Męskie badania w listopadzie

Zdrowie

W ramach akcji #Movember w listopadzie propaguje się badania, które mogą uratować życie. Nowotwór gruczołu krokowego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u mężczyzn, a to nie jedyne zagrożenie.

Akcja „Movember” ma uświadamiać, że męskie samobadanie i regularne wizyty w gabinecie urologa ratują życie. Z połączenia angielskich słów „november’ czyli listopad i „moustache” czyli wąsy, powstała nazwa społecznej akcji, która czyni listopad szczególnym miesiącem w trosce o męskie zdrowie. Rak gruczołu krokowego (rak stercza, rak prostaty) to wśród mężczyzn drugi najczęściej występujący złośliwy nowotwór, po raku płuc. Prócz wykonania skierowanych do mężczyzn onkologicznych  badań genetycznych warto badać się samemu, a wszelkie wątpliwości dzielić z urologiem.  

Szybko zdiagnozowany nowotwór gruczołu krokowego to choroba, z którą medycyna może sobie w większości przypadków poradzić. By jednak dać sobie i lekarzom szansę, niezbędne są regularne badania i kontrola stanu zdrowia. Pamiętaj, że znaczna część mężczyzn na lekarską konsultację lub badania wybierze się dopiero dzięki stanowczym życzeniom damy swego serca.

Przyczyny raka stercza:

•  predyspozycje genetyczne

•  obciążenie rodzinne (rak stercza w rodzinie) 

• otyłość

• dieta wysokotłuszczowa 

• narażenie na androgeny (męskie hormony płciowe) 

Występowanie nowotworów prostaty jest powiązane z produkcją testosteronu. Na rozwój choroby wpływa szczególnie wysokie stężenie tego hormonu. Wszelkie zaburzenia gospodarki hormonalnej albo stosowanie leków zawierających testosteron może powodować rozrost stercza i rozwój nowotworu. 

Profilaktyka onkologiczna u mężczyzn 

Pierwszym krokiem, by uniknąć choroby lub szybko ją pokonać jest świadomość zagrożenia. Pomocne bedą badania genetyczne, zdrowy i aktywny tryb życia oraz brak nałogów takich jak palenie tytoniu czy nadużywanie alkoholu. Ryzyko zachorowania na nowotwór stercza wraz z wiekiem rośnie, szczególnie po 50 roku życia - by je obniżyć warto chocażby znaleźć sobie sport, który pomoże zadbać o zdrowie i da przyjemność z aktywnego spędzania czasu.

Siedzący tryb życia, stres czy papierosy to czynniki, które należy maksymalnie ograniczyć. Panowie palący papierosy, u których wykryto raka prostaty mają znacznie większe ryzyko zgonu z powodu choroby niż niepalący. Prawidłowa dieta także będzie dodatkowym sprzymierzeńcem - warto ograniczać tłuszcze pochodzenia zwierzęcego i produkty zawierające tłuszcze nasycone. Zamień je na tłuszcze nienasycone, które zawiera np. mięso ryb. Regularnie jedz bogate w antyoksydanty warzywa i owoce. W jadłospisie powinny znaleźć się także składniki zawierające choćby beta-karoten czy witaminy E i D. Zalecane są np. pomidory, które są bogate między innymi w drogocenny likopen. 

Samobadanie jąder i wizyta u lekarza

Samobadanie jąder powinno wejść w kalendarz każdego mężczyzny. Samobadanie jąder nie jest czasochłonne - raz w miesiącu około 3. minut powinno wystarczyć, by sprawdzić, czy nie ma niepokojących zmian i objawów choroby. Badanie najlepiej wykonać pod prysznicem lub w w wannie, kiedy skóra worka mosznowego jest miękka i rozluźniona. Każdy niepokojący objaw, grudka, obrzęk czy guzek powinien prowadzić do jak najszybszej wizyty w gabinecie urologa. Zdecydowana większość szybko zdiagnozowanych nowotworów jąder jest skutecznie leczona. Brak reakcji i czekanie „aż samo przejdzie” może, w najgorszym wypadku doprowadzić do szybkiej śmierci. 

Artykuły powiązane

Zdrowie

Ketony w moczu - czy to groźne?

Badanie ogólne moczu tak jak i inne testy laboratoryjne i badania obrazowe, powinny być zawsze interpretowane przez lekarza. Warto jednak dowiedzieć się czym są ketony i z czym może być związana ich obecność w moczu. 

Zdrowie

Goździki – zdrowie w sezonie jesienno-zimowym

Goździki działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie, wspomagają też odporność, dlatego tym bardziej powinny znaleźć miejsce w kuchni w sezonie jesienno – zimowym. Sprawdź działanie goździków i dowiedz się komu goździki będą szczególnie pomocne!

Zdrowie

Sporysz: skuteczny lek czy groźna trucizna?

Sporysz – mała niepozorna przypominające ziarno zboża ciemnobrązowa ‘narośl’ na kłosie żyta powodująca skażenie ziarna substancjami toksycznymi. W przeszłości jego nieświadome spożycie powodowało silne halucynacje i niebezpieczne choroby.

Artykuły polecane dla Ciebie