Onycholiza to bezbolesne, częściowe oddzielanie się płytki paznokcia od jego łożyska. To dosyć powszechne schorzenie, które może być objawem choroby skóry, zakażenia lub powstać w wyniku urazu mechanicznego. Najczęściej występuje u kobiet z długimi paznokciami.

Onycholiza - choroba paznokci

Jest to stan, gdy płytka paznokcia, bardzo często o białym zabarwieniu, oddziela się od jego łożyska. W zależności od zaawansowania schorzenia czas potrzebny na odbudowę nowego paznokcia może wynieść od 4 do 6 miesięcy u rąk oraz od 8 do 12 miesięcy u nóg. Do przyczyn powstawania onycholizy można zaliczyć: urazy paznokci, obrażenia spowodowane noszeniem obcisłych butów, alergię na produkty stosowane w kosmetyce (chemiczne zmywacze lakieru oraz tipsy). Choroba może być też objawem grzybicy paznokcia lub łuszczycy, a także reakcją na przyjmowane lekarstwa. 

Trzeba pamiętać, że paznokcie są odzwierciedleniem ogólnego stanu zdrowia. Jeśli wyglądają niezdrowo lub powodują problemy, np. właśnie onycholizę, to może być to pierwszy sygnał, że coś niedobrego dzieje się z naszym organizmem.

Czasami onycholiza może wskazywać na poważne zakażenie drożdżakami, cukrzycę lub chorobę tarczycy. Może to również oznaczać, że nie dostarczamy organizmowi wystarczającej ilości niezbędnych witamin lub minerałów, takich jak np. żelazo.

Onycholiza - objawy

W przypadku wystąpienia choroby paznokieć zaczyna się łuszczyć w górę od podłoża. Zazwyczaj nie jest to bolesne, a płytka, w zależności od przyczyny, może zrobić się żółta, zielonkawa, purpurowa, biała lub szara.

Onycholiza - jak leczyć?

Najważniejszym krokiem jest ustalenie przyczyny. Po jej znalezieniu, przechodzi się do leczenia. Istotne jest dbanie, aby paznokcie były krótkie, ale nie zbyt krótkie. Gdy dotknięta zmianą część paznokcia wyrośnie, możliwe będzie jej wycięcie, żeby wyrastała nowa zdrowa płytka.

Choć wydaje się, że wizyta u lekarza jest niepotrzebna, to szczególnie w przypadku nawracającej onycholizy, może okazać się konieczna. Dość często choroba jest objawem łuszczycy oraz łuszczycowego zapalenia stawów (problemy z paznokciami dotyczą połowy osób z tymi schorzeniami). Leczenie łuszczycy paznokci jest trudne i z reguły polega na miejscowym stosowaniu glukortykoidów lub w połączeniu z kwasem salicylowym i analogami witaminy D. Pomocne przy postawieniu właściwej diagnozy jest badanie krwi, które może wykazać na zaburzenia funkcji tarczycy lub niedobory witaminowe. W takim przypadku lekarz może przepisać leki lub suplementy doustne w celu leczenia pierwotnej przyczyny onycholizy.

Domowe sposoby leczenia

Onycholizę można próbować leczyć na własną rękę domowymi sposobami. Należy pamiętać, aby nie czyścić przestrzeni pod paznokciem, ponieważ może to wprowadzić bakterie i pogorszyć stan. Skuteczne na infekcje grzybiczne i drożdżakowe są olejki z drzewa herbacianego.

Zapobieganie chorobom paznokci u rąk i nóg

Bardzo ważne jest zapobieganie. Ponieważ onycholiza może wynikać z wrażliwości skóry na produkty takie jak klej, akryle lub aceton, które są stosowane podczas manicure i pedicure, należy unikać niesprawdzonych salonów kosmetycznych i wybierać produkty bez alergenów. Sztuczne tipsy nałożone na paznokieć mogą również powodować uraz łożyska paznokcia, w wyniku czego następuje onycholiza.

Warto zapobiegać rozprzestrzenianiu się grzybicy i drożdży przez nieobgryzanie paznokci. Jeśli onycholiza dotknęła paznokciu u stóp trzeba nosić czyste skarpety i jak najdłużej wietrzyć stopy na suchym powietrzu.

Jak upewnić się, że mamy do czynienia z onycholizą?

Choroba daje widoczne objawy, dlatego łatwo określić, czy mamy onycholizę. Wystarczy obserwować paznokieć, jeśli zaczyna się on podnosić lub odrywać  od łożyska, to mamy do czynienia ze schorzeniem. Nieco trudniejsze może być znalezienie przyczyny. Warto odwiedzić lekarza dermatologa, szczególnie jeśli dotyczy więcej niż jednego palca u rąk czy u nóg. Przy skutecznym leczeniu paznokieć, wraz z jego przyrostem, ponowie zaczyna przylegać do łożyska.