Jak walczyć z otyłością?

Zdrowie

Otyłość ma olbrzymie zdrowotne konsekwencje, żadna inna choroba nie prowadzi do tak dużej ilości powikłań - mówi specjalista chorób wewnętrznych lek. Anita Kunicka, z warszawskiego ośrodka Galeria Północna. Sprawdź jak walczyć z otyłością.

lek. Anita Kunicka

Co to jest otyłość?

Otyłość to problem, który dotyczy coraz większej grupy ludzi, także w Polsce. Często bez diagnozy, bez leczenia i bez świadomości choroby, wpędzamy się w poważne zdrowotne kłopoty. - Spokojnie można dziś powiedzieć, że przynajmniej 30 % kobiet i mężczyzn zmaga się obecnie z otyłością, czyli wskaźnik ich masy ciała przekracza przyjęte normy - mówi lek. Anita Kunicka, specjalista chorób wewnętrznych.

Przyczyny otyłości

Wśród przyczyn otyłości można wymieniać wiele czynników wpływających na rozwój choroby. Nie zawsze będzie to tylko niewłaściwy sposób żywienia, czy wręcz objadanie się. - Przyczyny otyłości mogą być bardzo złożone, od czynników środowiskowych, takich jak złe nawyki żywieniowe, powszechny nadmiar żywności, przez czynniki psychologiczne, jak stres czy zaburzenia odżywiania, aż do czynników genetycznych, które mogą pełnić tu istotną rolę - wyjaśnia lekarz.

Otyłość - powikłania

Pacjenci, którzy cierpią na otyłość są w wysokim stopniu narażeni na szereg, także poważnych powikłań. - Do powikłań przy otyłości należy choćby nadciśnienie, choroba wieńcowa, niewydolność serca, zaburzenia rytmu serca, stany przedcukrzycowe lub cukrzyca - wylicza specjalista. Wymienione kłopoty, to jednak tylko początek długiej listy zagrożeń, które pojawiają się przy otyłości. - Pacjenci, którzy obciążają stawy zbyt dużą masą ciała pojawiają się problemy ze zwyrodnieniami, dotyczące między innymi kolan czy kręgosłupa, do tego dochodzą rozmaite zaburzenia endokrynologiczne, występują problemy z płodnością - kontynuuje lekarz. - Można powiedzieć, że żadna inna choroba nie powoduje tylu powikłań co otyłość, to epidemia XXI. wieku - podkreśla.

Leczenie otyłości

Otyłość, to choroba i walka z nią wymaga pomocy lekarza. To specjalista dobierze indywidualnie metody leczenia i pomoże zadbać o zdrowie. - Dysponujemy obecnie wspaniałymi metodami leczenia, które przynoszą rezultaty, jednym ze sposobów jest dziś farmakoterapia, zawsze jest jednak warunek skutecznego leczenia - pacjent musi chcieć się wyleczyć - opisuje lek. Anita Kunicka. Do walki z otyłością dziś angażowany jest nie tylko lekarz, ale też dietetyk, psycholog czy fizjoterapeuta. - Ważne jest, by dobrze się pacjentem zaopiekować, leczyć go i prowadzić do zdrowia, ale też ważne, by być wsparciem w tym leczeniu - mówi specjalista, na co dzień przyjmujący pacjentów w warszawskim oddziale enel-med - Galerii Północnej.

Otyłość to choroba - zobacz wideo

Artykuły powiązane

Zdrowie

Ketony w moczu - czy to groźne?

Badanie ogólne moczu tak jak i inne testy laboratoryjne i badania obrazowe, powinny być zawsze interpretowane przez lekarza. Warto jednak dowiedzieć się czym są ketony i z czym może być związana ich obecność w moczu. 

Zdrowie

Goździki – zdrowie w sezonie jesienno-zimowym

Goździki działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie, wspomagają też odporność, dlatego tym bardziej powinny znaleźć miejsce w kuchni w sezonie jesienno – zimowym. Sprawdź działanie goździków i dowiedz się komu goździki będą szczególnie pomocne!

Zdrowie

Sporysz: skuteczny lek czy groźna trucizna?

Sporysz – mała niepozorna przypominające ziarno zboża ciemnobrązowa ‘narośl’ na kłosie żyta powodująca skażenie ziarna substancjami toksycznymi. W przeszłości jego nieświadome spożycie powodowało silne halucynacje i niebezpieczne choroby.

Artykuły polecane dla Ciebie