Stabilizacja kręgosłupa metodą ALIF - na czym polega, komu pomaga?

Zdrowie

Operacja stabilizacji kręgosłupa metodą ALIF pozwala na pełniejszy, więc lepszy, dostęp do kręgosłupa dla lekarzy, a pacjentom walczącym z dyskopatią na szybki powrót do zdrowia. Dowiedz się więcej o zabiegu metodą ALIF.

prof. dr hab. Robert Gasik
specjalista ortopedii i traumatologi narządu ruchu

Dyskopatia - choroba aktywnych zawodowo

Dyskopatia jest często nazywana chorobą cywilizacyjną. Dotyka coraz więcej osób przede wszystkim pomiędzy 35. a 40. rokiem życia, w znacznej mierze ludzi mających siedzący tryb pracy lub spędzających wiele godzin w samochodzie. Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, które powodują ból często są skutkiem pracy biurowej, zbyt małej albo wręcz żadnej aktywności fizycznej lub naszych nieprawidłowych ruchowych nawyków. Kilkadziesiąt lat złego obchodzenia się z własnym kręgosłupem może sprawić, że w walce z postępującą chorobą potrzebny będzie zabieg operacyjny. Jedną z nowoczesnych metod, które pomagają pacjentom cierpiącym przez zmiany w odcinku lędźwiowym kręgosłupa i dysków L4-L5 i L5 - S1, jest zabieg ALIF czyli z angielskiego Anterior Lumbar Interbody Fusion.

Komu pomoże metoda ALIF?

Operacja stabilizacji kręgosłupa pomaga pacjentom zmagającym się z dyskopatią w odcinku lędźwiowym. Na skutek dużego napięcia mięśniowego spowodowanego np. biurowym trybem pracy, a więc godzinami spędzanymi w bezruchu w nieodpowiedniej pozycji, dochodzi do ucisku dysków, co powoduje zwiększenie dolegliwości dotyczących krążków międzykręgowych. Dla pacjentów, u których doszło do całkowitego zniszczenia krążka międzykręgowego w obrębie kręgosłupa lędźwiowego lekarze mogą zalecić operację wstawienia implantu właśnie metodą ALIF.

Na czym polega operacja metodą ALIF?

Stabilizacja kręgosłupa jest operacją polegającą na zespoleniu sąsiednich kręgów za pomocą implantów tak, aby doszło do ich zrostu kostnego. Zabieg stabilizacji kręgosłupa wykonywany techniką operacyjną ALIF pomaga pacjentom zmagającym się z dyskopatią dotykającą kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. - To bardzo ciekawy sposób, dzięki któremu odtwarzamy biomechanikę kręgosłupa - mówi prof. dr hab Robert Gasik, specjalista ortopedii i traumatologi narządu ruchu. W trakcie tej operacji dostęp do kręgosłupa w tej metodzie następuje przez jamę brzuszną. -  Podczas operacji ALIF stosujemy implant, którym wypełniamy przestrzeń międzytrzonową właśnie przez dojście z przodu - opisuje prof. Gasik, który przeprowadza tego rodzaju zabiegi w warszawskim Szpitalu Centrum.

Zalety operacji stabilizacji kręgosłupa ALIF

Metoda, która znajduje uznanie w oczach specjalistów, może niekiedy budzić obawy pacjentów, którym wyobraźnia podsuwa obrazy operacji. Lekarz jednak uspokaja i zapewnia, że zabiegi ALIF nie powinny budzić naszego strachu. - Domyślam się, że niekiedy pacjent może być przerażony słysząc o operacji, ale ta metoda pozwala na szerszy i pełniejszy dostęp do kręgosłupa, czyli na możliwość pełniejszego operowania krążka międzykręgowego - podkreśla prof. Gasik. Możliwości, które lekarze zyskują operując metodą ALIF to miedzy innymi możliwość odtworzenia lordozy mięśniowej. - Krótko mówiąc, trzeba mi zaufać i uwierzyć, że jeśli są zalecenia do przeprowadzenia takiej operacji, to jest to sposób, który w lepszy sposób zaopatruje pacjenta, u którego zaistniał problem wynikający z dyskopatii - zapewnia lekarz doświadczony w operacjach chirurgii kręgosłupa.

Zobacz wideo

O stabilizacji kręgosłupa metodą ALIF mówi prof. dr hab. Robert Gasik, który przeprowadza operacje tą metodą w Szpitalu Centrum.

Artykuły powiązane

Zdrowie

Sporysz: skuteczny lek czy groźna trucizna?

Sporysz – mała niepozorna przypominające ziarno zboża ciemnobrązowa ‘narośl’ na kłosie żyta powodująca skażenie ziarna substancjami toksycznymi. W przeszłości jego nieświadome spożycie powodowało silne halucynacje i niebezpieczne choroby.

Zdrowie

Goździki – zdrowie w sezonie jesienno-zimowym

Goździki działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie, wspomagają też odporność, dlatego tym bardziej powinny znaleźć miejsce w kuchni w sezonie jesienno – zimowym. Sprawdź działanie goździków i dowiedz się komu goździki będą szczególnie pomocne!

Zdrowie

Ketony w moczu - czy to groźne?

Badanie ogólne moczu tak jak i inne testy laboratoryjne i badania obrazowe, powinny być zawsze interpretowane przez lekarza. Warto jednak dowiedzieć się czym są ketony i z czym może być związana ich obecność w moczu. 

Artykuły polecane dla Ciebie