Czy medycyna estetyczna może skutecznie uzupełnieniać tradycyjne leczenie? Odpowiada prof. dr hab. n. med. Aleksandra Lesiak, specjalista dermatologii estetycznej.

W jaki sposób medycyna estetyczna uzupełnienia innego rodzaju leczenie?

Niewątpliwie medycyna estetyczna bardzo często nam pomaga. Najczęstszym wskazaniem wykorzystania zabiegów z tego zakresu, jako kontynuacja farmakoterapii, jest trądzik. Zmiany trądzikowe często ustępują pozostawiając blizny i przebarwienia. Wówczas stosujemy zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Ich rodzaj dobieramy w zależności od nasilenia procesu bliznowacenia i rodzaju przebarwień. Mogą to być peelingi lecznicze, lasery czy podanie osocza bogatopłytkowego. Postęp technologiczny w medycynie jest niezwykle szybki.

Jak zyskuje na tym medycyna estetyczna?

Cały czas mamy do dyspozycji więcej nowoczesnych urządzeń dających nowe możliwości. Zauważmy, że kiedyś był tylko kwas hialuronowy i toksyna botulinowa. Teraz mamy do wyboru wiele rodzajów substancji wypełniających. Pojawiły się nici, które od kilku lat są hitem. Niezwykły postęp zrobiła laseroterapia, szczególnie w leczeniu chorób naczyniowych (naczyniaków płaskich), które bez tego byłoby niemożliwe. Z jednej strony jest moda na tatuaże, ale też z drugiej część osób chce je usunąć. Tutaj też pomocny jest laser. Ważne, jest także to, o czym często nie mówimy - cała gałąź ginekologii estetycznej. Skuteczne leczenie nietrzymania moczu pozwala kobietom, nawet bez operacji, zupełnie inaczej funkcjonować. Coraz skuteczniejsze są także zabiegi mezoterapii rozwiązujące wypadania włosów oraz skóry suchej.

Jak będzie wyglądała medycyna estetyczna przyszłości?

Zapewne każdy chciałby wziąć cudowną tabletkę i jak za pomocą czarodziejskiej różdżki stać się nagle pięknym. Myślę, że w pogoni za młodością i szczęściem trzeba jednak znać umiar. Zdrowy rozsądek powinien nam towarzyszyć w każdej dziedzinie życia. Jeżeli mamy 40 lat, naszym celem nie powinien być wygląd dwudziestolatki. Najlepiej porozmawiać z doświadczonym specjalistą medycyny estetycznej i wspólnie ustalić sobie taki cel. Z wiekiem nabieramy doświadczenia, co wyraża choćby nasza mimika, więc bądźmy przede wszystkim sobą. W pędzie za pięknem i doskonałością nie przekraczajmy granic naszej osobowości i naszego własnego ja.

prof. dr hab. n. med. Aleksandra Lesiak: specjalista dermatologii-wenerologii w Klinice Dermatologii i Wenerologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. W roku 2011 otrzymała prestiżowe stypendium L'OREAL dla Kobiet i Nauki, a w 2012 roku została laureatką konkursu Supertalenety w Medycynie. Jest autorką i współautorką wielu artykułów w czasopismach polskich i zagranicznych. Jej praca naukowa skupia się głównie na problemie nowotworów skóry, łuszczycy, chorób skóry u dzieci. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, European Society for Dermatological Research, European Academy of Dermatology and Venereology. Odbyła staże zagraniczne we Francji i Wielkiej Brytanii.