Atetoza: sprawdź, jak rozpoznać to zaburzenie u swojego dziecka!
Zaburzenia neurologiczne to objawy związane z uszkodzeniem układu nerwowego, który jest odpowiedzialny za koordynowanie aktywności całego organizmu. Jednym z takich zaburzeń jest atetoza, której towarzyszy występowanie niekontrolowanych, mimowolnych ruchów kończyn obniżających jakość życia pacjenta. Czym jest atetoza, jakie towarzyszą jej objawy, czy dotyczy wyłącznie dzieci, jakie jest podłoże atetozy, na czym polega diagnostyka i czy można wyleczyć to zaburzenie – o tym w poniższym artykule.
Czym jest atetoza?
Atetoza jest zaburzeniem neurologicznym, dla którego typowe są nierytmiczne, powolne, skrętne ruchy w kończynach górnych, w rzadkich przypadkach w dolnych. Najczęściej obejmują one dystalne części kończyn, w tym palce dłoni i są nazywane ruchami atetocznymi. Powodują je nieskoordynowane naprzemienne skurcze mięśni antagonistycznych – zginaczy i prostowników. Powtarzające się skurcze mięśni mogą być bardzo bolesne, co bezsprzecznie obniża jakość życia osoby, której dotykają. Ruchy atetotyczne są ruchami mimowolnymi, co oznacza, że do skurczu mięśnia poprzecznie prążkowanego dochodzi bez udziału woli chorego. Przy atetozie można zaobserwować także nienaturalne skrętne ruchy i przymusowe ułożenie ciała. Atetoza jest zaburzeniem charakterystycznym dla dzieci, a na skutek uszkodzenia związanego z niedokrwieniem, urazem lub chorobą rozrostową może wystąpić także u dorosłych.
Ruchy atetotyczne mogą być objawem uszkodzenia struktur układu pozapiramidowego tzw. jąder podkorowych, do których należą jądro ogoniaste, gałka blada – położone wewnątrz mózgowia skupiska komórek nerwowych, które pełnią bardzo ważną rolę regulującą napięcie mięśni, postawę, kontrolę jakości ruchów. Zaburzenia funkcjonowania układu pozapiramidowego doprowadzają do pojawiania się mimowolnych i nieskoordynowanych ruchów i może być konsekwencją urazu, niedokrwienia, niedotlenienia. Podłożem pojawienia się ruchów mimowolnych, w tym atetozy mogą być także procesy infekcyjne i zapalne, w tym także choroby autoimmunologiczne. Zatem atetoza i inne ruchy mimowolne nie są odrębną jednostką chorobową, a stanowią objaw związany z różnymi procesami chorobowymi.
Atetoza może towarzyszyć takim schorzeniom, jak:
- udar mózgu – uszkodzenie związane z niedokrwieniem mózgu;
- mózgowe porażenie dziecięce – niepostępujące uszkodzenie układu nerwowego we wczesnym okresie życia prowadzące do zaburzeń ruchowych, poznawczych oraz opóźnienia rozwoju psychoruchowego dziecka;
- nowotwory ośrodkowego układu nerwowego prowadzące do zaburzeń motoryki na skutek naciekania i ucisku struktur mózgu;
- niedotlenienie noworodka;
- nasilona żółtaczka w okresie noworodkowym związana z nadmiarem toksycznej bilirubiny, która może uszkadzać jądra podkorowe;
- genetycznie uwarunkowane choroby neurodegeneracyjne, związane z uszkodzeniem układu pozapiramidowego np. w przebiegu choroby Huntingtona czy choroby Wilsona;
- wrodzone błędy metabolizmu np. fenyloketonuria związane ze spichrzaniem się substancji toksycznych;
- infekcje ośrodkowego układu nerwowego.
Częste występowanie atetozy oraz innych zaburzeń ruchowych dotyczy dzieci z rozpoznaniem mózgowego porażenia dziecięcego, do którego prowadzą uszkodzenia mózgu we wczesnym etapie jego rozwoju np. te, związane z infekcjami u matki w okresie ciąży, w tym z cytomegalią lub różyczką wrodzoną, czy infekcjami układu nerwowego dziecka w pierwszych miesiącach życia – dla przykładu te, wywołane przez pneumokoki.
Historycznie często zaburzenia kontroli ruchów wiązano z żółtaczką jąder podkorowych, która rozwijała się przed erą fototerapii u noworodków z hiperbilirubinemią w przebiegu choroby hemolitycznej. W przeszłości była ona często następstwem konfliktu serologicznego, czyli szczególnej sytuacji, w której między matką a dzieckiem zachodzi niezgodność w grupie krwi – zwłaszcza układzie Rh.
Atetoza – objawy i diagnostyka
Do typowych objawów atetozy zalicza się wspomniane powolne, nienaturalne ruchy w obrębie kończyn górnych (palce), rzadziej kończyn dolnych, gałek ocznych, mięśni mimicznych twarzy i tułowia. Co istotne - mogą one pojawiać się one w jednej kończynie, ale także występować obustronnie. Jeśli chodzi o objawy atetozy dotykające kończyn górnych, to do typowych zalicza się wykręcanie się większości palców dłoni, ich rotowanie, zginanie, podczas gdy część z nich pozostaje w wyproście. Cechą charakterystyczną ruchów atetotycznych jest brak możliwości ich powstrzymania. U każdego dotkniętego atetozą przebiegają one nieco inaczej, ale powtarzają się w sposób stereotypowy. Nasilenie tych ruchów następuje w momencie próby wykonania jakiejś czynności, ale także w sytuacjach napięcia emocjonalnego. W trakcie snu ruchy atetotyczne nie są obserwowane. Warto w tym miejscu dodać, że atetoza najczęściej nie jest jedynym objawem występującym u chorego. Często towarzyszą jej inne zaburzenia neurologiczne o charakterze zaburzeń ruchowych.
Atetoza u dzieci oraz u noworodków może wiązać się z problemami w pobieraniu pokarmu, co może prowadzić do niedożywienia oraz negatywnie wpływać na rozwój psychomotoryczny dziecka.
Diagnostyka zaburzeń ruchowych polega na wykryciu przyczyny, która doprowadziła do uszkodzenia układu nerwowego. Niezbędna jest wizyta u lekarza specjalisty, którym w tym przypadku będzie neurolog. Zleci on wykonanie badań laboratoryjnych z moczu lub krwi, ale także tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. Badania neuroobrazowe pozwolą na wykrycie patologii w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. W przypadku podejrzenia rzadkich chorób metabolicznych czy też chorób neurodegeneracyjnych lekarz zleci wykonanie badań genetycznych.
Atetoza – leczenie i rehabilitacja
Leczenie atetozy jest trudne i uzależnione i od przyczyny zaburzenia. Wiele powodujących ją chorób to schorzenia, których możliwości leczenia przyczynowego nie są jednak jeszcze znane. Kluczowe może być leczenie farmakologiczne łagodzące objawy w tym związane z zaburzeniami napięcia mięśniowego Najistotniejsza okazuje się długotrwała, odpowiednio prowadzona rehabilitacja usprawniająca ruchy, ale także zapobiegająca tworzeniu się przykurczów. Podczas rehabilitacji przy atetozie podejmuje się stopniowe próby zwiększania zakresu sprawności pacjenta z atetozą.
Źródła:
Czyż E., Codzienność osoby z mózgowym porażeniem dziecięcym, Niepełnosprawność – zagadnienia, problemy, rozwiązania; 2017; (4)/25;
Gajewska E., Nowe definicje i skale funkcjonalne stosowane w mózgowym porażeniu dziecięcym, Neurologia Dziecięca; 2009; (18);
Nowotny J., Czupryna K., Domagalska M., Aktualne podejście do rehabilitacji dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym; Neurologia Dziecięca, 2009; (18);
Podemski R., Kompedendium neurologii, Wydawnictwo Via Medica; Gdańsk; 2011;
Schaffer D. R., Kipp K., Psychologia rozwoju. Od dziecka do dorosłości, Wydawnictwo Harmonia Universalis; Gdańsk; 2015.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Jesień: przeziębienie i grypa
Jesień to czas szczególnie częstych infekcji. O tym, o co szczególnie warto zadbać w sezonie przeziębień, opowiada lekarz internista.
Sporysz: skuteczny lek czy groźna trucizna?
Sporysz – mała niepozorna przypominające ziarno zboża ciemnobrązowa ‘narośl’ na kłosie żyta powodująca skażenie ziarna substancjami toksycznymi. W przeszłości jego nieświadome spożycie powodowało silne halucynacje i niebezpieczne choroby.
Ketony w moczu - czy to groźne?
Badanie ogólne moczu tak jak i inne testy laboratoryjne i badania obrazowe, powinny być zawsze interpretowane przez lekarza. Warto jednak dowiedzieć się czym są ketony i z czym może być związana ich obecność w moczu.
Wulwodynia, czyli chroniczny ból miejsc intymnych. Sprawdź, czy można z nią skutecznie walczyć!
Wulwodynia to chroniczny ból miejsc intymnych, którego przyczyną często jest nadmierne napięcie mięśni. W jej leczeniu stosowana jest między innymi fizjoterapia.
Goździki – zdrowie w sezonie jesienno-zimowym
Goździki działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie, wspomagają też odporność, dlatego tym bardziej powinny znaleźć miejsce w kuchni w sezonie jesienno – zimowym. Sprawdź działanie goździków i dowiedz się komu goździki będą szczególnie pomocne!