcza?

Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?

Uroda

Skórki przy paznokciach

Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?

Uroda

Fizjoprofilaktyka

Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.         

Artykuły polecane dla Ciebie