Zmęczone oczy

Zdrowie w pracy

W życiu każdego człowieka oczy pełnią niezwykle ważną rolę. Przede wszystkim, są głównym ośrodkiem percepcji. Ten argument w zupełności wystarczy, aby otaczać je również należytą opieką i higieną. Pod pojęciem zmęczonych oczu kryć się mogą najróżniejsze dolegliwości i choroby, wynikające nie tylko z personalnych predyspozycji, ale również z warunków jakie oferuje nam współczesne otoczenie. Biorąc pod uwagę ten czynnik można pokusić się o stwierdzenie, iż kłopoty  z funkcjonowaniem oczu należy zakwalifikować już jako problemy cywilizacyjne.

autor:
Redakcja enelzdrowie

Zmęczone oczy - przyczyny

W dzisiejszych czasach niemalże każdy z nas posługuje się komputerem. Duża część ma z nim do czynienia w pracy, a potem w domu – w ramach relaksu (dotyczy to również telewizorów). W codziennym natłoku obowiązków nie zdajemy sobie sprawy jak duży wpływ ma to na nasze oczy. Działanie monitorów generuje sztuczne światło o różnym natężeniu, co nie wpływa dobrze na  zdrowie oczu. Bardzo często wpływ ten jest dodatkowo wspierany przez inne bodźce. Jednym z nich jest suche powietrze, generowane przez mocno klimatyzowane lub wentylowane pomieszczenia. Biorąc pod uwagę ten przykład, należy również uważać z używaniem klimatyzacji samochodowej. Dotyczy to głównie okresu letniego, kiedy temperatura bywa uciążliwa i bardzo często jedynym miejscem, które oferuje chłód jest klimatyzowane auto. Nawiew klimatyzacji powoduje jednak te same podrażnienia i dolegliwości, których możemy doświadczyć w zbyt mocno klimatyzowanych pomieszczeniach.

Kolejną kwestią jest niedostateczna porcja odpoczynku, którą dostarczamy naszym oczom. Zbyt krótki sen na pewno nie będzie pozytywnie wpływać na ich kondycję. Prowadzić to może do efektu ciężkich powiek i senności. Oczy mogą być również podrażnione, przekrwione oraz może towarzyszyć nam uczucie pieczenia. Dolegliwości te mogą występować także podczas przebywania w  zanieczyszczonym, zadymionym otoczeniu. Dotyczy to między innymi kierowców, którzy muszą większość czasu spędzać wśród spalin.

Jak dbać o higienę i ochronę oczu?

Jak zatem zadbać o oczy, aby utrzymać ich właściwą higienę i formę? Należy pamiętać, iż narząd wzroku sam w sobie jest wyposażony w mechanizmy zapobiegające ich wysuszaniu i podrażnianiu. Mowa tu o powiekach oraz łzawieniu. Mają one uchronić nasze oczy przed wysychaniem, wnikaniem zanieczyszczeń oraz urazami. Dodatkowo nawilżają one spojówkę oraz rogówkę oka. Niestety, zbyt długie wystawianie oka na niekorzystne warunki i bodźce sprawia, iż naturalne mechanizmy ochrony same w sobie nie wystarczają. W takich wypadkach nieodzowna będzie dodatkowa pomoc i wsparcie.

Pierwszym i najprostszym sposobem przeciwdziałaniu zmęczonym oczom jest ich ćwiczenie. Jest to kierowane głównie do osób, które dużo czasu spędzają przed monitorem komputera. Dobrą praktyką są cogodzinne przerwy w pracy, poparte krótką gimnastyką oka. Należy zadbać o mięśnie gałki ocznej, które przestają pracować w momencie kiedy oko utrzymuje się w jednostajnej pozycji przez dłuższy czas i obserwuje taką samą odległość. W tym wypadku ćwiczenia mogą polegać  właśnie na poruszaniu gałką oczną oraz patrzeniu w dal, koncentrując się na obiektach na różnym dystansie. Jest to podstawowy zestaw aktywności, który powinien być praktykowany codziennie przez osoby pracujące na stanowiskach biurowych. W tej kwestii  należy zwrócić również uwagę na ustawienie naszego stanowiska pracy. Wskazane jest unikanie sytuacji kiedy to monitor odbija dodatkowe źródła światła i kiedy okno nie jest bezpośrednio za lub przed ekranem. Pomieszczenie, w którym pracujemy powinno być dodatkowo wypełnione roślinami, które w naturalny sposób nawilżają powietrze i zapobiegają tym samym wysuszaniem gałki ocznej.

Niebagatelnym wsparciem dla naszych oczu będzie również aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Szczególnie jeżeli potraktujemy go jako długą przerwę od ich eksploatacji przed ekranem monitora. Należy jednak uważać na sytuację kiedy nasze sportowe aktywności odbywają się latem w pełnym słońcu. Idealnym środkiem ochraniającym będą w tym momencie okulary przeciwsłoneczne, których powinno się dodatkowo używać również przy jeździe na nartach.

Są jednak sytuacje kiedy na tego typu prewencyjne metody jest już za późno. Wtedy pierwszą rzeczą jako powinniśmy zrobić jest wizyta u okulisty, który zdiagnozuje nasze dolegliwości i zaproponuje odpowiednie metody leczenia. W przypadku zdiagnozowania np.: zespołu suchego oka należy pamiętać, aby odbywać okresowe wizyty u okulisty. Przestrogą może być fakt, iż nieleczone objawy wad wzroku mogą również prowadzić do przewlekłego zmęczenia oczu, które dodatkowo będzie powodować bóle głowy. Ze względu na to warto pamiętać o regularnych wizytach u lekarza, w szczególności kiedy czujemy, iż nasze oczy nie zachowują się normalnie.

Domowe sposoby walki ze zmęczeniem oczu

O higienę i zdrowe oczy można dbać również domowymi sposobami. Powinny one jednak stanowić wsparcie dla metod zaleconych przez lekarza okulistę.

Do listy tego typu zabiegów zaliczymy przede wszystkim różnego rodzaju okłady:

  • okład z ciepłego mleka – idealne rozwiązanie dla zmęczonych oczu. 10-15 minut okładu może wystarczyć aby przywrócić im należytą sprawność.
  • okład z zimnego ziemniaka – posłuży osobom chcącym usunąć tzw. „worki” pod oczami. Ten niecodzienny zabieg jest w stanie szybko i skutecznie przywrócić normalną kolorystykę wokół oczu.
  • okłady z plastrów ogórka – sprawdza się głównie w przypadku oczy podkrążonych i opuchniętych. Jest to chyba najlepiej znana metoda walki z efektem zmęczonych oczu wśród tu opisywanych. Cienkie, nawilżone plastry ogórka szybko nawilżą okolice oczu, dzięki czemu skóra znów będzie napięta.
  • okład z rumianku, herbaty lub bławatka – tradycyjny sposób na efekt zmęczonych oczu. Jego działanie jest podobne do tego, które zapewnia okład z ciepłego mleka

Jak wynika z powyżej przytoczonych przykładów – oczy poddawane są nie mniejszym obciążeniom aniżeli inne części naszego ciała. Ich kondycja zdrowotna będzie także rzutować na nasze ogólne samopoczucie oraz formę. W pierwszej kolejności dotyczy to pracy, gdzie są one szczególnie wystawione na szkodliwe warunki otoczenia. Aby uniknąć nieprzyjemnych chorób i urazów trzeba na co dzień pamiętać o aktywnościach zapobiegawczych, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy oraz działań. Każdy z nas może uchronić swoje oczy przed zmęczeniem – wystarczy jedynie o nich pamiętać.

Artykuły powiązane

Zdrowie w pracy

Jak zadbać o zdrowie psychiczne pracowników?

Dbanie o zdrowie psychiczne staje się coraz częściej niezbędnym elementem wsparcia udzielanego pracownikom przez pracodawców. Jest to szczególnie ważne w obecnym czasie, gdy sytuacja związana z pandemią wpływa na pogłębienie odczuwanego przez pracowników stresu.

Artykuły polecane dla Ciebie