Poznaj najbardziej charakterystyczne, a także nietypowe objawy zawału serca. Jak postępować w przypadku zawału? Jakie są jego najczęstsze przyczyny? Jakie są objawy zawału? Sprawdzamy!
Spis treści:
rozwiń zwińChoroby układu krążenia diagnozowane są w naszym kraju bardzo często. U wielu osób, głównie starszych, rozpoznawane są objawy miażdżycy, nadciśnienie czy ostra niewydolność serca. Ta ostatnia może być efektem zawału.
Czym jest zawał serca?
Zawał serca (mięśnia sercowego) powstaje w przypadku zamknięcia tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do serca przez oderwaną od ściany naczynia blaszkę miażdżycową. Najczęściej zawał obejmuje lewą komorę serca, zdecydowanie rzadziej dotyka prawej. Warto pamiętać, że niekiedy poprzedza go stan przedzawałowy, w którym do serca dociera za mało krwi i pojawiają się objawy podobne do zawału, lecz o mniejszym nasileniu.
Zawał – możliwe przyczyny
Do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia zawału serca zalicza się:
- miażdżyca,
- cukrzyca,
- zaburzenia lipidowe,
- nadciśnienie tętnicze,
- stres i przepracowanie,
- palenie papierosów,
- nieprawidłowa dieta,
- nadwaga i brak aktywności fizycznej.
Należy pamiętać, że ryzyko wystąpienia zawału wzrasta z wiekiem (powyżej 45 lat u mężczyzn i 55 lat u kobiet) i może być dziedziczne. W przypadku wystąpienia w najbliższej rodzinie przypadków chorób wieńcowych warto regularnie wykonywać badania profilaktyczne. Jak we wszystkich chorobach układu krążenia należy ograniczyć poziom stresu w życiu codziennym. Osoby po przebytym zawale powinny także prowadzić wskazany przez specjalistów tryb życia. Warto także wykonać badania genetyczne określające predyspozycje do występowania chorób układu sercowo-naczyniowego.
Objawy zawału serca
Objawy zawału serca najogólniej można podzielić na typowe i nietypowe.
- Jak rozpoznać zawał – objawy typowe
Najczęstszym objawem zawału serca jest ostry ból w klatce piersiowej zlokalizowany za mostkiem. Może on promieniować w stronę lewego barku. Pacjenci różnie opisują rodzaj bólu – bywa on kłujący, piekący czy rozsadzający. Trwający kilka minut ból wieńcowy (charakterystyczny dla choroby niedokrwiennej serca) czasem przechodzi, jednak gdy utrzymuje się dłużej – oznacza najczęściej atak serca.
- Pierwsze oznaki zawału serca – nietypowe
Nietypowe objawy zawału serca to duszności bez wysiłku fizycznego, ból w lewym lub prawym ramieniu i barku, ból okolicy nadbrzusza, szyi, pleców, żuchwy lub głowy, nudności lub wymioty.
Pierwsza pomoc przy zawale
Niezwykle ważne jest prawidłowe postępowanie przy zawale, a zwłaszcza – szybki czas rozpoczęcia przez pacjenta specjalistycznego leczenia. Pierwsza pomoc przy zawale obejmuje więc m.in. niezwłoczne wezwanie pogotowia ratunkowego, gdyż z każdą upływającą minutą obumierają kolejne komórki mięśnia sercowego.
Szansa na przeżycie oraz powrót do zdrowia chorego z zawałem mięśnia sercowego zależy od czasu, jaki upłynął od początku wystąpienia objawów do rozpoczęcia leczenia. W warunkach szpitalnych choremu przeprowadza się zabieg udrożnienia naczynia, by usunąć zakrzep. W takiej sytuacji zawał serca początkowo określany jako rozległy może okazać się ostatecznie mniej groźny.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Lek a suplemet diety - co trzeba wiedzieć?
Suplementy diety zalewają rynek a reklamy przedstawiają je, jako cudowne remedium na wszelkie dolegliwości. Jak nie dać złapać się w pułapkę?
Rwa kulszowa? Jak zmniejszyć ból?
Podawanie środków przeciwbólowych to tylko pudrowanie problemu. Co zrobić gdy musimy zmagać się z rwą kulszową? Jaka pozycja jest najlepsza?
Poprawić komfort życia. Wywiad
- Chcemy dbać o wewnętrzne i zewnętrzne piękno naszych pacjentów, stawiając na ich komfort i priorytety - mówi dr n. med. Krzysztof Jakubowski.
Czerwiec alergików
To najgorszy miesiąc dla alergików. Pyli najwięcej roślin i jakość życia osób uczulonych spada. Jak radzić sobie z tym problemem mówi alergolog dr Marzena Gajewska z Enel-med.
Tomografia optyczna siatkówki - badanie OCT
Dzisiejsze aparaty OCT dają wiele możliwości, stąd coraz częstsze ich użycie - tłumaczy okulista lek. Mariusz Wielgórski z Enel-Med.