Czym myć twarz? Czy mycie twarzy samą wodą jest skuteczne dla oczyszczania skóry twarzy z sebum i zanieczyszczeń?

Zdrowie

Skóra jest największym narządem w organizmie człowieka. Spełnia wiele ważnych funkcji, m.in. stanowi skuteczną barierę przed szkodliwym wpływem substancji chemicznych, potencjalnie chorobotwórczych drobnoustrojów oraz innych zanieczyszczeń występujących w środowisku. Odpowiednia higiena i regularna pielęgnacja, zwłaszcza w obrębie twarzy, pozwalają zachować jej zdrowy wygląd. Jak myć twarz? Czy zwykłe mydło będzie wystarczające, aby oczyścić skórę skutecznie?

Pielęgnacja skóry w praktyce – prawidłowe mycie twarzy jest bardzo istotne

Nasza skóra, oprócz funkcji biologicznych i ochronnych, pełni również funkcję estetyczną. Kondycja cery zależy od tego, ile lat ma człowiek, jaki jest jego stan zdrowia, oraz jakie zabiegi higieniczne i pielęgnacyjne stosuje na co dzień. Niezależnie od tego, jaki mamy rodzaj skóry, każda potrzebuje prawidłowej pielęgnacji. Na co dzień wymaga mycia, aby usunąć z niej zanieczyszczenia, drobnoustroje czy nadmiar sebum. Na rynku kosmetycznym dostępnych jest wiele preparatów do oczyszczania twarzy. Pojawia się więc problem – który z nich wybrać? W wielu przypadkach wybór pada na mydło jako uniwersalny kosmetyk myjący, ale niekoniecznie będzie ono dobrym wyborem.

Kilkadziesiąt lat temu było ono jedynym dostępnym kosmetykiem myjącym. Dziś wybór w tym zakresie jest znacznie szerszy. Pojawiają się nie tylko typowe kosmetyki do mycia twarzy, ale i mikrozłuszczające pianki i emulsje, oraz żele do mycia aktywnie wspomagające walkę z wolnymi rodnikami przyspieszającymi procesy starzenia się. Wybór jest ogromny, co nie ułatwia dokonywania decyzji zakupowych. Warto wiedzieć, jaki masz typ skóry i pod tym kątem starać się dobierać odpowiednie preparaty do mycia.

Jakich kosmetyków używa się do oczyszczania skóry twarzy? Mydła, żelu do mycia twarzy a może pianki?

Nie zawsze mydło jest najlepszym wyborem. Niemniej, to właśnie ono jest często wybieranym kosmetykiem. Według badania ankietowego, przeprowadzonego w 2013 roku przez pracowników Katedry Zdrowia Publicznego, Zakład Polityki Zdrowotnej i Zabezpieczenia Społecznego Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, pod hasłem „Ocena sposobów oczyszczania cery w warunkach domowych”, mydło wcale nie jest najczęściej wybieranym produktem do mycia twarzy. Respondenci wskazali, że wykorzystują:

  • żele myjące – 35 proc.,

  • mydło – 32 proc.,

  • toniki kosmetyczne – 27 proc.,

  • mleczka kosmetyczne – 25 proc.,

  • śmietanki kosmetyczne – 6 proc.

Zdecydowana większość badanych deklarowała, że podczas zmywania cery używa wody kranowej, czyli wodociągowej, a tylko 38 proc. respondentów wyrażała przekonanie, że rodzaj tej wody ma znaczenie dla kondycji skóry.

Czym myć twarz – higiena dostosowana do rodzaju skóry

Wyróżnia się zasadniczo kilka typów cery, biorąc pod uwagę jej wygląd i cechy szczególne:

  • cera tłusta,

  • cera sucha,

  • cera mieszana,

  • cera dojrzała,

  • cera wrażliwa,

  • cera naczynkowa.

Niewykluczone, że cera dojrzała będzie jednocześnie sucha albo tłusta czy naczynkowa. Typy cery mogą występować łącznie.

Specjaliści są przekonani, że kosmetyki, w tym preparaty do mycia skóry twarzy, powinny być dobrane odpowiednio pod kątem typu cery oraz potrzeb skóry. Nie mogą podrażniać cery i powodować objawów ubocznych, a powinny usuwać zanieczyszczenia i skutecznie, choć bezpiecznie oczyścić twarz. 

Czym prawidłowo myć skórę suchą?

Osoby mające skórę suchą, zmagają się z problemem braku odpowiedniego nawilżenia i natłuszczenia cery. Do pielęgnacji takiej skóry trzeba stosować kosmetyki mające zdolności higroskopijne – do wiązania wody i umacniania bariery, która hamuje jej utratę. Do codziennego mycia cery mieszanej warto stosować oleje myjące i mleczka, czyli preparaty natłuszczające, które nie przesuszają skóry i nie powodują powstawania podrażnień.

Uwaga! Skóra sucha właściwie w ogóle nie toleruje mycia mydłem. Wszystko dlatego, że ma ono zasadowy odczyn, który powoduje zmniejszenie naturalnego pH skóry. W końcowej fazie mycia twarzy rano i wieczorem zalecana jest tonizacja. Pozwala ona na odnowienie naturalnego pH skóry i orzeźwienie jej.

Czym myć skórę tłustą?

Skóra tłusta charakteryzuje się tym, że występuje w jej przypadku zwiększone wydzielanie łoju przez skórne gruczoły łojowe. Ma ona również zwiększoną grubość warstwy rogowej. Pozytywny rezultat w pielęgnacji przynosi jej oczyszczanie z wykorzystaniem peelingów. Środki służące do mycia cery tłustej powinny mieć lekko obojętny lub kwaśny odczyn pH. Warto wybrać żele czy pianki myjące o pH najbardziej zbliżonym do naturalnego pH skóry. Przy oczyszczaniu tłustej cery najlepiej skupić się na eksfoliowaniu, co umożliwia odblokowanie ujść mieszków włosowych. Pozwoli to na uniknięcie powstawania zaskórników.

Cera mieszana – jak myć twarz rano i wieczorem?

Wbrew pozorom pielęgnacja, a więc i mycie skóry mieszanej może sprawiać nie lada problemy. Wymaga bowiem dobrania kosmetyków myjących do dwóch rodzajów cery – suchej i tłustej zarazem. W strefie T, tłustej, należy używać do mycia żeli i płynów do demakijażu ubogich w zawartość tłuszczy. W strefach bocznych należy stosować kremy lub oleje myjące.

Kosmetyki do mycia twarzy ze skórą dojrzałą?

Skóra dojrzała wymaga odpowiedniego podejścia do codziennego mycia. Konieczne jest jej nawilżanie na co dzień, ponieważ szybko traci wodę. Zalecane jest stosowanie toników ze składnikami takimi jak kwiat pomarańczy, miłorząb, róża.

Czym najlepiej myć twarz przy skórze wrażliwej i naczynkowej?

Cera naczynkowa jest szczególną odmianą skóry wrażliwej. Do mycia obu powinno się stosować letnią wodę. Należy powstrzymać się od używania mydeł. Znacznie lepsze efekty można osiągnąć przez stosowanie łagodnych syndetów. Zaleca się preparaty do mycia takie jak mleczka czy śmietanki hipoalergiczne, wyprodukowane na bazie ekstraktów roślinnych, np.:

  • oczaru wirginijskiego,

  • olejku lub wody różanej,

  • wody termalnej,

  • miłorzębu japońskiego,

  • arniki,

  • lukrecji.

Prawidłowy dobór kosmetyków do mycia skóry wrażliwej jest kluczowy. Emulsje czy preparaty do pielęgnacji powinny łagodnie działać na skórę i nie powodować podrażnień. Najlepiej, aby nie zawierały substancji zapachowych czy barwników. Do codziennego mycia można wykorzystać lekkie emulsje myjące lub mleczka. Na koniec cerę wrażliwą warto wytrzeć z użyciem bezalkoholowego toniku lub wody termalnej wykazującej kojące działanie. Zawiera ona sole mineralne oraz pierwiastki śladowe, które dobrze sprawdzają się w pielęgnacji skóry wrażliwej.

Mycie skóry normalnej w ramach codziennej pielęgnacji

Posiadacze cery normalnej mogą do oczyszczania cery rano i wieczorem stosować wodę różaną i płyny micelarne mające działanie oczyszczające i odświeżające. Zmniejszają one pory. Do mycia cery normalnej można też skutecznie używać olejków z kiełków pszenicy.

Obecnie kosmetolodzy wychodzą z założenia, że mydła, które w większości przypadków mają zasadowe pH, znacznie odbiegające od naturalnego pH skóry, nie są najlepszym wyborem dla codziennego mycia. Niestety, może ono silnie przesuszać skórę i osłabiać powłokę hydrolipidową. Na rynku dostępne są inne kosmetyki, które znacznie lepiej oddziałują na jej kondycję.

 

Bibliografia:

https://www.umb.edu.pl/photo/pliki/WNoZ_jednostki/wnoz-z-zintegrowanej-opieki-medycznej/monografie/holistyczny_wymiar_opieki_wobec_osob_z_chorobami_skory.pdf#page=173

http://www.estetologia.pl/art/emk2013-001.pdf

Artykuły powiązane

Zdrowie

Sporysz: skuteczny lek czy groźna trucizna?

Sporysz – mała niepozorna przypominające ziarno zboża ciemnobrązowa ‘narośl’ na kłosie żyta powodująca skażenie ziarna substancjami toksycznymi. W przeszłości jego nieświadome spożycie powodowało silne halucynacje i niebezpieczne choroby.

Zdrowie

Ketony w moczu - czy to groźne?

Badanie ogólne moczu tak jak i inne testy laboratoryjne i badania obrazowe, powinny być zawsze interpretowane przez lekarza. Warto jednak dowiedzieć się czym są ketony i z czym może być związana ich obecność w moczu. 

Zdrowie

Goździki – zdrowie w sezonie jesienno-zimowym

Goździki działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie, wspomagają też odporność, dlatego tym bardziej powinny znaleźć miejsce w kuchni w sezonie jesienno – zimowym. Sprawdź działanie goździków i dowiedz się komu goździki będą szczególnie pomocne!

Artykuły polecane dla Ciebie