Czym jest narkolepsja?

Zdrowie

Narkolepsja to niezwykle rzadko występujące zaburzenie snu. Dr n. med. Joanna Wilkowska-Chmielewska mówi o objawach, przyczynach leczeniu i zaleceniach lekarskich dotyczących narkolepsji.

Czym jest narkolepsja?

Narkolepsja to bardzo rzadko występujące zaburzenie snu. Szacuje się, że dotyka od 0,03 do 0,16 % populacji. 

Jakie są objawy narkolepsji?

  • Nadmierna i nagła senność występująca w nieprzewidywalnych okolicznościach, np. pod wpływem stresu lub śmiechu. Towarzyszy temu również wydłużenie snu nocnego.
  • Katapleksja czyli epizody nagłej utraty napięcia mięśniowego grożące upadkami i urazami.
  • Porażenie przysenne - paraliż całego ciała występujący przy zasypianiu lub budzeniu się.
  • Omamy przysenne - omamy zazwyczaj wzrokowe lub słuchowe pojawiające się w czasie zasypiania lub budzenia się.

Jakie czynniki powodują lub sprzyjają wystąpieniu narkolepsji?

Narkolepsja może mieć tło genetyczne, czasem jest związana z infekcją wirusową w czasie której dochodzi do zniszczenia neuronów wytwarzających oreksynę czyli substancję odpowiedzialna za wybudzanie.

Jak wygląda leczenie?

Leczenie jest wyłącznie objawowe - stosujemy substancje stymulujące, tj. pochodne amfetaminy, niektóre leki przeciwdepresyjne oraz hydroksymaślan sodu. Leczenie zawsze powinno być prowadzone w wyspecjalizowanych ośrodkach.

Jakie są zalecenia przy narkolepsji?

Pacjenci muszą byś świadomi, że mogą zasnąć nagle. Należy brać to pod uwagę przy wykonywaniu określonych czynności, takich jak jazda samochodem lub  praca w trudnych warunkach. Pomocne bywa stosowanie regularnie rozłożonych w ciągu dnia drzemek.
 

Artykuły powiązane

Zdrowie

Sporysz: skuteczny lek czy groźna trucizna?

Sporysz – mała niepozorna przypominające ziarno zboża ciemnobrązowa ‘narośl’ na kłosie żyta powodująca skażenie ziarna substancjami toksycznymi. W przeszłości jego nieświadome spożycie powodowało silne halucynacje i niebezpieczne choroby.

Zdrowie

Ketony w moczu - czy to groźne?

Badanie ogólne moczu tak jak i inne testy laboratoryjne i badania obrazowe, powinny być zawsze interpretowane przez lekarza. Warto jednak dowiedzieć się czym są ketony i z czym może być związana ich obecność w moczu. 

Zdrowie

Goździki – zdrowie w sezonie jesienno-zimowym

Goździki działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie, wspomagają też odporność, dlatego tym bardziej powinny znaleźć miejsce w kuchni w sezonie jesienno – zimowym. Sprawdź działanie goździków i dowiedz się komu goździki będą szczególnie pomocne!

Artykuły polecane dla Ciebie