Ile dni trwa i jak złagodzić ból owulacyjny?
Ból owulacyjny to ból, który może pojawić się w połowie cyklu miesiączkowego. Związany jest z występującą wówczas owulacją. Ile trwa ból owulacyjny i jak można go łagodzić – o tym można przeczytać w poniższym artykule.

Spis treści:
Cykl miesiączkowy to cykliczne zmiany zachodzące w obrębie jajnika i błony śluzowej macicy. Jego częścią jest comiesięczne krwawienie zwane menstruacją, które zwykle pojawia się po raz pierwszy między 9. a 16 rokiem życia dziewczynki. Cykl miesiączkowy najczęściej trwa 28 dni, jednak normą są także cykle trwające od 23 do 35 dni.
Cykl miesiączkowy przygotowuje organizm kobiety do poczęcia i rozwoju dziecka. Poszczególne fazy cyklu miesiączkowego wiążą się z określonymi zmianami hormonalnymi, które wpływają na funkcjonowanie organizmu i mogą mieć wpływ na samopoczucie kobiety.
Pierwsza faza cyklu miesiączkowego to menstruacja, która zwykle trwa od 1 do 5 dnia. Błona śluzowa macicy wówczas złuszcza się i jest wydalana razem z krwią, wiąże się to ze spadkiem poziomu estrogenów i progesteronu.
3-4 dni przed krwawieniem miesiączkowym rozpoczyna się dojrzewanie pęcherzyków Graafa, a selekcja pęcherzyka dominującego ma miejsce na początku cyklu. Zwykle w cyklu powstaje jeden pęcherzyk Graafa.
Pod wpływem wytwarzanego przez przysadkę mózgową FSH czyli folikulostymuliny pęcherzyk Graafa rośnie, jajniki wydzielają coraz więcej estrogenów, a błona śluzowa macicy staje się grubsza, aby przygotować się do zapłodnienia.
Kolejna faza cyklu to owulacja, podczas której dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa i do uwolnienia komórki jajowej, która przez około 24 godziny jest gotowa do zapłodnienia. Wówczas poziom estrogenów jest najwyższy, wzrasta także poziom LH (lutropiny) oraz progesteronu.
U kobiet z regularnymi cyklami miesiączkowymi, ma to miejsce około połowy cyklu, czyli około 14 dnia. Może także wystąpić kilka dni wcześniej lub kilka dni później.
Ból owulacyjny – kiedy mamy z nim do czynienia?
Ból owulacyjny ma miejsce podczas owulacji i pojawia się w podbrzuszu po lewej lub po prawej stronie (w zależności od tego, którego jajnika dotyczy owulacja). Wiele kobiet odczuwa taki ból, chociaż nie podczas każdego cyklu.
Gdy pojawia się ból owulacyjny objawy mu towarzyszące mogą dotyczyć także tkliwości piersi, zwiększonego libido oraz zwiększonej ilości wydzieliny z pochwy. Po owulacji obserwuje się także wzrost temperatury ciała, co jest związane ze zwiększeniem stężenia progesteronu.
Ból okołoowulacyjny występuje na około 12-24 godziny przed owulacją i jest spowodowany wydzielaniem prostagandyn, miejscowo w jajniku, w celu wywołania skurczu włókien mięśniowych, które odpowiedzialne są za wypchnięcie komórki jajowej z pęcherzyka Graafa.
Przyczyną takiego bólu może być także zespół hiperstymulacji jajników. Jest to jedno z powikłań stymulacji owulacji, która jest procedurą podejmowaną w trakcie procesu leczenia niepłodności. Stymulacja polega na pobudzeniu rozwoju pęcherzyka jajnikowego w celu uwolnienia dojrzałej komórki jajowej, zdolnej do zapłodnienia. Brak owulacji jest przyczyną niepłodności u 15 do 25 procent par.
Poza bólem w okolicy podbrzusza zespół hiperstymulacji jajników może także dawać takie objawy jak nudności, wymioty, wzdęcia, wodobrzusze, a w rzadkich przypadkach także bezmocz czy powikłania zatorowo-zakrzepowe.
Ból owulacyjny a ciąża
Ból owulacyjny a owulacja to oczywisty związek. Pojawiający się ból owulacyjny kiedy planujemy ciążę, może być wskazówką, że mamy właśnie dni płodne. To, jak długo one trwają, zależy od długości cyklu miesiączkowego i momentu, kiedy nastąpiło jajeczkowanie.
W aptekach dostępne są testy owulacyjne, które badają stężenie hormonu luteinizującego oraz estrogenów w próbce moczu. Ich celem jest pomoc w ustaleniu dni płodnych, jednak mają one różną czułość i nie poleca się ich stosowania w celach antykoncepcyjnych.
Wiadomo, że ból owulacyjny pojawia się 12-24 godziny przed owulacją, a nie po owulacji czy w jej trakcie.
Poza bólem o owulacji może także świadczyć inny niż w pozostałych fazach cyklu wygląd wydzieliny z szyjki macicy - śluz jest wówczas przejrzysty, lepiki, rozciągliwy i przypomina białko jaja. Taki śluz posiada pH sprzyjające plemnikom i ułatwia ich poruszanie się.
Gdy odczuwamy ból owulacyjny kiedy współżyć, gdy planujemy ciążę? Najlepiej tego samego dnia, ponieważ dni płodne rozpoczynają się kilka przed jajeczkowaniem i trwają dzień po nim. Przy regularnych cyklach łatwo ustalić, kiedy mogą się rozpoczynać dni płodne, natomiast trudniej to stwierdzić, gdy cykle są nieregularne i różnej długości. Wówczas o tym, że zaczynają się dni płodne może świadczyć właśnie ból owulacyjny.
Jak złagodzić ból owulacyjny?
Gdy odczuwamy ból owulacyjny jak złagodzić jego objawy? Najczęściej ból występujący podczas owulacji nie jest dokuczliwy i nie wpływa na codzienne funkcjonowanie. Gdy pojawia się silny ból owulacyjny, w jego złagodzeniu mogą pomóc domowe sposoby. Co na ból owulacyjny może być skuteczne? Na przykład cieple kąpiele, okłady z termoforu oraz picie naparów z ziół o działaniu rozkurczowym i łagodzącym dolegliwości. Można także wspomóc się dostępnymi bez recepty lekami rozkurczowymi
Gdy pojawia się ból owulacyjny ile trwa? Najczęściej jeden dzień, chociaż czasem zdarza się, że nawet kilka dni.
Gdy mocny ból owulacyjny nie mija, należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Przyczyną takiego bólu może być na przykład skręcenie torbieli jajnika, ciąża pozamaciczna czy zapalenie wyrostka robaczkowego. W takich wypadkach potrzebna jest diagnostyka i podjęcie odpowiedniego leczenia.
Źródła:
Stefanowicz E., Bolesne miesiączkowanie, Medycyna Praktyczna
Żebrowska K., Ból podczas owulacji, Polski Bank Komórek Macierzystych
Radwan M., Zamkowska D., Wójcik D., Stymulacja owulacji, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, 2017, 2 (1), 108
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Goździki – zdrowie w sezonie jesienno-zimowym
Goździki działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie, wspomagają też odporność, dlatego tym bardziej powinny znaleźć miejsce w kuchni w sezonie jesienno – zimowym. Sprawdź działanie goździków i dowiedz się komu goździki będą szczególnie pomocne!
Sporysz: skuteczny lek czy groźna trucizna?
Sporysz – mała niepozorna przypominające ziarno zboża ciemnobrązowa ‘narośl’ na kłosie żyta powodująca skażenie ziarna substancjami toksycznymi. W przeszłości jego nieświadome spożycie powodowało silne halucynacje i niebezpieczne choroby.
Ketony w moczu - czy to groźne?
Badanie ogólne moczu tak jak i inne testy laboratoryjne i badania obrazowe, powinny być zawsze interpretowane przez lekarza. Warto jednak dowiedzieć się czym są ketony i z czym może być związana ich obecność w moczu.
Wulwodynia, czyli chroniczny ból miejsc intymnych. Sprawdź, czy można z nią skutecznie walczyć!
Wulwodynia to chroniczny ból miejsc intymnych, którego przyczyną często jest nadmierne napięcie mięśni. W jej leczeniu stosowana jest między innymi fizjoterapia.
Jesień: przeziębienie i grypa
Jesień to czas szczególnie częstych infekcji. O tym, o co szczególnie warto zadbać w sezonie przeziębień, opowiada lekarz internista.