Usuwanie rozstępów

Uroda

Rozstępy powstają na skutek uszkodzeń struktury skóry właściwej, składającej się z uporządkowanej sieci włókien kolagenu i elastyny, nadającej jej sprężystość i napięcie. Co to są rozstępy? Jak wyglądają rozstępy? Jak pozbyć się rozstępów? Podpowiadamy!

autor:
Redakcja enelzdrowie

Rozstępy najczęściej kojarzą się nam ze zmianami na skórze brzucha pojawiającymi się w ciąży. Warto jednak pamiętać, że borykają się z nimi również mężczyźni. Występowanie rozstępów jest spowodowane nieprawidłowym działaniem białek odpowiedzialnych za elastyczność, sprężystość i jędrność skóry – elastyny i kolagenu. Może ono wynikać m.in. z gwałtownego wzrostu wagi, burzy hormonalnej w okresie dojrzewania lub przyjmowania leków steroidowych. Coraz częściej występujące rozstępy u dzieci oraz rozstępy u nastolatków mogą być również efektem nadwagi spowodowanej nieprawidłową dietą i niedoborem aktywności fizycznej albo predyspozycji genetycznych.

Najczęstszym problemem są rozstępy na brzuchu i rozstępy na udach, choć spotyka się również rozstępy na pośladkach, piersiach i rozstępy na rękach. U osób intensywnie uprawiających sporty siłowe rozstępy tworzą się na nogach (na wewnętrznej stronie ud), a także na klatce piersiowej i barkach.

Rozstępy – jak się pozbyć?

Usuwanie rozstępów wymaga dużej cierpliwości i determinacji – ich zredukowanie jest bardzo trudne. Dzisiejsza medycyna estetyczna stosuje różne metody walki z tymi defektami kosmetycznymi. Najlepsze efekty w tym procesie są uzyskiwane przy zastosowaniu kilku metod – tak aby terapia była wielopłaszczyznowa. Warto pamiętać, że łatwiejsze w leczeniu są świeże rozstępy, które mają kolor czerwony lub niebieski. Białe rozstępy są o wiele trudniejsze w usuwaniu.

Sposób na rozstępy – lasery

Wśród zabiegów skutecznie redukujących rozstępy polecamy terapie laserowe. Laser CO2 jest laserem frakcyjnym ablacyjnym, umożliwiającym m.in. usuwanie rozstępów. W przeciwieństwie do laserów stosowanych dotychczas w medycynie i kosmetologii laser frakcyjny na rozstępy nie naświetla powierzchni skóry, ale doprowadza do powstania mikroskopijnych uszkodzeń dochodzących aż do skóry właściwej. Laser na rozstępy przekłuwa skórę tysiącami mikroskopijnych laserowych igiełek, w wyniku czego powstają fragmentaryczne mikroskopowe uszkodzenia spowodowane podgrzaniem tkanek obejmujące warstwę naskórka i skóry właściwej. Impulsy światła laserowego wnikają w skórę na odpowiednią głębokość, tak by nie powodować oparzeń, ale skutecznie pobudzić skórę właściwą do całkowitej regeneracji. Impulsy laserowe są emitowane na powierzchni skóry jeden obok drugiego, co pozwala na wytworzenie siateczki mikrouszkodzeń na danym obszarze skóry. W wyniku tego procesu zdrowa tkanka jest pobudzana do wzmożonej regeneracji.

Co na rozstępy? Mezoterapie igłowe

Polecane zabiegi na rozstępy to również mezoterapie igłowe, umożliwiające wprowadzenie do skóry składników aktywnych w dużych ilościach. Pozwalają też na aplikację substancji, które nie byłyby w stanie przeniknąć wraz z kosmetykiem przez skórę ze względu na istnienie tzw. bariery naskórkowej. Preparaty wykorzystywane do zabiegów są zawsze indywidualnie dobierane do potrzeb i problemów pacjenta. Duża wiedza i doświadczenie naszych lekarzy oraz korzystanie z najlepszych dostępnych na rynku medycyny estetycznej preparatów do mezoterapii gwarantują bezpieczeństwo przeprowadzonych zabiegów oraz oczekiwane efekty terapii. Jednym z wykorzystywanych preparatów w przypadku redukcji rozstępów i blizn jest SILORGSES NANO MESO SOLUTION. Dzięki obecności krzemu organicznego wzmacnia on włókna elastyny, kolagenu i proteoglikanów.

Sposoby na rozstępy – biorewitalizacja PRX-T 33

Zabieg PRX-T 33 to jedna z najnowszych metod chemicznej biorewitalizacji skóry. Jest to terapia dająca natychmiastowe efekty odnowy skóry bez użycia igieł. Zabieg jest wykonywany na zasadzie peelingu. Biorewitalizacja PRX T33 to nieinwazyjna, bezbolesna i bezpieczna metoda wykorzystywana w walce ze starzeniem się skóry, przebarwieniami i trądzikiem oraz rozstępami. Dzięki niej można usunąć rozstępy na udach i innych partiach ciała.

W skład preparatu wchodzą skuteczne, często wykorzystywane w medycynie estetycznej substancje: TCA – kwas trójchlorooctowy, który stymuluje czynniki wzrostu fibroblastów, oraz H2O2 – nadtlenek wodoru, i kwas kojowy, które działają rozjaśniająco. PRX T33 może być łączony z innymi zabiegami przeciwstarzeniowymi, takimi jak wypełnienia kwasem hialuronowym, toksyna botulinowa, nici liftingujace, radiofrekwencja, lasery frakcyjne czy mikronakłuwanie. Jego działanie biorewitalizujące wspomaga inne terapie i wzmacnia efekty końcowe.

Jak się pozbyć rozstępów – peelingi chemiczne

Chemiczny peeling na rozstępy to jeden z najczęściej wykonywanych w gabinetach medycyny estetycznej zabiegów. Skutecznie odmładzają skórę i dbają o jej kondycję. Mogą być wykonywane na skórze twarzy i dekoltu, a także pleców. Peelingi, jeśli są odpowiednio dobrane, pozwalają usuwać warstwy naskórka na różnej głębokości, dzięki czemu dostaje on sygnał, że trzeba odbudować to, co zostało już złuszczone. Komórki pobudzane są więc do szybszego wzrostu. Odnawiające się warstwy są wolne od szpecących zmian, ale ostateczna poprawa stanu skóry zależy od głębokości uszkodzenia. Jednym z takich zabiegów jest peeling Sesderma. Nad wykonaniem peelingu chemicznego powinny się także zastanowić osoby, które zastanawiają się, jak się pozbyć cellulitu.

Co na rozstępy po ciąży? Karboksyterapia!

Ciało po ciąży wymaga specjalnego traktowania. Wszystkie młode mamy, które myślą o tym, jak zlikwidować rozstępy, mogą więc skorzystać z nowoczesnego zabiegu karboksyterapii. Ta metoda jest stosowana we flebologii od ponad 20 lat i z sukcesami korzysta się z niej także w medycynie estetycznej. Zabieg naśladuje procesy fizjologicznie zachodzące w organizmie. Polega na wprowadzeniu pod skórę dwutlenku węgla, co wywołuje kontrolowany stan zapalny w celu uruchomienia naturalnych procesów regeneracyjnych skóry. Po aplikacji gaz wędruje do płuc i jest wydalany jako produkt wymiany gazowej. Metoda jest niezwykle skuteczna w leczeniu chorób związanych z zaburzeniami obwodowego krążenia krwi. Pomaga się także rozprawić z cieniami pod oczami, miejscowym nadmiarem tkanki tłuszczowej, cellulitem czy łysieniem. Karboksyterapia na rozstępy może być łączona z innymi zabiegami stosowanymi w medycynie estetycznej, takimi jak mezoterapia, lipoliza czy peelingi. 

Artykuły powiązane

Uroda

Buty zdrowe czy piękne?

Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.

Uroda

Jak wyciągnąć kleszcza?

Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?

Uroda

Fizjoprofilaktyka

Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.         

Uroda

Skórki przy paznokciach

Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?

Artykuły polecane dla Ciebie