Z powodu palenia papierosów rocznie umiera w Polsce ponad 60 tysięcy ludzi. Ponad 40 substancji rakotwórczych w każdym papierosie podwyższa ryzyko złośliwych nowotworów o 30-40%.

W Polsce nałogowo pali papierosy około 9 milionów ludzi. Mimo, że uzależnienie od tytoniu prowadzi do poważnych chorób i może być przyczyną śmierci, amatorów palenia nie brakuje, choć regularnie ich ubywa. Niestety nie tylko ze względu na rzucenie nałogu, ale też przez wysoką śmiertelność w tej grupie. Każdego roku, na raka płuc zachorowuje 6 tys. Polek, tyle samo kobiet umiera rocznie z powodu tej choroby. Według badań blisko 90% zachorowań na raka płuc to efekty palenia tytoniu. Palacze cierpią też między innymi na problemy układu krążenia i oddechowego.

Co jest w papierosie?

Substancje, które pochłania palacz odstraszają już samymi nazwami. To choćby amoniak, metanol, cyjanowodór, promieniotwórczy polon, arsen, chlorek winylu, fenole, kadm i wiele innych. W sumie 40 silnie rakotwórczych substancji dostarczanych do organizmu z każdym zaciągnięciem się. Każda z nich poważnie podwyższa ryzyko zachorowań na złośliwe nowotwory.

Jeden papieros przyczyną nałogu

Według raportu WHO na świecie co 6 sekund ktoś umiera przez papierosy. Wciąż jednak pojawiają się nowi palacze, którzy szybko wpadają w nałóg. Brytyjscy naukowcy z Uniwersytetu Queen Mary w Londynie przeprowadzili badania na 215 tys. mieszkańców USA, Wielkiej Brytanii, Australii i Nowej Zelandii. Wynika z nich, że 60 procent ankietowanych choć raz paliło papierosa a tej grupy aż 69% zostało nałogowymi palaczami. Wnioski są więc jasne, najważniejsze by uchronić się przed pierwszym papierosem. Inaczej, życie może pójść z dymem, zanim nadejdzie opamiętanie.

Palisz? Rzuć palenie, ten nałóg jest na prawdę zły.