Owulacja - czym jest i ile trwa?
Jajniki co miesiąc zadają sobie wiele trudu, by pod wpływem hormonów przysadkowych uwolnić komórkę jajową gotową do zapłodnienia. Dojrzewanie komórek jajowych jest niezwykle skomplikowanym i kunsztownym procesem, jednak jest niezbędne żeby wydać na świat potomstwo. Czym jest owulacja, jakie są objawy owulacji?
Spis treści:
- Owulacja – czym jest i ile trwa?
- Owulacja – objawy
- Owulacja – metody pomiaru
- Owulacja i jej monitoring
Owulacja – czym jest i ile trwa?
Owulacja jest jedną z faz cyklu miesiączkowego, która polega na uwolnieniu z jajnika dojrzałej do zapłodnienia komórki jajowej (oocytu). Można powiedzieć, że jest najważniejszym punktem cyklu – najpierw pod wpływem hormonów warstwa nabłonkowa macicy (endometrium) rozrasta się i rozpulchnia by być gotową na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. Gdy nie dojdzie do zapłodnienia, nabłonek ten na skutek spadku stężenia hormonów płciowych obumiera i zostaje wydalony podczas miesiączki wraz z krwią. Owulacja zwykle występuje na około 12-16, a średnio 14 dni przed spodziewaną miesiączką. Jest spowodowana wyrzutem hormonu luteotropowego (LH) pod którego wspływem następuje pęknięcie pęcherzyka Graffa i uwolnienie oocytu. Uwolniona komórka jajowa może żyć do 24h w jajowodzie czekając na zapłodnienie, a komórki pęcherzyka Graffa zamieniają się w ciałko żółte i produkują progesteron. Jeśli dojdzie do zapłodnienia – zarodek zagnieździ się w rozpulchnionym przez progesteron nabłonku endometrium.
Owulacja – objawy
Owulacje często nie dają żadnych odczuwalnych objawów. Jednak większość kobiet w tym okresie - z uwagi na wysoki poziom estrogenów we krwi - wygląda i czuje się bardzo atrakcyjnie: mają lśniące włosy, błyszczące oczy, zachowują się kusząco wobec płci przeciwnej. U niektórych kobiet, może wystąpić zwiększona ochota na seks. Czasem może wystąpić ból w podbrzuszu po jednej lub rzadziej po obu stronach. Do innych nieprzyjemnych objawów można zaliczyć: tkliwość piersi, plamienia, drażliwość. Fizjologicznie, podczas owulacji dochodzi do zmian temperatury ciała. W przededniu owulacji można zaobserwować nieznaczny spadek temperatury ciała wywołany wzrostem LH. Przez kolejne 2-3 dni temperatura ciała kobiety rośnie, co jest związane z produkcją progesteronu przez ciałko żółte. Ponadto, można zaobserwować zmiany w wyglądzie śluzu szyjkowego: na kilka dni przed owulacją staje się on mniej gęsty, bardziej przezroczysty i lśniący – podobny do białka jaja kurzego. Szczyt wydzielania śluzu szyjkowego przypada na ok. 24-36 godzin przed owulacją. Jest to związane ze wzrostem poziomu estrogenów tuż przed wyrzutem LH. Te obserwacje są uznawane za domyślne objawy jajeczkowana i są wykorzystywane w kalkulatorach dni płodnych.
Owulacja – metody pomiaru
Istnieje wiele metod pomiaru owulacji, jednak ich skuteczność jest wątpliwa (nieregularne cykle, zmiany temperatury ciała wywołane temperaturą otoczenia, infekcje, stosowane leki itp.). Należy pamiętać, że o ile komórka jajowa żyje krótko, to plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet do tygodnia. Dlatego, uznaje się, że dni płodne kobiety rozpoczynają się około 5-7 dni przed owulacją. Zwykle metody wyznaczania terminu owulacji, jak wspomniano wyżej, oparte są na pomiarach temperatury ciała – metoda termiczna, na obserwacji śluzu szyjkowego – metoda Billingsów oraz wykorzystująca obie obserwacje metoda objawowo-termiczna. Metoda termiczna jest oparta o poranny pomiar podstawowej ciepłoty ciała, bezpośrednio po przebudzeniu. Temperatura ciała w przededniu owulacji często jest nieco niższa, a następnie w ciągu kolejnych 2-3 dni rośnie, i utrzymuje się na wyższym poziomie do 2-3 dni przed miesiączką – gdy powoli obniża się i wraca do wartości przedowulacyjnych. Brak spadku temperatury może świadczyć o dalszym wydzielaniu progesteronu i domniemanej ciąży. Metoda Billingsów jest oparta na obserwacji śluzu szyjowego – w okresie poprzedzającym owulacje jego ilość znacznie się zwiększa, staje się on przejrzysty i ciągnący, daje uczucie wilgotności w pochwie. Śluz szyjkowy nie jest tożsamy z wydzieliną z przedsionka pochwy i aby prawidłowo ocenić jego cechy fizyczne należy pobrać kroplę śluzu bezpośrednio z ujścia kanału szyjki macicy. Metoda objawowo-termiczna natomiast łączy obie techniki i uzupełnia je o obserwacje innych objawów owulacji (bolesność piersi, ból w podbrzuszu, zmiany libido itp.). Inną metodą do pomiaru owulacji są testy paskowe przypominające test ciążowy. Wykrywają one zwiększone stężenie LH w moczu, a zatem też wskazują na zbliżającą się owulację. Wykonywanie takich testów należy rozpocząć około 4 dni przed spodziewaną datą owulacji, a test powinien być przeprowadzony raz lub dwa razy dziennie. Istnieją także testy oparte na pomiarach innych hormonów w moczu – hormonu folikulotropowego oraz glukuronidu-3-pregnanediolu. Nie są one tak powszechnie stosowane jak te oparte na LH.
Owulacja i jej monitoring
Metody monitorowania owulacji są zdecydowanie bardziej precyzyjne, jednak są zdecydowanie droższe. Najpewniejszą metodą jest USG ginekologiczne transwaginalne - wykonywane przez pochwę, gdzie na podstawie badania lekarz może ocenić zarówno dojrzewanie dominującego pęcherzyka oraz jego następowe skurczanie – moment owulacji. USG ginekologiczne pozwala też, by ginekolog mógł zaobserwować zwiększoną echogeniczność pęcherzyka (świadczącą o transformacji w ciałko żółte), wolny płyn w zachyłku odbytniczo-macicznym (zatoce Douglasa) oraz zmianę w wyglądzie endometrium. Ta metoda jest w niektórych przypadkach polecana parom, które bezskutecznie starają się o potomstwo. Innymi metodami monitorowania owulacji są pomiary hormonów (w szczególności LH oraz estradiolu) w osoczu pacjentki. Zaletą tej metody jest możliwość oceny całej osi hormonalnej kobiety.
Źródła:
1. Su HW et al. Detection of ovulation, a review of currently available methods. Bioeng Transl Med. 2017 May 16;2(3):238-246.
2. Vigil P et al. Ovulation, a sign of health. The Linacare Quarterly 84 (4) 2017, 343-355.
3. Owen M. Physiological signs of ovulationand fertility readily by woman. The Linacare Quarterly 80 (1) 2013, 17-23.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Rak piersi w ciąży
Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet w Polsce. Dowiedz się jak wygląda wczesna diagnostyka raka piersi i jakie są możliwości terapeutyczne z uwzględnieniem ich ryzyka dla płodu.
Jakie mogą być konsekwencje zamartwicy urodzeniowej?
Zamartwica to ciężki stan dziecka, będący skutkiem niedotlenienia. Może do niego dojść podczas ciąży, podczas porodu lub zaraz po nim.
Czy Twojemu dziecku grozi nadwaga?
Nowoczesna medycyna pozwoli ocenić zagrożenie otyłością i da wiedzę potrzebną by pomóc swojemu dziecku wejść w dorosłość bez zbędnego balastu.
Jakie są objawy gestozy w ciąży? Sprawdź!
Gestoza (zatrucie ciążowe) obecnie nazywana jest stanem przedrzucawkowym. Jest to zespół objawów, na który składa się nadciśnienie tętnicze, białkomocz oraz obrzęki.
Czym kierować się przy wyborze tranu dla dziecka? Podpowiadamy!
Tran to tłuszcz otrzymywany ze świeżej wątroby ryb z rodziny dorszowatych. Jest ceniony względu na swoje właściwości zdrowotne i zawarte w nim witaminy.