Czy praca przed komputerem w soczewkach kontaktowych może niszczyć wzrok? Czy w soczewkach można korzystać z uroków letniego sezonu kąpielowego? 

Soczewki to dziś coraz częścej stosowane rozwiązanie, czy jednak można używać soczewek zawsze i wszędzie? O pracy przed komputerem. plażowaniu i kąpieli w soczewkach rozmawiamy ze specjalistą olkulistyki lek. Mariuszem Wielgórskim z Enel-med.

Czy praca przy komputerze w soczewkach kontaktowych, jakie jest pańskie zdanie?

Absolutnie bym nie powiedział, że jest niewskazane czy zabronione. U większości pacjentów o noszeniu soczewek decyduje komfort użytkowania. Jeżeli jesteśmy w stanie tolerować uczucie suchości i piasku pod powiekami, to jak najbardziej nie widzę przeciwwskazań.

Co w sytuacji, gdy pod koniec dnia komfort jest mniejszy?

Osobom, które uskarżają się w drugiej połowie dnia na uczucie dyskomfortu polecałbym krople nawilżające bez konserwantów, do stosowania na soczewki. Natomiast, jeżeli mamy problem z soczewkami możemy szukać rozwiązań w postaci skrócenia trybu noszenia soczewki. Stopniowo, z miesięcznej na dwutygodniową, z dwutygodniowej na tygodniową, ewentualnie możemy nosić soczewki częstszej wymiany, czyli soczewki jednodniowe. Generalnie to są czynniki decydujące o tym czy będziemy w stanie nosić soczewki w pracy czy nie. Jeżeli mimo podjętych prób i różnych sposobów radzenia sobie z sytuacją nie jesteśmy w stanie wytrzymać w soczewkach, to należy przerzucić się na okulary.

Rozpoczyna się sezon letni, a z nim kąpiele. Jakie są wskazania dla osób noszących soczewki kontaktowe?

Jeżeli ktoś zamierza korzystać z soczewek na plaży, nad jeziorem czy  nad morzem to polecam soczewki jednorazowe, tzw. jednodniówki. Ograniczają one ryzyko wystąpienia poważnych chorób rogówki, łącznie z owrzodzeniem rogówki i zakażeniem pierwotniakami, czyli acanthamoebą, których wyleczyć się nie da.

Czy można się kąpać w soczewkach np. w morzu?

Oczywiście pływanie i nurkowanie w soczewkach jest możliwe pod warunkiem posiadania szczelnych okularów pływackich, tzn. takich, do których nie dostanie się woda. Jeśli nie jesteśmy pewni szczelności, należy takie okulary sobie zakupić. Po skończonej kąpieli radzę usunąć je z oczu bezpośrednio po wyjściu z wody. Ewentualnie można odpuścić noszenie soczewek tego dnia lub założyć świeżą parę.

Jakie błędy najczęściej popełniamy nosząc soczewki na wakacjach?

Najgorszą rzeczą jaką możemy zrobić korzystając z soczewek na wakacjach i kąpiąc się w nich jest przenoszenie soczewki. Mam na myśli spanie w tej samej soczewce, noszenie jej dwa lub trzy dni z rzędu. Są to groźne sytuacje, które niejednokrotnie powodowały u pacjentów nieodwracalną utratę wzroku. Dzieje się tak, dlatego że soczewka, która znajduje się na oku izoluje od bólu. Pod nią może rozwijać się zakażenie, a my tego nie czujemy. Zdejmując soczewkę po 2-3 dniach może być już za późno. Jeśli tak się stanie warto możliwie szybko zgłosić się do okulisty.