Rak jelita grubego to jest jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych. Występuje w formie gruczolakoraka. Aż kilkanaście procent przypadków zachorowań na nowotwór złośliwy dotyczy właśnie jelita grubego. U mężczyzn to trzeci najczęstszy przypadek zachorowań na nowotwór, z kolei u kobiet drugi. Śmiertelność tej choroby to aż 50%. - Kolonoskopia to badanie, dzięki któremu można znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania bo nawet blisko 1/3 badanych osób, o których wcześniej nie wystąpiły żadne objawy, ma polipy, z których na przestrzeni kolejnych 10. lat może rozwinąć się choroba nowotworowa - mówi specjalista onkologii chirurgicznej lek. Jacek Albiński, który odpowiada na najważniejsze pytania o kolonoskopię.

Czym jest kolonoskopia?

Kolonoskopia to badanie jelita grubego wykonywane przy użyciu komputera i kamery. Oglądamy jelito grubo zaczynając od odbytu, a kończąc na kątnicy i wyrostku robaczkowym. Badanie może być wykonywane w znieczuleniu ogólnym, wówczas pacjent jest usypiany i jest ono bezbolesne. Są jednak również przypadki, gdy znieczulenie nie jest konieczne, a badanie i tak nie będzie bolesne. Statystyki mówią, że około 30% wykonywanych badań jest bolesnych. Wtedy niestety ciężko jest dokończyć badanie i dojść do kątnicy, stąd znieczulenie może być potrzebne do odpowiednio wykonanego badania.

Kiedy wykonuje się kolonoskopię?

Kolonoskopię wykonuje się ją w przypadku stwierdzenia wskazań klinicznych, bądź w ramach badań przesiewowych. Badania przesiewowe organizowane przez Ministerstwo Zdrowia są skierowane do wszystkich osób pomiędzy 50., a 65. roku życia. U osób nie mających objawów sugerujących powstawanie nowotworu oraz nie mających obciążeń rodzinnych po 50. roku życia. Osoby w wieku od 40 do 49 lat powinny mieć wykonane badania przesiewowe, gdy u krewnych pierwszego stopnia wykryto nowotwór jelita grubego. Osoby w wieku 25 - 49 lat mają wykonywaną kolposkopię, gdy mają zdiagnozowany zespół Lyncha. Jest jeszcze jedna grupa osób, które mają wykonywane badanie kolonoskopowe to osoby w wieku 20-49 lat, które mają zdiagnozowany zespół polipowatości jelita grubego. W tych przypadkach kolonoskopia jest badaniem zalecanym, które może uratować życie.

Kolonoskopia - diagnostyka

Kolonoskopia to badanie, które diagnozuje wszystkie zmiany śluzówkowe znajdujące się w obrębie jelita grubego, czyli polipy, nowotwory, stany zapalne i chorobę uchyłkową. Uchyłki jelita grubego powodują osłabienie warstwy mięśniowej. Powoduje to powstanie tzw. kieszonki, w której może dochodzić do stanów zapalnych czy krwawień.

Jakie są rodzaje kolposkopii?

Istnieją dwa rodzaje kolonoskopii: diagnostyczna i zabiegowa. Czym one się różnią? Kolonoskopia diagnostyczna to badanie, które jest wykonywane w przypadku diagnozowania schorzeń jelita grubego. Kolonoskopia zabiegowa to jest już kolejny etap, czyli usuwanie polipów i tamowanie krwawień, gdy takowe zostały wskazane podczas kolonoskopii diagnostycznej.

Kolonoskopia - profilaktyka

Dlaczego warto wykonać kolonoskopię? Przede wszystkim dlatego, że jest to jedyne badanie, które realnie zmniejsza zapadalność na raka jelita grubego. Statystyki mówią nawet zachorowalności na chorobę nowotworowę jelita grubego mniejszej aż o 20%. Dzieje się tak dlatego, że nawet blisko 1/3 badanych osób, o których wcześniej nie wystąpiły żadne objawy, ma polipy, z których na przestrzeni kolejnych 10. lat może rozwinąć się choroba nowotworowa. Skuteczność badań przesiewowych jest więc bardzo wysoka, warto zatroszczyć się o zdrowie i jeśli zalicza się do jednej z wyżej wymienionych grup, wykonać badanie, które może uratować życie.