Skutki palenia papierosów i ich wpływ na zdrowie - choroby palaczy
Papierosy są jednym z najbardziej destrukcyjnych nałogów. Poważne nadwyrężenie domowego budżetu, nieświeży oddech, czy problemy z cerą, to tylko najmniejsze i najłagodniejsze ze skutków palenia. Lista chorób, jakie stają się udziałem palaczy jest naprawdę długa, a umieszczana na opakowaniach klauzula „Palenie poważnie szkodzi Tobie i osobom w Twoim otoczeniu” zdaje się nie oddawać w pełni skali problemu.
Ile palimy?
W latach 70. i 80. XX w. nigdzie na świecie nie palono tak wiele papierosów, jak w Polsce. Na przestrzeni lat statystyki uległy znacznej poprawie, lecz mimo to wciąż uzależnienie od papierosów pozostaje poważnym problemem. W 2000 roku z powodu negatywnego wpływu palenia papierosów na zdrowie zmarło w Polsce 64 tys. osób, a w 2009 r. do codziennego palenia tytoniu przyznawało się 23% ankietowanych. To nie są małe liczby. Szczególnie niepokoi fakt, że wśród tych osób są także kobiety w ciąży i młodzi rodzice, którzy narażają na bierne palenie swoje dzieci, będące szczególnie wrażliwe na dym nikotynowy.
Palenie a zdrowie
Medycyna zna wiele powodów do rzucenia palenia. Choroba wieńcowa serca i rozedma płuc to najbardziej znane choroby palaczy. Objawy rozedmy płuc nie następują tuż po rozpoczęciu rozwoju choroby, lecz dopiero z czasem, co czyni ją tym bardziej niebezpieczną. Choroba wieńcowa zaś, często wspomagana np. otyłością, może prowadzić nawet do zawału serca i w konsekwencji do śmierci. Do innych chorób serca, należących do skutków palenia papierosów, należy zaliczyć nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, tętniaka aorty i zaburzenia pracy serca.
Dym nikotynowy ma również negatywny wpływ na układ pokarmowy. Może stać się przyczyną m.in. wrzodów żołądka lub przepukliny jelitowej. Ponadto doprowadza do zmniejszenia się gęstości kości, co z kolei skutkuje osteoporozą. Dzieje się tak, ponieważ wraz z dymem przedostaje się do naszego organizmu kadm, który powoduje wzmożone wydalanie wapnia wraz z moczem oraz ograniczenie produkcji witaminy D w organizmie. Wśród skutków palenia znajdziemy także choroby atakujące wzrok. Wyróżnić należy tu m.in. zaćmę (kataraktę), która w swej skrajnej formie może doprowadzić do ślepoty, a także nadmierne łzawienie, zapalenie spojówek i podrażnienie oczu wywołane dymem.
Wpływ palenia papierosów na zdrowie widać także w sferze zdrowia seksualnego. Nikotyna może doprowadzić do trudności z erekcją, zmniejszyć ilość plemników zawartych w spermie, a nawet wywołać impotencję. Natomiast w czasie ciąży zwiększone jest niebezpieczeństwo poronienia lub przedwczesnego porodu, a także wystąpienia ciąży rozwijającej się poza jamą macicy. Dzieci, których matki paliły podczas ciąży, mogą mieć również problemy z układem immunologicznym.
Rak płuca i nie tylko
Choć skutki palenia są bardzo rozległe, to wielu konsumentów sięgających po wyroby tytoniowe słyszało o możliwości zachorowania jedynie na raka płuca. Faktycznie, należy on do jednych z najpoważniejszych wpływów palenia papierosów na zdrowie (w 2009 r. w Polsce zmarło z jego powodu 21 206 osób). Jednakże nie jest jedynym nowotworem, który w szczególny sposób dotyka osoby niepotrafiące poradzić sobie z problemem nikotynowym. Rak przełyku, jamy ustnej, wargi, języka, a nawet rak trzustki i nerek – to realne zagrożenia, które mogą stać się następstwem uzależnienia od papierosów. Ponadto, aż 50% przypadków zachorowań na raka dolnych dróg moczowych należy właśnie do skutków palenia.
Warto? Nie warto!
Większość pozytywnych odczuć, jakie rzekomo towarzyszą paleniu papierosów, wiąże się tak naprawdę z zaspokojeniem głodu nikotynowego, którego nie byłoby, gdyby nie nałóg. Gdy ma się z jednej strony tę świadomość, z drugiej strony zaś widzi się nie tylko mnogość przeciwwskazań w sferze ekonomicznej i estetycznej, ale przede wszystkim ogrom niebezpieczeństw czyhających na ludzkie zdrowie i życie, to wynik bilansu zysków i strat związanych z paleniem wydaje się oczywisty. Powody do rzucenia palenia dostarczone przez medycynę nie pozostawiają złudzeń: palić nie warto!
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Jak wyciągnąć kleszcza?
Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?
Buty zdrowe czy piękne?
Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.
Fizjoprofilaktyka
Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.
O czym trzeba pamiętać na plaży?
Plaża to miejsce, gdzie beztrosko relaksujemy się w promieniach słońca. Opalanie to jednak także zagrożenie dla nieprzygotowanych. O czym pamiętać?
Skórki przy paznokciach
Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?