Dzięki regularnym badaniom cytologicznym i szczepieniom można wygrać życie. Od 21. stycznia trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Zadbaj o własne zdrowie i … pomaluj usta na różowo!

W Polsce co roku rak szyjki macicy dotyka kilka tysięcy kobiet. Choroba we wczesnej fazie ma dobre rokowania i istnieją spore szanse na wyleczenie, ważny jest jednak czas. Szybko zdiagnozowany nowotwór daje lekarzom możliwość skutecznego działania, dlatego profilaktyczne badania są tak istotne. Dzięki regularnym badaniom cytologicznym można uratować życie. Nowotwór, który jest wywoływany przez wirusy brodawczaka ludzkiego - HPV, dzięki zdobyczom nowoczesnej medycyny można dziś zwalczać także jeszcze przed atakiem choroby, poprzez szczepienie.  

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w 2019 roku trwa od 21 do 27 stycznia. Prócz wielu akcji promujących świadomość zagrożenia i konieczność działania wyróżnia się projekt „Pink Lips” Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA - Poland. Pomalowane na różowo usta mają przypominać, że walkę z rakiem szyjki macicy można wygrać a bezczynność może przynieść tragiczne skutki. Akcja jest szczególnie ważna w Polsce, gdzie statystyki dotyczące tego nowotworu są znacznie gorsze niż w krajach Europy zachodniej.

Badania cytologiczne należy, w zależności od wieku wykonywać nie rzadziej niż co 3 lata, lub częściej. Dzięki niemu wykrywa się zmiany w kierunku onkologicznym, bada się morfologię komórek. Dowiedz się na czym polegają badania cytologiczne.