Niewydolność żylna - do czego może doprowadzić?
Przewlekła niewydolność żylna dotyka nawet do 40% społeczeństwa. Objawy takie jak pajączki żylne, żylaki, uczucie ciężkich nóg i ich obrzęk to najczęstsze występujące wówczas dolegliwości. Niewydolność żylna niesie jednak ze sobą dużo poważniejsze konsekwencje. Do czego może prowadzić?
Spis treści:
- Czym jest niewydolność żylna?
- Niewydolność żylna – objawy
- Niewydolność żylna - stopnie
- Niewydolność żył kończyn dolnych – przyczyny
- Niewydolność żył kończyn dolnych – leczenie
Czym jest niewydolność żylna?
Przewlekła niewydolność żylna jest definiowana jako występowanie objawów zastoju żylnego wskutek wstecznego przepływu krwi w żyłach lub ich niedrożności. Najczęściej dotyczy kończyn dolnych. Znane są czynniki ryzyka przewlekłej niewydolności żylnej: to dojrzały wiek, płeć żeńska, ciąża (ryzyko choroby żylakowatej zwiększa się wraz z ilością przebytych ciąż), praca w pozycji siedzącej lub stojącej oraz otyłość. Niewydolność żylna występuje w chorobie żylakowej, zespole pozakrzepowym, pierwotnej niewydolności zastawek żylnych i zespołach uciskowych. Każdy z tych zespołów ma inną specyfikę, jednak łączą je pewne kluczowe objawy.
Niewydolność żylna – objawy
Niewydolność żylna nóg w początkowych stadiach może przebiegać skąpo objawowo. Pacjentki (wśród osób zgłaszających się z tego powodu do lekarzy przeważają kobiety) skarżą się na uczucie ciężkości nóg i ich nadmierną pełność. Na koniec dnia, zwłaszcza przy pracy statycznej, w pozycji stojącej lub siedzącej, mogą pojawić się obrzęki nóg, widoczne jako wpuklenia skóry w miejscach ucisku ubrań, czy też utrudniające zdjęcie obuwia. Do innych objawów można zaliczyć bolesne kurcze mięśni łydek (zwłaszcza nocą) oraz zespół niespokojnych nóg. Dolegliwości te nasilają się w pozycji stojącej lub siedzącej, w czasie upałów i przy dużej wilgotności powietrza. Zdecydowanie, należy zwrócić się po pomoc do lekarza, który podczas badania przedmiotowego może zwrócić uwagę na zmiany w wyglądzie nóg:
- widoczne niebiesko zabarwione poszerzone żyły powierzchowne, a z czasem szerokie, skręcone żylaki
- obrzęk, który na początku jest plastyczny i odwracalny, jednak z czasem zmiany te mogą się utrwalać
- rdzawobrązowe przebarwienia najczęściej po przyśrodkowej stronie łydek
- owrzodzenia i stan zapalenia skóry i tkanki podskórnej- w zaawansowanej niewydolności żylnej
Niewydolność żylna - stopnie
Obraz kliniczny jest opisywany za pomocą klasyfikacji CEAP, której poszczególne litery odpowiadają w kolejności: klasyfikacji klinicznej, etiologii, lokalizacji zmian na ciele i patomechanizmowi. Kolejne stopnie w klasyfikacji klinicznej odpowiadają zaawansowaniu zmian:
C0 - zmiany niewidoczne i niewyczuwalne
C1 - pajączkowate poszerzenia żył i żylaki siatkowate
C2 - żylaki (trwałe poszerzenie żyły o średnicy ponad 3 mm w pozycji stojącej)
C3 - obrzęk C4 - nadmierna pigmentacja skóry (rdzawobrązowe przebarwienia)
C5 - wygojone owrzodzenie
C6 - czynne owrzodzenie
Niewydolność żył kończyn dolnych – przyczyny
Przyczyna powstania przewlekłej niewydolności żylnej może być wrodzona (uważa się, że istnieje genetycznie uwarunkowane osłabienie ścian żył i struktury ich zastawek), pierwotna (przyczyna nieznana) lub wtórna (jako skutek przebytej zakrzepicy żył głębokich). Dokładne rozpoznanie anatomicznej lokalizacji zmienionych żył i patomechanizmu ich powstania jest ważne podczas planowania zindywidualizowanego planu leczenia, który bierze pod uwagę również te kryteria.
Niewydolność żył kończyn dolnych – leczenie
W zależności od stopnia zaawansowania zmian możliwe jest przyjęcie różnych strategii leczenia. Leczenie zachowawcze polega na zmianie stylu życia i zwiększeniu aktywności fizycznej. Zaliczamy do tego higienę pracy - unikanie długotrwałego stania i siedzenia, możliwość kilkuminutowych przerw na spacer, regularną rekreacyjną aktywność fizyczną (nordic walking, jogging, jazda na rowerze) oraz odpoczynek z kończynami ułożonymi powyżej poziomu serca (ułatwienie odpływu żylnego i zmniejszenie obrzęku). Stosowane są również pończochy, podkolanówki oraz opaski o różnym stopniu elastyczności służące leczeniu uciskowemu (kompresoterapia). Należy jednak zaznaczyć, że niewydolność żylna nóg przebiegająca z zapaleniem skóry dyskwalifikuje z leczenia uciskowego, dlatego tak ważne jest dokładne poznanie charakteru zmian i indywidualizacja planu leczenia.
Leczenie farmakologiczne ma swoich zwolenników i przeciwników. Nie ma przekonujących dowodów na to aby konkretne leki miały korzystny wpływ na przebieg choroby, jednak niektóre preparaty mogą niekiedy poprawić jakość życia i łagodzić u części chorych dokuczliwe objawy. Odrębnym aspektem jest leczenie owrzodzeń żylnych które polega na leczeniu ułożeniowym, uciskowym oraz chirurgicznym. Ważne również jest zwalczanie miejscowego zakażenia, częste zmiany opatrunków, zwalczanie bólu i wyrównanie ewentualnych niedoborów utrudniających proces gojenia.
Inwazyjne leczenie chirurgiczne jest przeznaczone dla pacjentów z zaawansowanymi objawami przewlekłej niewydolności żylnej oraz po przebyciu powikłań żylaków, takich jak zakrzepica i pęknięcie.
Źródła:
1. Interna Szczeklika 2015, ISBN 978-83-7430-459-7 2. Kumar, Cotran, Robbins, Patologia Robbinsa wyd. 3; 2014
2. Eklöf B, Rutherford RB, Bergan JJ et al. Revision of the CEAP classification for chronic venous disorders: consensus statement. J Vasc Surg. 2004 Dec;40(6):1248-52
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Wulwodynia, czyli chroniczny ból miejsc intymnych. Sprawdź, czy można z nią skutecznie walczyć!
Wulwodynia to chroniczny ból miejsc intymnych, którego przyczyną często jest nadmierne napięcie mięśni. W jej leczeniu stosowana jest między innymi fizjoterapia.
Jesień: przeziębienie i grypa
Jesień to czas szczególnie częstych infekcji. O tym, o co szczególnie warto zadbać w sezonie przeziębień, opowiada lekarz internista.
Ketony w moczu - czy to groźne?
Badanie ogólne moczu tak jak i inne testy laboratoryjne i badania obrazowe, powinny być zawsze interpretowane przez lekarza. Warto jednak dowiedzieć się czym są ketony i z czym może być związana ich obecność w moczu.
Sporysz: skuteczny lek czy groźna trucizna?
Sporysz – mała niepozorna przypominające ziarno zboża ciemnobrązowa ‘narośl’ na kłosie żyta powodująca skażenie ziarna substancjami toksycznymi. W przeszłości jego nieświadome spożycie powodowało silne halucynacje i niebezpieczne choroby.
Goździki – zdrowie w sezonie jesienno-zimowym
Goździki działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie, wspomagają też odporność, dlatego tym bardziej powinny znaleźć miejsce w kuchni w sezonie jesienno – zimowym. Sprawdź działanie goździków i dowiedz się komu goździki będą szczególnie pomocne!