Jak powinno się siedzieć przy biurku?
Siedzenie przy biurku, z reguły przed komputerem to obecnie najczęstsza forma pracy. W pozycji siedzącej spędzamy większość dnia. Jak siedzieć, by nie mieć problemów z kręgosłupem i wzrokiem? Poniżej kilka wartościowych rad.
Spis treści:
Choć przy biurku nie przerzucamy ciężarów to nasz kręgosłup jest narażony. Złe ustawienie krzesła, a także monitora może mieć negatywne konsekwencje i powodować szereg schorzeń. Osoby pracujące przez kilka godzin dziennie przy biurku narzekają na ból pleców, bolące nadgarstki i problemy ze wzrokiem.
Dlaczego się tak dzieje?
Siedzenie przy komputerze to rodzaj wysiłku statycznego, w którym mięśnie utrzymywane są w stanie stałego napięcia. W efekcie uciskane są nerwy, naczynia krwionośne, a do mięśni nie dopływa odpowiednia ilość krwi, co hamuje usuwanie z nich toksyn. Człowiek naturalnie stworzony jest do ruchu, który aktywuje procesy fizjologiczne.
Praca przy komputerze powoduje m.in.:
- Statyczne obciążenie mięśni stabilizujących kręgosłup w pozycji siedzącej;
- Statyczne obciążenie mięśni barków i rąk obsługujących klawiaturę;
- Statyczne obciążenie mięśni karku utrzymujących głowę podczas obserwacji monitora.
Co zrobić, by było lepiej?
By uniknąć bólu, a w dłuższej perspektywie trwałych zmian zdrowotnych należy zapewnić kręgosłupowi pozycję najbardziej zbliżoną do naturalnej. Krótko mówiąc siedźmy prosto. Niezbędne są krótkie przerwy, a w ich trakcie warto zrobić proste ćwiczenia. Zgodnie z zaleceniami po każdej godzinie pracy powinno zrobić się 5-10 minutową przerwę i wstać, przespacerować się i wykonać ćwiczenia.
Prawidłowa pozycja siedząca:
- Plecy przylegające do oparcia (w szczególności odcinek lędźwiowy);
- Uda ustawione prostopadle do podłoża, a kolana powinny być poniżej linii bioder;
- Zachowaj kąt rozwarty w łokciu;
- Stopy luźno spoczywające na podłodze;
- Monitor na wyciągnięcie ręki, by nadgarstki były w linii prostej z przedramieniem;
- Górna część monitora na poziomie oczu przy zachowaniu naturalnego położenia głowy.
Prawidłowa pozycja siedząca pozwoli na lepsze oddychanie i krążenie krwi. Zmniejszą się bóle pleców, szyi, głowy oraz ból kolan i nóg.
Zwróć uwagę na ćwiczenia w trakcie przerw od pracy. Ćwicz szyję, nadgarstki oraz rozciągaj plecy i nogi. Pozwól też odpocząć swoim oczom, choćby oderwanie wzroku od monitora i spojrzenie przez okno.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Praca zdalna a wzrok. Jak zadbać o swój komfort i zdrowie?
Skutkiem długiego spędzania czasu przed monitorem jest pogorszenie wzroku oraz dyskomfort związany z ciągłym wpatrywaniem się w ekran komputera. Jak w takim razie można zadbać o wzrok podczas pracy zdalnej?
Jak zmieniają się oczekiwania pracowników dotyczące zdrowia?
Zmieniają się wymagania pracowników dotyczące zdrowia. Aby im sprostać, pracodawcy oferują dostosowane do ich potrzeb rozbudowane pakiety, odzwierciedlające holistyczne podejście do zdrowia.
Praca przy komputerze - jak dobrać prawidłową pozycję?
Praca przy komputerze to obciążenie nie tylko dla oczu, ale również dla kręgosłupa. Mogą boleć nadgarstki, piec oczy, a w palcach zacznie się mrowienie.
Jak zadbać o zdrowie psychiczne pracowników?
Dbanie o zdrowie psychiczne staje się coraz częściej niezbędnym elementem wsparcia udzielanego pracownikom przez pracodawców. Jest to szczególnie ważne w obecnym czasie, gdy sytuacja związana z pandemią wpływa na pogłębienie odczuwanego przez pracowników stresu.
Jak nowoczesne rozwiązania pomagają w dbaniu o zdrowie?
Nowoczesna opieka zdrowotna wykorzystuje najnowsze rozwiązania technologiczne. Jednym z nich jest aplikacja mobilna enel-med, dzięki której można mieć lekarza "w zasięgu ręki".