Praca przy komputerze - jak dobrać prawidłową pozycję przy biurku

Zdrowie w pracy

Dowiedz się jakich zasad przestrzegać aby praca przy komputerze nie szkodziła na Twoje zdrowie. 

autor:
Redakcja enelzdrowie

Zagrożenia pracy przy komputerze

Praca przy komputerze może być znacznym obciążeniem nie tylko dla oczu, ale również dla kręgosłupa. Pod koniec dnia pracy mogą zacząć boleć nas nadgarstki, piec oczy, a w palcach dłoni i stóp zacznie się nieprzyjemnie mrowienie. Ten zestaw bólów specjaliści nazywają CTD (Cumulative Trauma Disorders), co oznacza zespół dolegliwości powstałych w wyniku wielu mikrourazów. Od tradycyjnego zmęczenia różni się tym, że nie objawiają się szybko, a dopiero po pewnym czasie. Ponadto są bardzo trudne do wyleczenia.

Inną konsekwencją nieprzestrzegania zasad dobierania prawidłowej pozycji przy biurku jest zakłócenia krążenia i niedotlenienie tkanek, a nawet zaostrzenie się alergii czy trądziku. Wszystkie dolegliwości oczywiście są potęgowane przez stres, a dodatkowo pogarszane przez ogólny brak ruchu, nie wspominając już o najprostszych nawet ćwiczeniach fizycznych. Pytanie zatem brzmi – jak siedzieć przy biurku, by zniwelować potencjalne objawy?

Prawidłowa postawa przy komputerze

Mając tendencję do „pochylania się” nad pracą, często się garbimy, więc warto zadbać, by mieć zawsze podparte wyprostowane plecy. Przy tym nie powinniśmy zbytnio zginać karku, by widzieć wszystko, co się dzieje na monitorze. Nieprawidłowa postawa w tym przypadku może doprowadzić do zmian zwyrodnieniowych, które z kolei mogą być przyczyną bólów głowy i zaburzeń widzenia.

Kolejnym ważnym punktem prawidłowej postawy przy komputerze jest kwestia czy nasze ręce są odpowiednio podparte. Klawiatura powinna leżeć bezpośrednio przed nami, a my powinniśmy mieć bezpośredni wgląd na nią przy spojrzeniu w dół. Oczywiście, klawiatura nie może być również zbyt wysoko, ponieważ wtedy nadwyrężałoby to nasze ręce przy próbach długotrwałej pracy w takiej pozycji.

Następnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę biorąc pod uwagę prawidłową postawę w pracy przy komputerze jest ułożenie nóg. Cierpnące nogi nie są zbyt przyjemnym doświadczeniem, a profilaktyczne ułożenie nóg pod kątem prostym pozwala uniknąć wszelkich nieprzyjemnych wrażeń. Idealną sytuacją jest posiadanie podstawki na stopy, dzięki czemu nasza wygoda i komfort pracy jeszcze wzrasta.

Wzrok, a praca przy komputerze

Jednym z najważniejszych elementów pracy przy komputerze jest odpowiednie ustawienie monitora oraz dbanie o nasz wzrok. Oczy to skomplikowany organ, który bardzo łatwo się przemęcza i „zużywa”, gdy pracujemy w złych warunkach.  Dlatego tak niesłychanie ważne jest, by odpowiednio dbać o wzrok, gdy mamy do czynienia z pracą wymagającą siedzenia długich godzin przed komputerem. Problem jest tutaj przy samej pracy naszego mózgu, który potrafi zinterpretować przeniesienie wzroku z klawiatury na ekran jako mrugnięcie – oznacza to, że mózg nie wysyła sygnału dla oczu, żeby rzeczywiście mrugnęły, gdy tego potrzebują. Może to prowadzić do zespołu suchego oka, objawiającym się między innymi: uczuciem piasku pod oczami, swędzeniem, pieczeniem, zaczerwienieniem, wreszcie bólem, światłowstrętem i obrzękniętymi powiekami. Takie oczy są bardziej podatne na infekcję z racji odsłoniętej rogówki.

Ćwiczenia na wzrok

Jest więc ważne, aby o wzrok dbać bardzo mocno i zawsze się starać, aby w środowisku pracy panowała odpowiednia temperatura (22-24 stopnie Celsjusza) i aby powietrze było odpowiednio przewietrzone. Trzeba również pamiętać, iż istnieją ćwiczenia, które można wykorzystywać podczas pracy. Oto kilka z nich:

1) Patrzenie na obiekt znajdujący się bardzo daleko i na  bliski  obiekt na przemian.

2) Zmęczone oczy można odprężyć ćwiczeniem kierowania wzroku góra – dół, lewo – prawo oraz obracanie wzroku zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara i odwrotnie.

3) Otwierać i zamykać oczy co jakiś czas.

Właściwa postawa podczas pracy przy komputerze

Jeśli zaś chodzi o najlepsze rady odnośnie prawidłowej postawy, to mamy dla Was kilka najważniejszych wskazówek jak uniknąć kłopotów ze zdrowiem wywołanych przez nieprawidłową postawę ciała przy pracy przy komputerze. Oto one:

1) Ustaw wysokość krzesła tak, żeby siedzieć w pozycji wyprostowanej, lekko odchylonej do tyłu, z podparciem pleców. Oprzyj stopy mocno na podłodze. Zdobądź, o ile masz taką możliwość, specjalną nakładkę na podparcie, która zapewni Ci właściwe profilowanie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Krzesło z regulowaną wysokością bocznych oparć odciąży mięśnie przedramion.

2) Optymalna odległość od monitora to długość wyciągniętej ręki. Aby nie przeciążyć kręgosłupa szyjnego, ustaw monitor tak, żeby jego górna krawędź była na linii wzroku lub lekko poniżej.

3) Monitor, klawiatura oraz osoba pracująca powinny być w linii prostej, by uniknąć niepotrzebnych skrętów tułowia.

4) Ergonomia każe ustawiać monitor bokiem do okna. Każde inne ustawienie, na wprost, czy tyłem, sprawiają, że światło słoneczne oślepia pracującego, niekorzystnie wpływając na wzrok.

5) Aby nie zmęczyć nadgarstków, ustaw klawiaturę lub komputer na poziomie łokci lub nieco poniżej. Jeśli nie możesz tego zrobić, zainwestuj w żelową podkładkę.

6) Aby nie przeciążać oczu podczas wpisywania dokumentów, powinny one być umieszczone na linii wzroku, na specjalnej podkładce.

7) Nie należy siedzieć z nogami założonymi jedna na drugą. Pod kolanami znajdują się dwie tętnice, których nacisk może wywoływać problemy z krążeniem.

8) Zadbaj również o właściwe nawilżenie oczu i nawet przy nowoczesnych monitorach, postaraj się nosić okulary ochronne.

Dbanie o prawidłową postawę pracy przy komputerze jest niezwykle istotne z punktu widzenia zdrowia. Siedzący tryb życia i brak ruchu sprawia, że jesteśmy o wiele bardziej podatni na wszelkie choroby krążenia i systematyczne pogarszanie się wzroku. Dlatego tak ważne jest właściwe dbanie o wzrok i postawę podczas pracy przy komputerze.

Artykuły powiązane

Zdrowie w pracy

Jak zadbać o zdrowie psychiczne pracowników?

Dbanie o zdrowie psychiczne staje się coraz częściej niezbędnym elementem wsparcia udzielanego pracownikom przez pracodawców. Jest to szczególnie ważne w obecnym czasie, gdy sytuacja związana z pandemią wpływa na pogłębienie odczuwanego przez pracowników stresu.

Artykuły polecane dla Ciebie