Liczba zachorowań na  złośliwe nowotwory na przestrzeni ostatnich lat wciąż rośnie. Szacuje się, że przez ostatnie 30 lat odnotowano aż dwukrotnie więcej przypadków. Choć polska średnia jest niższa, niż w Unii Europejskiej, w statystykach umieralności z powodu nowotworów nasz kraj znacznie przewyższa europejska średnią. Jednym z powodów wciąż jest brak profilaktyki, choć wiadomo, że wczesne wykrycie raka znacznie zwiększa szansę na skuteczną walkę o zdrowie. 
 

Przyczyny nowotworów

Zachorowanie na nowotwór zależy od genów, wieku i trybu życia. Do choroby przyczyniają się nałogi, takie jak palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu. Częstym powodem zachorowań jest też otyłość, która jest po papierosach drugą najczęściej występującą przyczyną raka. Pamiętać należy też choćby o szkodliwych skutkach opalania, które w zbyt dużych dawkach, bez odpowiednich filtrów przyczynia się do nowotworów skóry.
 

Badania onkologiczne

Kluczem do zwycięstwa nad rakiem są badania profilaktyczne. W przypadku wielu nowotworów możliwość zachorowań można potwierdzić lub wykluczyć dzięki badaniom genetycznym. Przyszłość jest zapisana w genach i nowoczesna medycyna pozwala w tej kwestii określić predyspozycje organizmu. Wyniki badań nie stwierdzają, że ktoś zachoruje, wskażą jednak obszary, w których może pojawić się zagrożenie. Wiedza pozwoli wykonywać regularne badania profilaktyczne i jeśli choroba zaatakuje podjąć walkę, nim będzie za późno.
 

Tryb życia i dieta

Prócz badań zdrowie ratują też wpływa odpowiedni tryb życia i dieta. Szkodzą między innymi przetwory mięsne, nadmiar soli, niedobór owoców i warzyw. To co jesz może przedłużyć lub skrócić Ci życie. Przez pięć dni w tygodniu powinniśmy też uprawiać aktywność fizyczną przez 30 minut, dbać o regularny i zdrowy sen. Dzięki szczepieniom wykluczać infekcje, które także mogą stanowić przyczynę choroby nowotworowej.`

Życie zgodnie z tymi wytycznymi nie zagwarantuje Ci zdrowia, ale badania dowodzą, że zdrowy tryb życia i właściwa dieta sprawia, że osoby żyjące w ten sposób przeżywają pozostałych o kilka do kilkunastu lat. Dokładając do tego regularne badania, można realnie zadbać o zdrowie i życie. Światowy Dzień Walki z Rakiem to apel do wszystkich, którzy chcą żyć - nie ma na co czekać, trzeba się badać i żyć zdrowo. Nie tylko 4. lutego, Twoje życie jest tego warte.