Rozedma płuc - przyczyny, objawy, leczenie
Rozedma płuc jest postępującą chorobą płuc. Stanowi formę przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Prowadzi do nieodwracalnego zniszczenia ścian pęcherzyków płucnych.
Spis treści:
- Co to jest rozedma płuc?
- Rozedma płuc – przyczyny
- Rozedma płuc – objawy
- Rozedma płuc – leczenie
- Czy rozedma płuc jest śmiertelna?
Co to jest rozedma płuc?
Rozedma to zmiany w budowie płuc. Polegają na powiększeniu przestrzeni powietrznych położonych obwodowo od oskrzelika końcowego. Przebiegają ze zniszczeniem ścian pęcherzyków płucnych, które tracą swoją elastyczność. Nie wykazują cech włóknienia. W efekcie dochodzi do upośledzenia transportu tlenu.
Rozedma płuc – przyczyny
Przyczyną rozedmy płuc jest przewlekłe oraz znaczne narażenie na szkodliwe gazy. Przy czym najczęściej wywoływana jest przez palenie papierosów. Innymi gazami mogącymi przyczynić się do jej rozwoju są: dwutlenek siarki i pyły zawieszone w powietrzu: pyły zbóż, bawełna, zanieczyszczenia chemiczne i spaliny. Do rozedmy może również prowadzić rzadka choroba genetyczna. Występuje w niej niedobór alfa – 1 antytrypsyny. Odpowiedzialnej za elastyczność pęcherzyków płucnych. Odpowiada za 1 – 2% przypadków rozedmy płuc. Inne możliwe czynniki ryzyka rozwoju choroby to: bierne palenie, infekcje płuc, alergie oraz niska masa urodzeniowa.
Rozedma płuc – objawy
Rozedma płuc prowadzi do zmniejszenia powierzchni pęcherzyków płucnych oraz powierzchni naczyń włosowatych. Tym samym skutkuje zmniejszeniem wymiany gazowej. Do objawów należą: zadyszka, duszności i kaszel z bądź bez wydzielania plwociny. W miarę postępu choroby symptomy się nasilają. Początkowo występuje duszność wysiłkowa będąca następstwem znacznej aktywności fizycznej. U niektórych osób pojawiać może się świszczący oddech. W końcowym stadium rozedmy płuc duszności towarzyszą choremu również w spoczynku.
Podstawę do diagnozy stanowią testy czynnościowe płuc, w tym szczególnie spirometria. Długotrwale trwająca rozedma płuc może skutkować wystąpieniem:
- odmy opłucnowej,
- serca płucnego,
- dużych pęcherzy rozedmowych.
Rozedma płuc – leczenie
Do tej pory nie istnieje sposób leczenia, który mógłby prowadzić do wyleczenia rozedmy płucnej. Jednak proces chorobowy można spowolnić oraz poprawić jakość życia poprzez modyfikacje i unikanie czynników ryzyka oraz leczenie objawowe. Leczenie farmakologiczne polega na zastosowaniu leków rozszerzających oskrzela i działających przeciwzapalnie w zależności od nasilenia objawów. Stosuje się również wziewne kortykosteroidy i oraz antybiotyki. Wspomagająco można wprowadzić również tlenoterapię i rehabilitację płuc. Rehabilitacja płuc pozwala na wzmocnienie mięśni oddechowych, zapobiega ich zanikom oraz utracie masy ciała. Zależnie od nasilenie zmian zastosować można leczenie chirurgiczne. Polega ono na zmniejszeniu objętości płuc lub na ich przeszczepie w przypadku ciężkiej postaci rozedmy. Wówczas, gdy zawiodły inne metody leczenia.
Czy rozedma płuc jest śmiertelna?
Rozedma płuc prowadzi do nieodwracalnego zniszczenia pęcherzyków płucnych. Może wywołać niewydolność oddechową oraz krążeniową prowadzące do śmierci.
Źródła:
1. Pahal P., Sharma S. Emphysema. 2018; 2. https://www.researchgate.net/publication/323684432_Emphysema
2. Di Pietta A. Pathogenesis of pulmonary emphysema – cellular and molecular events.einstein. 2010; 8 (2): 248-251
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Ketony w moczu - czy to groźne?
Badanie ogólne moczu tak jak i inne testy laboratoryjne i badania obrazowe, powinny być zawsze interpretowane przez lekarza. Warto jednak dowiedzieć się czym są ketony i z czym może być związana ich obecność w moczu.
Sporysz: skuteczny lek czy groźna trucizna?
Sporysz – mała niepozorna przypominające ziarno zboża ciemnobrązowa ‘narośl’ na kłosie żyta powodująca skażenie ziarna substancjami toksycznymi. W przeszłości jego nieświadome spożycie powodowało silne halucynacje i niebezpieczne choroby.
Wulwodynia, czyli chroniczny ból miejsc intymnych. Sprawdź, czy można z nią skutecznie walczyć!
Wulwodynia to chroniczny ból miejsc intymnych, którego przyczyną często jest nadmierne napięcie mięśni. W jej leczeniu stosowana jest między innymi fizjoterapia.
Jesień: przeziębienie i grypa
Jesień to czas szczególnie częstych infekcji. O tym, o co szczególnie warto zadbać w sezonie przeziębień, opowiada lekarz internista.
Goździki – zdrowie w sezonie jesienno-zimowym
Goździki działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie, wspomagają też odporność, dlatego tym bardziej powinny znaleźć miejsce w kuchni w sezonie jesienno – zimowym. Sprawdź działanie goździków i dowiedz się komu goździki będą szczególnie pomocne!