Przez lata możesz walczyć kłopotami z gardłem, jeśli nie znasz właściwej przyczyny choroby. Może być nią refluks gardłowo-krtaniowy, który szczególnie w trakcie snu, powoduje wyciekanie soku żołądkowego w kieunku gardła.

Problemy z gardłem nie zawsze łączą się  chorobą zatok. Przyczyną może być wykrywany przez współczesną medycynę refluks gardłowo-krtaniowy. Powoduje on nawracające bóle gardła, chrząkanie, poczucie przeszkody w gardle czy uczucie spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła. Niewydolność górnego zwieracza przełyku występuje przede wszystkim w pozycji leżącej. W trakcie snu dochodzi do wyciekania soku żołądkowego, który ma wysoką kwaśność i zawiera enzymy trawienne, które drażnią śluzówkę - Duże podrażnienie śluzówki przez sok żołądkowy powoduje nasilony stan zapalny w obrębie gardła dolnego i środkowego, a także w obrębie nosogardła - mówi lek. Robert Osmólski z Wysokospecjalistycznej Poradni Laryngologicznej przy Szpitalu Zacisze w Warszawie. 

Refluks gardłowo-krtaniowy nie jest z reguły pierwszą przyczyną, którą podejrzewamy o nasze kłopoty z gardłem. Objawy są przez pacjentów identyfikowane najczęściej jako kłopoty z zatokami. Do specjalistów laryngologii trafiają pacjenci po długoletnim leczeniu właśnie zatok czy nawet astmy, które nie przyniosło skutku. Przyczyną bywa właśnie refluks. - Potrafimy rozpoznać objawy refluksu gardłowo-krtaniowego oglądając gardło dolne, właściwe leczenie sprawia, że z reguły objawy szybko ustępują - mówi specjalista. - Problemem bywa jedynie brak wiedzy na ten temat wśród niespecjalistów laryngologii - zwraca uwagę lekarz Enel-med.Przy nawracających i długotrwałych kłopotach z gardłem, warto więc skonsultować się z dobrym laryngologiem. Właściwa diagnoza pozwoli zaoszczędzić zdrowia i czasu zmarnowanego na niewłaściwe leczenie.

 lek. Robert Osmólski. Absolwent Akademii Medycznej w Warszawie, specjalista otorynolaryngologii. Doświadczenie zdobywał w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie oraz w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach. Zajmuje się laryngologią, laryngologią dzięcicą, przeprowadza operacje laryngologiczne.