Starzenie skóry – jak skutecznie spowolnić ten proces?

Ciało

Skóra człowieka jest narażona na wpływ wielu szkodliwych czynników. Wraz z upływem lat staje się mniej elastyczna, uwidaczniają się na niej zmarszczki i bruzdy. Nie ma możliwości, aby całkowicie zatrzymać procesy starzenia się, ale można je skutecznie opóźnić. W jaki sposób powstrzymać spowolnienie produkcji elastyny i kolagenu?

Starzenie się jako fizjologiczny proces – przyczyny starzenia skóry

Wraz z upływem czasu organizm starzeje się, choć każdy może odczuwać widoczne oznaki tego procesu w innym terminie. Jesteśmy genetycznie zaprogramowani tak, że żywotność komórek i liczba ich podziałów spada. Starzenie powoduje szereg zmian w funkcjonowaniu narządów oraz naszym wyglądzie. Uwidacznia się to szczególnie na skórze.

Traci ona jędrność, pokrywa się zmarszczkami i przebarwieniami. Owal twarzy zostaje utracony. Wszystko to w wyniku dwóch przyczyn starzenia się skóry – endogennych i egzogennych.

Endogenne wiążą się z uwarunkowaniami genetycznymi i nie mamy na nie wpływu. Natomiast egzogenne związane są z prowadzonym przez nas trybem życia. Ich połączenie sprawia, że każdy z nas będzie starzał się w inny sposób i w innym tempie. Mamy zatem częściowy wpływ na to, aby nasza skóra dłużej wyglądała młodo. Jak to zrobić?

Zdrowy styl życia dla młodej skóry

Starzenie skóry polega na zmianie jej struktury. Z czasem pogarsza się jej jakość, co spowodowane jest utratą włókien kolagenowych i elastyny oraz kwasu hialuronowego. Dochodzi także do starzenia objętościowego, tj. do zaniku kości, mięśni i przestrzeni tłuszczowych. Człowiek traci owal twarzy, a skóra zaczyna być wiotka. Zauważalne opadanie tkanek to element grawitacyjny starzenia się skóry.

Aby opóźnić procesy starzenia, trzeba zacząć od zmiany swojego stylu życia. W tej kwestii naprawdę wiele możemy uczynić m.in.:

  • zaprzestać palenia papierosów,

  • prowadzić zdrową dietę,

  • chronić skórę przed słońcem i wykorzystywać dobre filtry przeciwsłoneczne przez cały rok,

  • nawilżać i pielęgnować skórę – w odpowiedni sposób dobrany do typu cery,

  • regularnie korzystać z konsultacji z lekarzem dermatologiem – w sytuacji, gdy nasza skóra choruje, np. mamy trądzik albo trądzik różowaty,

  • korzystać z wizyt i porad udzielanych w gabinetach kosmetologicznych. 

Takie działanie pozwoli na zachowanie na dłużej elastyczności skóry, niedopuszczenia do jej przesuszenia oraz zwiększenie jej sprężystości. Wszystko to prowadzi do spowolnienia procesu starzenia skóry. 

Zabiegi powstrzymujące starzenie się skóry

W gabinetach kosmetycznych i medycyny estetycznej zwykle można spotkać się z całą paletą rozwiązań dla powstrzymania naturalnego procesu starzenia się skóry. Przy użyciu różnych kosmetyków, narzędzi czy metod można oddziaływać na jej poszczególne warstwy, czyli: naskórek, skórę właściwą i tkankę podskórną.

Jeśli chodzi o zewnętrzną warstwę skóry, a więc jej naskórek, można poddać się zabiegom przeciwstarzeniowym, do których zalicza się:

  • mikrodermabrazję,

  • peelingi – powierzchowne i głębokie,

  • zabiegi regeneracyjne np. zabiegi mezoterapii z wykorzystaniem kwasu hialuronowego i koktajli rewitalizujących,

  • zabiegi laserowe oraz oparte na fali radiowej  o głębszym oddziaływaniu, zdolne do obkurczania włókien kolagenowych i napinania ich, przez co poprawia się jędrność skóry,

  • zabiegi laserowe – niwelujące różne problemy starzejącej się skóry.

W parze z zabiegami, które pozwalają na usuwanie pierwszych zmarszczek, w tym zmarszczek mimicznych, powinna iść profilaktyka, tj. pielęgnacja skóry i ochrona przed działaniem czynników zewnętrznych. Kompleksowe działanie pozwala na zatrzymanie procesu pojawiania się zmarszczek. 

Walka z wolnymi rodnikami

Choć czynniki endogenne dotyczą wewnętrznych zmian zachodzących w organizmie człowieka w procesie starzenia się, to na nie również można w pewien sposób oddziaływać. Chodzi o wolne rodniki i skuteczną walkę z nimi. To cząsteczki negatywnie oddziałujące na skórę człowieka. Są wysoce reaktywne i mogą powodować uszkodzenie tkanek. Reagują z wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi, DNA i białkiem.

Warto wiedzieć, że wolne rodniki powstają pod wpływem zwykłych reakcji metabolicznych zachodzących w organizmie. Egzogenną produkcję wolnych rodników mogą natomiast zainicjować:

  • toksyny,

  • promieniowanie UV,

  • związki powodujące zanieczyszczenie środowiska,

  • składniki dymu tytoniowego.

Bardzo często wolne rodniki pojawiają się pod wpływem promieniowania słonecznego jonizującego – UVA i UVB. Przyczynia się do tego promieniowanie przenikliwe, spożywanie wysoko przetworzonej żywności itp. Nadmierna ekspozycja na słońce bez odpowiednich środków ochronnych prowadzi do tego, że skóra staje się wiotka, cieńsza i narażona na przyspieszone starzenie, traci naturalne nawilżenie. Ma coraz mniej kolagenu i elastyny, dlatego trzeba chronić ją przed czynnikami zewnętrznymi i zastosować odpowiednią pielęgnację. 

Wolne rodniki destrukcyjnie działają na skórę człowieka, która po prostu szybciej się starzeje. Wszystko dlatego, że utleniają główne składniki komórki. Uszkadzają ją lub powodują, że funkcjonuje wadliwie. Ostatecznie ona obumiera, a inne mogą nie być w stanie jej zastąpić. Wszystko to prowadzi do zauważalnego starzenia się skóry, która pokrywa się zmarszczkami i przebarwieniami. Traci elastyczność, wysusza się i nie jest sprężysta. 

Wolne rodniki są szczególnie szkodliwe dla włókien kolagenowych skóry, które się uszkadzają. Kolagen stanowi około 75 proc. jej masy i pełni bardzo ważną funkcję w jej strukturze. Skoro białka kolagenowe są uszkadzane przez wolne rodniki, to starzenie postępuje.

Stąd też bardzo ważne jest sięgnięcie po skuteczne sposoby walki z wolnymi rodnikami i stresem oksydacyjnym, by móc walczyć z oznakami starzenia się komórek skóry. Pomagają w tym antyoksydanty, które mogą hamować objawy starzenia się skóry i poprawiać wygląd skóry. 

 

 Źródła:

  • https://enel.pl/enelzdrowie/cialo/dlaczego-skora-sie-starzeje

  • https://enel.pl/enelzdrowie/uroda/wolne-rodniki-i-ich-wplyw-na-skore-oraz-proces-starzenia

  • https://www.termedia.pl/showpdf.php?article_id=11356&filename=Wybrane%20zagadnienia.pdf&priority=1

  • http://gerontologia.org.pl/wp-content/uploads/2016/05/2006-04-4.pdf

  • https://postepybiochemii.ptbioch.edu.pl/index.php/PB/article/view/482

  • https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/195514

  • https://www.researchgate.net/profile/Dorota-Wydro/publication/270904988_Starzenie_sie_skory_-_aspekty_genetyczne_fizjologiczne_i_patomorfologiczne_Skin_aging_-_genetic_physiological_and_pathomorphological_aspects/links/55c4ce0608aea2d9bdc3913b/Starzenie-sie-skory-aspekty-genetyczne-fizjologiczne-i-patomorfologiczne-Skin-aging-genetic-physiological-and-pathomorphological-aspects.pdf

  • http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2015.6-2.pdf

Artykuły powiązane

Ciało

Lipoliza iniekcyjna - co to jest

Jak wygląda zabieg lipolizy iniekcyjnej. W jaki sposób rozpuszcza się tkanka tłuszczowa? Zobacz zabieg dr n. med. Krzysztofa Jakubowskiego z warszawskiej Kilikinki Etell.

Ciało

Pękająca skóra na dłoniach

Sucha i pękająca skóra dłoni to nie zawsze kłopot jedynie natury kosmetycznej. Poznaj przyczyny problemów ze skórą dłoni i skuteczne sposoby radzenia sobie z tym kłopotem.

Ciało

Co to jest mezoterapia?

Mezoterapia to nieinwazyjna metoda stosowana do odmłodzenia, rewitalizacji i głębokiej regeneracji skóry. Jest polecana także w terapiach profilaktycznych w celu opóźnienia procesu starzenia się skóry.

Artykuły polecane dla Ciebie