Dzięki regularnym badaniom cytologicznym i szczepieniom można wygrać życie. Od 21. stycznia trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Zadbaj o własne zdrowie i … pomaluj usta na różowo!
W Polsce co roku rak szyjki macicy dotyka kilka tysięcy kobiet. Choroba we wczesnej fazie ma dobre rokowania i istnieją spore szanse na wyleczenie, ważny jest jednak czas. Szybko zdiagnozowany nowotwór daje lekarzom możliwość skutecznego działania, dlatego profilaktyczne badania są tak istotne. Dzięki regularnym badaniom cytologicznym można uratować życie. Nowotwór, który jest wywoływany przez wirusy brodawczaka ludzkiego - HPV, dzięki zdobyczom nowoczesnej medycyny można dziś zwalczać także jeszcze przed atakiem choroby, poprzez szczepienie.
Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w 2019 roku trwa od 21 do 27 stycznia. Prócz wielu akcji promujących świadomość zagrożenia i konieczność działania wyróżnia się projekt „Pink Lips” Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA - Poland. Pomalowane na różowo usta mają przypominać, że walkę z rakiem szyjki macicy można wygrać a bezczynność może przynieść tragiczne skutki. Akcja jest szczególnie ważna w Polsce, gdzie statystyki dotyczące tego nowotworu są znacznie gorsze niż w krajach Europy zachodniej.
Badania cytologiczne należy, w zależności od wieku wykonywać nie rzadziej niż co 3 lata, lub częściej. Dzięki niemu wykrywa się zmiany w kierunku onkologicznym, bada się morfologię komórek. Dowiedz się na czym polegają badania cytologiczne.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Goździki – zdrowie w sezonie jesienno-zimowym
Goździki działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie, wspomagają też odporność, dlatego tym bardziej powinny znaleźć miejsce w kuchni w sezonie jesienno – zimowym. Sprawdź działanie goździków i dowiedz się komu goździki będą szczególnie pomocne!
Ketony w moczu - czy to groźne?
Badanie ogólne moczu tak jak i inne testy laboratoryjne i badania obrazowe, powinny być zawsze interpretowane przez lekarza. Warto jednak dowiedzieć się czym są ketony i z czym może być związana ich obecność w moczu.
Wulwodynia, czyli chroniczny ból miejsc intymnych. Sprawdź, czy można z nią skutecznie walczyć!
Wulwodynia to chroniczny ból miejsc intymnych, którego przyczyną często jest nadmierne napięcie mięśni. W jej leczeniu stosowana jest między innymi fizjoterapia.
Jesień: przeziębienie i grypa
Jesień to czas szczególnie częstych infekcji. O tym, o co szczególnie warto zadbać w sezonie przeziębień, opowiada lekarz internista.
Sporysz: skuteczny lek czy groźna trucizna?
Sporysz – mała niepozorna przypominające ziarno zboża ciemnobrązowa ‘narośl’ na kłosie żyta powodująca skażenie ziarna substancjami toksycznymi. W przeszłości jego nieświadome spożycie powodowało silne halucynacje i niebezpieczne choroby.