Nietrzymanie moczu, w skrócie NTM, dotyczy około 4 milionów Polek i Polaków, częściej jest diagnozowane jest u kobiet. Nie powinno się lekceważyć tej dolegliwości gdyż nieleczona może przyczynić się do powstania wielu schorzeń, jak np. zapalenia układu moczowego. 

Współczesna medycyna estetyczna proponuje wiele rozwiązań, które skutecznie wspomagają leczenie tej przypadłości. Nietrzymanie moczu doskwiera przede wszystkim kobietom po 50. roku życia, często po okresie menopauzy. Stanowią one około 60% wszystkich zdiagnozowanych pacjentek. NTM dotyka także młode kobiety, w szczególności kobiety w ciąży i po porodzie, u których doszło do rozciągnięcia mięśni pochwy. 

Przyczyny nietrzymania moczu

U kobiet głównymi przyczynami wystąpienia NTM są zmiany hormonalne, które towarzyszą okresowi przed menopauzą oraz podczas przekwitania. Obniżenie poziomu estrogenów wpływa na stan napięcia mięśniówki dna miednicy oraz przepony moczowo-płciowej. Wsród mężczyzn źródłem problemu jest najczęściej przerost prostaty, operacja odbytnicy oraz urazy w okolicach krocza. 

U podłoża schorzenia zarówno u pań, jak i panów, są także niektóre choroby,  takie jak stwardnienie rozsiane, alkoholizm czy niewydolność krążenia. Przyjmowanie określonych leków np. antydepresyjnych, węglanu litu lub leków przeciwpsychotycznych, nadmierne spożywanie alkoholu i narkotyków czy nadwaga również sprzyjają powstaniu NTM. 

Ważna szybka diagnoza

Przy nietrzymania moczu szybka diagnoza, pozwala na terapie mało inwazyjne. W ramach diagnostyki wykonywane jest specjalistyczne badanie urologiczne lub ginekologiczne. Wykonuje się USG jamy brzusznej, badanie moczu z posiewem oraz ocena zalegania moczu po opróżnieniu pęcherza.

Leczenie nietrzymania moczu

Skuteczną  metodą kierowaną do kobiet jest terapia z użyciem lasera Mona Lisa Touch.  To urządzenie stymuluje tkanki pochwy i wzmacnia jej przednią ścianę, co przywraca normalne funkcjonowanie struktur układu moczowo-płciowego. Zabieg trwa około 20 minut, jest całkowicie bezbolesny, pacjentka odczuwa jedynie ciepło w okolicach krocza. Wykonuje go specjalista ginekologii estetycznej. 

Przed laseroterapią należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem, warunkiem przeprowadzeniu zabiegu jest również wynik cytologii przeprowadzonej w ciągu ostatnich 6 miesięcy oraz wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań, takich jak: choroba nowotworowa, infekcja okolic intymnych, menstruacja oraz ciąża. Ta metoda jest bardzo często wykorzystywana w krajach Europy zachodniej, i jest uznawana za jedną z najlepszych metod wspomagających leczenie nietrzymania moczu.

Domowe sposoby 

W początkowej fazie NTM zalecany jest tzw. trening pęcherza, który polega m.in. na oddawaniu moczu w określonych godzinach, czy ćwiczenie mięśni Kegla. Te ćwiczenia powinno się wykonywać przynajmniej trzy razy dziennie po około 5-10 minut. Można wykonywać je np. stojąc w rozkroku zaciskając i rozluźniając mięśnie krocza. Niektóre kobiety stosują kulki dopochwowe, które można nabyć w aptece - przed zakupem warto się jednak skonsultować z lekarzem. Obydwie metody mają wzmacnaić ściany pęcherza moczowego, które odgrywają istotną rolę w NTM. Terapie są całkowicie nieinwazyjne, ta domowa wymaga jednak dużej konsekwencji oraz regularności. 

Zabieg chirurgiczny

W niektórych przypadkach niezbędna może okazać się operacja; najczęściej stosowaną techniką jest wszczepienie pod cewkę syntetycznej taśmy. Jej zadaniem jest przywrócenie prawidłowego anatomicznego położenia cewki moczowej, a tym samym prawidłowe działanie zwieracza wewnętrznego cewki, co przeciwdziała niekontrolowanemu wyciekowi moczu. Skuteczność tej metody ocenia się na około 90 procent. Planując skorzystanie z oferty medycyny estetycznej, należy pamiętać o konsultacji medycznej. Jest ona niezbędna - tylko lekarz może odpowiednio dobrać zabiegi i wykluczyć ewentualne przeciwwskazania.