Wąsy przeciw nowotworom

Zdrowie

Dlaczego badania, które mogą wykryć męskie choroby nowotworowe są takie ważne? Jak się badać tłumaczy specjalista urologii lek. Maciej Jurczak z Enel-Med. Listopadowe zapuszczanie wąsów może w konsekwencji uratować życie!

autor:
Redakcja enelzdrowie

Czy akcja taka jak „movember”  czyli zapuszczanie wąsów by promować badania jest potrzebna i przydatna?

Akcja budująca świadomość męskich chorób nowotworowych jest bardzo potrzebna. Choroby układu moczowego to nie tylko kamica, czy nietrzymanie moczu, ale przede wszystkim to choroby nowotworowe. Można przyjąć, ze około 80 % pacjentów urologicznych, to ludzie cierpiący na choroby układu moczowego właśnie z powodu nowotworów. 

Akcja "movember" ma skłonić mężczyzn do badań, jak wyglądają takie badania?

Jest to uzależnione od kilku czynników, w znacznej mierze o wieku pacjenta. W młodym, średnim wieku, chodzi przede wszystkim o badania moszny. Szukamy guzów jąder, które występują rzadko, ale się zdarzają, więc trzeba być czujnym. Najlepsze będzie samobadanie, raz w miesiącu, na stojąco, należy zbadać czy na jadrach nie ma guzów, jakiś zmian, czy jądro nie zmieniło kształtu albo konsystencji. od 45-50 roku życia zwracamy większą uwagę na raka prostaty, czyli zalecane jest badanie urologiczne wykonywane przez odbyt i badanie krwi, gdzie ważny jest czynnik PSA, podpowiadający nam jakie jest ryzyko nowotworu. Dla wszystkich mężczyzn, niezależnie od wieku rozsądnym wydaje się też wykonywanie badania USG jamy brzusznej - przed 40 rokiem życia raz na dwa lata, później, raz na rok. Warto sprawdzić nerki, pęcherz ale też inne narządy w jamie brzucha. To właśnie te trzy elementy wchodzą w skład diagnostyki urologicznej.

Jeśli samobadanie nie wykazuje zmian, czy mimo wszystko warto dać się namówić na „movember” i wizytę w gabinecie albo badania?

To z pewnością będzie bardzo rozsądne. Choćby dlatego, że warto poznać swojego urologa, porozmawiać o czynnikach chorób nowotworowych, o nowotworach w rodzinie czy stylu życia. Warto też dowiedzieć się dokładnie jak często się badać i co robić by uniknąć chorób nowotworowych, ewentualnie wykryć je już na wczesnym etapie. 

Czy można stosować jakąś profilaktykę męskich nowotworów?

Myślę, że jest jeden czynnik, który stanowi wspólny mianownik wielu chorób urologicznych i nowotworowych, to papierosy. Czynniki, który stosunkowo łatwo można wyeliminować, należy zaprzestać palić papierosy i to spowoduje, że wyeliminujemy lub zmniejszymy zagrożenie zachorowania na chorobę nowotworową nerek czy pęcherz moczowego. 

Artykuły powiązane

Zdrowie

Ketony w moczu - czy to groźne?

Badanie ogólne moczu tak jak i inne testy laboratoryjne i badania obrazowe, powinny być zawsze interpretowane przez lekarza. Warto jednak dowiedzieć się czym są ketony i z czym może być związana ich obecność w moczu. 

Zdrowie

Sporysz: skuteczny lek czy groźna trucizna?

Sporysz – mała niepozorna przypominające ziarno zboża ciemnobrązowa ‘narośl’ na kłosie żyta powodująca skażenie ziarna substancjami toksycznymi. W przeszłości jego nieświadome spożycie powodowało silne halucynacje i niebezpieczne choroby.

Zdrowie

Goździki – zdrowie w sezonie jesienno-zimowym

Goździki działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie, wspomagają też odporność, dlatego tym bardziej powinny znaleźć miejsce w kuchni w sezonie jesienno – zimowym. Sprawdź działanie goździków i dowiedz się komu goździki będą szczególnie pomocne!

Artykuły polecane dla Ciebie