Praca na nocną zmianę zaburza całkowicie ludzki zegar biologiczny. Rozregulowanie cyklu dobowego, według którego funkcjonuje nasz organizm może mieć na niego zgubny wpływ.


Poświęcanie wystarczającej ilości czasu w ciągu doby na sen jest jedną z najważniejszych składowych zdrowego trybu życia. Jednak sen snowi nie równy. Najbardziej efektywnie organizm odpoczywa nocą. Wtedy to nasila się produkcja melatoniny odpowiedzialnej za spokojny sen. Melatonina to przeciwutleniacz, który zwalcza wolne rodniki, a więc pomaga w walce ze starzeniem się komórek. „Hormon ciemności” jest odpowiedzialny za utrzymanie odpowiedniego poziomu ciśnienia tętniczego, przeciwdziałanie miażdżycy czy cukrzycy. A to zaledwie początek listy. Praca przy sztucznym świetle może się przyczynić do zaburzeń w produkcji melatoniny. Nocnym markom zaleca się więc stosowanie odpowiednich suplementów, które dostępne są bez recepty w każdej aptece.

Praca zmianowa a zdrowie

Praca zmianowa niesie z sobą dodatkowe ryzyko. Częste zmiany cyklu dobowego, wzmożona aktywność, gdy organizm oczekuje odpoczynku mogą mieć fatalny wpływ na geny odpowiedzialne za rekonstrukcje DNA. Z zaburzeniami snu naukowcy łączą też problemy z otyłością, czy podatnością na uzależnienia. W czasopiśmie Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention wydawanym przez American Association for Cancer Research opublikowano ostatnio kompleksowy raport analizujący wyniki 61 projektów badawczych prowadzonych w Ameryce Północnej, Azji i Australii, dotyczących zdrowotnych skutków pracy zmianowej. Chińscy naukowcy wyszczególnili kilka bardzo niepokojących statystyk. Wśród kobiet, które pracowały w systemie zmianowym przez co najmniej kilka lat, ryzyko wystąpienia raka skóry wzrastało o 41%, raka piersi o 32%, a systemu trawiennego o 18% w porównaniu do kobiet pracujących za dnia. W rozmowie z magazynem „Time” Xuelei Ma z Sichuan University stwierdza, że każde pięć lat pracy w systemie zmianowym powoduje wzrost ryzyka zachorowania na nowotwór o 3,3%.

Minimalizuj skutki pracy w nocy

Przy niektórych zawodach zmianowej pracy nie da się uniknąć. Pielęgniarki, lekarze, ratownicy, strażacy, policjanci, kierowcy, ale też magazynierzy, piekarze, ochroniarze, sprzedawcy w sklepach całodobowych, czy specjaliści współpracujący ze sobą z różnych stref czasowych - liczba profesji, które wymagają dyspozycyjności przez całą dobę będzie tylko rosła. Osoby skazane na aktywność w nocy powinny zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób poprzez prowadzenie zdrowego trybu życia w innych obszarach. Wyeliminowanie palenia oraz nadmiaru alkoholu, zdrowa dieta, aktywność fizyczna i możliwie częste badania profilaktyczne mogą jednak pomóc w walce z negatywnymi następstwami pracy zmianowej.