Ból w stawach? Nie lekceważ tego, to może być zapalenie kaletki maziowej. Może być ono spowodowane urazem bądź przeciążeniem stawu, a także infekcją. Dowiedz się więcej o tym schorzeniu.

Zapalenie kaletki maziowej jest schorzeniem ograniczającym sprawność fizyczną. Najczęściej dotyczy stawów: łokciowego, barkowego, biodrowego i kolanowego oraz ścięgna Achillesa.

Co to są kaletki maziowe?

Kaletki maziowe są swego rodzaju ochraniaczami dla okolic narażonych na urazy i przeciążenia. Znajdują się między kością a mięśniem lub ścięgnem, kością a skórą. Ich zadaniem jest zmniejszenie tarcia przy ruchach. Kaletka maziowa zbudowana jest z włóknistej warstwy zewnętrznej i delikatnej maziowej warstwy wewnętrznej. Kaletki produkują płyn maziowy, który nawilża chrząstkę stawową.

Zapalenie kaletki maziowej

Zapalenie kaletki maziowej wywołane jest przez przeciążenia i urazy. Sprzyja im też nienaturalna pozycja utrzymywania stawów (trzymanie łokci na podłożu w trakcie pisania, długie klęczenie lub długie siedzenie na twardym podłożu, noszenie za ciasnych butów). Z leczeniem zapalenia nie należy zwlekać, tylko udać się do specjalisty. Zaniedbanie stanu zapalnego kaletki maziowej może wpłynąć na sprawność ruchomą stawu, a w najgorszym przypadku spowodować zesztywnienie stawu.

Najczęstsze objawy zapalenia kaletki maziowej

  •  Nadmierna wrażliwość stawu;
  •  Ból okolicy stawu narastający przy ruchu;
  •  Obrzęk;
  •  Zaczerwienienie;
  •  Ograniczona ruchomość stawu lub jego sztywność.

Wizyta u specjalisty (lekarz ortopeda, bądź reumatolog) pozwoli postawić diagnozę. Lekarz przeprowadzi wywiad, dodatkowo zbada chorego, a jeśli będzie to konieczne zleci dodatkowo RTG i USG.  Leczenie najczęściej polega na ćwiczeniach wspomaganych zimnymi okładami lub środkami farmakologicznymi.