Czy potrafisz wytrzymać choćby parę chwil bez telefonu? Notoryczne korzystanie z telefonów komórkowych nie jest bezpieczne dla naszego zdrowia. Od telefonu także można się uzależnić.

Na czym polega fonoholizm?

Korzystamy z telefonów komórkowych i wielu z nas nie wyobraża sobie bez nich życia. Dzięki komórkom pozostajemy w kontakcie ze znajomymi, rodziną czy partnerami biznesowymi. Używanie ich to nic złego, problem pojawia się, gdy w przypadku zostawienia telefonu w domu lub braku jego naładowania zaczynamy odczuwać duży niepokój. Tylko zdrowy rozsądek może chronić przed poważnymi problemami.

Pierwszym symptomem, który każe nam się zastanowić, czy jesteśmy uzależnieni jest kompulsywne sprawdzanie telefonu, z którym nic się nie dzieje. Zastanawiające powinno być także niewyłączenie lub brak ściszenia telefonu w sytuacjach tego wymagających. Osoba zawsze preferująca kontakt telefoniczny, czy nosząca dodatkową baterię na wszelki wypadek również powinna zastanowić się nad swoimi nawykami. Uzależnienie może wywoływać trudności w kontaktach z rodziną i innymi ludźmi, problemy z wypowiadaniem się, czy zaburzenia snu i odżywiania.

Młodzi narażeni

Na fonoholizm szczególnie narażona jest młodzież. Nadużywanie telefonu może wpłynąć na wykształcającą się umiejętność kontaktu z rówieśnikami i innymi osobami. W konsekwencji w przyszłości można mieć problemy w budowaniu bezpośrednich relacji, a także niższe poczucie wartości.

Wśród powodów nadmiernego korzystania z telefonu wymienia się bezpieczeństwo i wygodę. Tymczasem mogą być też inne, poważniejsze przyczyny: fobia społeczna, lęk przed samotnością, próba zaspokojenia potrzeby afiliacji oraz przynależności do grupy rówieśniczej.

Warto by rodzice zwracali uwagę, czy ich dziecko nie korzysta z telefonu zbyt często. Trzeba też zastanowić się, czy dajemy mu dobry przykład. Gdy zauważysz problem pomóc powinna rozmowa z psychologiem.