Piękne włosy nie są dane każdemu, każdy jednak może o nie zadbać. Dlaczego włosy wypadają? Co im szkodzi i jak sobie pomóc? 

Każda kobieta marzy o gęstych i zdrowych włosach, dzięki którym podkreśli swoją naturalność i kobiecość. Niestety coraz częstszym problemem jest ich niechciana utrata. Cykl życia włosa składa się z trzech etapów: wzrostu, zamierania i spoczynku. W prawidłowym cyklu tylko ok. 5% włosów znajduje się w fazie spoczynku, natomiast przy pojawiających się zakłóceniach, często wydłuża się i wzrasta ich liczba, a włosy, które rosną na nowo są słabsze i szybciej wypadają. Fizjologicznie tracimy ok. 100 włosów dziennie, jednak należy zwrócić szczególną uwagę, jeśli ta liczba rośnie. Nie lekceważmy tego stanu, ponieważ może to zwiastować także poważne problemy zdrowotne.

Przyczyny wypadania włosów
Przyczyn wypadania włosów, podobnie jak sposobów radzenia sobie z tym kłopotem, jest mnóstwo. Najczęściej to niedokrwistość (internista, hematolog) i zaburzenia hormonalne (endokrynolog).


Zacznijmy od  stylu życia, czyli elementu, który jest od nas zależny. Jakakolwiek nierównowaga w naszym organizmie może objawiać się także w omawianym problemie. Zła dieta, stan zapalny organizmu, przeziębienie, czy poród to jedne z wielu przyczyn utraty włosów. Często jest to wynik niedoboru białka i żelaza w naszym organizmie. Co więcej, do niekorzystnych czynników możemy zaliczyć także niektóre leki na receptę, szczególnie te, które rozrzedzają krew, zawierają witaminę A, leczą zapalenie stawów, czy także depresję. Zły stan Twojej psychiki, a szczególnie stres znacznie osłabia nasze włosy. Warto dodać, że przyjmowana chemioterapia czy poddanie się radioterapii także powoduje ich tymczasową utratę.

Zła pielęgnacja
Dodatkowym impulsem do powstania takich komplikacji jest niewłaściwa pielęgnacja włosów, kładąc szczególny nacisk na: częste farbowanie, stosowanie silnych kosmetyków do stylizacji, tapirowanie, używanie prostownicy czy suszenie gorącym powietrzem. Ponadto naciąganie włókien włosów poprzez stosowanie zbyt mocnych upięć np. koński ogon, warkoczyki, czy narażanie ich na silne promienie słoneczne, także zalicza się do czynników zewnętrznych osłabienia kondycji włosów.
Jeśli w przypadku zdrowego stylu życia, a także odpowiedniej pielęgnacji -  nasze włosy nadal wypadają – konieczna jest konsultacja z lekarzem i odnalezienie przyczyny. Omawiane zjawisko może być zalążkiem poważniejszych chorób, które rozpoczynają się bezpośrednio od skóry głowy tj. grzybica, łuszczyca, łupież, a kończą na niedoczynnościach ogólnoustrojowych np. anemii, czy zaburzeniach hormonalnych. Zamiast dzielić włos na czworo, odwiedź dermatologa.