Rozstępy powstają w wyniku zaburzeń struktury skóry właściwej, składającej się z uporządkowanej sieci włókien kolagenu i elastyny nadającej skórze sprężystość i napięcie.Jak sobie z nimi poradzić?

Problem rozstępów najczęściej kojarzy się ze zmianami okolic brzucha pojawiającymi się u większości kobiet po ciąży. Pojawianie się rozstępów spowodowane jest nieprawidłowym działaniem białek odpowiedzialnych za elastyczność, sprężystość i jędrność skóry - elastyny i kolagenu. Problem może jednak dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Może też wynikać m.in. z czasowego gwałtownego wzrostu wagi, okresu dojrzewania lub przyjmowania leków steroidowych. Może być też efektem  predyspozycji genetycznych. Obszary ciała, na których rozstępy są widoczne najczęściej to: brzuch, biodra, uda, piersi i niekiedy ramiona.
 Rozstępy to wrzecionowate pasma pojawiające się najczęściej na skórze brzucha, ud, pośladków oraz piersi. U osób uprawiających intensywnie sporty siłowe występują głównie na wewnętrznej stronie ramion, klatce piersiowej, barkach i wewnętrznej stronie ud.

Leczenie rozstępów

Leczenie rozstępów wymaga dużej cierpliwości i determinacji -  ich zredukowanie jest bardzo trudne. Dzisiejsza medycyna estetyczna stosuje różne metody walki z tymi defektami urody. Najlepsze efekty w tym procesie uzyskiwane są przy zastosowaniu kilku metod tak, aby terapia była wielopłaszczyznowa.

Laserowe usuwanie rozstępów

Wśród zabiegów skutecznie redukujących rozstępy polecamy terapie laserowe. Laser CO2 jest laserem frakcyjnym ablacyjnym umożliwiającym między innymi redukowanie rozstępów. W przeciwieństwie do laserów dotychczas stosowanych w medycynie i kosmetologii, laser CO2 nie naświetla jednokrotnie powierzchni skóry, ale doprowadza do powstania mikroskopijnych uszkodzeń dochodzących aż do skóry właściwej. Laser przekłuwa skórę tysiącami mikroskopijnych laserowych igiełek, w wyniku czego powstają fragmentaryczne, mikroskopowe uszkodzenia spowodowane podgrzaniem tkanek obejmujące warstwę naskórka i skóry właściwej. Impulsy światła laserowego wnikają w skórę na odpowiedniej głębokości, tak by nie powodować oparzenia, ale skutecznie pobudzić skórę właściwą do całkowitej regeneracji. Impulsy laserowe emitowane są na powierzchni skóry jeden obok drugiego, co pozwala na wytworzenie siateczki mikrouszkodzeń na danym obszarze skóry. W wyniku tego procesu zdrowa tkanka pobudzana jest do wzmożonej regeneracji.

Mezoterapie igłowe

Zabiegi umożliwiają wprowadzenie składników aktywnych do skóry w ilościach nieosiągalnych za pomocą kosmetyków czy zabiegów kosmetycznych oraz innych substancji, które nie byłyby w stanie przeniknąć jako składnik kosmetyków przez skórę ze względu na istnienie tzw. bariery naskórkowej. Preparaty wykorzystywane do zabiegów są zawsze dopierane do indywidualnych potrzeb i problemów pacjenta. Duża wiedza i doświadczenie naszych lekarzy oraz zapewnienie im możliwości korzystania z najlepszych dostępnych na rynku medycyny estetycznej preparatów do mezpoterapii gwarantują bezpieczeństwo przeprowadzonych zabiegów oraz oczekiwane efekty terapii. Jednym z wykorzystywanych preparatów w przypadku redukcji rozstępów i blizn jest SILORGSES NANO MESO SOLUTION.  Dzięki obecności w składzie krzemu organicznego  wzmacnia włókna elastyny, kolagenu i proteoglikanów. Wywołuje lipolizę poprzez stymulację hydrolizy trójglicerydów.

Biorewitalizacja: zabieg PRX-T 33

Zabieg PRX-T 33 to jedna z najnowszych metod chemicznej biorewitalizacji skóry.  Jest to terapia dająca natychmiastowe efekty odnowy skóry bez użycia igieł. Zabieg wykonywany jest na zasadzie peelingu. Biorewitalizacja PRX T33 to nieinwazyjna, bezbolesna i bezpieczna metoda wykorzystywana w walce ze starzeniem się skóry, przebarwieniami skóry, trądzikiemm oraz jako terapia wspomagająca leczenie rozstępów.
W skład preparatu wchodzą znane substancje: TCA – kwas trójchlorooctowy, który stymuluje czynniki wzrostu fibroblastów oraz H2O2 – nadtlenek wodoru i kwas kojowy, które działają rozjaśniająco. PRX T33 może być łączony z innymi zabiegami anty-aging, takimi jak: wypełnienia kwasem hialuronowym, botox, nici liftingujace, radiofrekwencja, lasery frakcyjne czy mikronakłuwanie. Jego działanie biorewitalizujące wspomaga działanie innych terapii i wzmacnia efekty końcowe.

Peelingi chemiczne

Peelingi chemiczne są jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach medycyny estetycznej. Skutecznie odmładzają skórę, dbają o jej kondycję. Mogą być wykonywane na skórze twarzy, dekoltu czy  pleców. Odpowiednio dobrane peelingi pozwalają usuwać warstwy naskórka na różnej głębokości. dzięki temu naskórek dostaje sygnał, że trzeba odbudować to, co zostało złuszczone. Komórki pobudzane są więc do szybszego wzrostu. Odnawiające się warstwy są wolne od szpecących zmian, ale poprawa stanu skóry zależy od głębokości występowania uszkodzenia.


Karboksyterapia

Ta metoda jest stosowana we flebologii, od ponad 20 lat  i z sukcesem wykorzystuje ją także medycyna estetyczna. Zabieg jest zgodny z procesami fizjologicznymi zachodzącymi w organizmie. Polega na wprowadzeniu pod skórę dwutlenku węgla i wywołaniu kontrolowanego stanu zapalanego w celu uruchomienia naturalnych procesów regeneracyjnych skóry. Po aplikacji gaz wędruje do płuc i jest wydalany jako produkt wymiany gazowej. Metoda jest niezwykle skuteczna w leczeniu chorób i zmian związanych z zaburzeniami obwodowego krążenia krwi. Pomaga również zlikwidować cienie pod oczami, miejscowy nadmiar tkanki tłuszczowej, cellulit czy łysienie. Karboksyterapię można łączyć z innymi zabiegami stosowanymi w medycynie estetycznej takimi jak: mezoterapia, lipoliza, peelingi.