Objawy i leczenie alergii u dzieci to temat, który trzeba traktować poważnie. Informacje o uczuleniu organizmu Twojej pociechy na konkretne alergeny mogą pozwolić Ci mu pomóc. Jak rozpoznać alergię u dziecka?

Co to jest alergia? 

Alergia jest chorobą, w której główną rolę gra układ odpornościowy organizmu. Przyczyn ujawnienia się alergii można wymienić wiele, jak chociażby warunki środowiskowe lub przebyte infekcje. Duży wpływ na możliwość wystąpienia uczulenia mają uwarunkowania genetyczne. Osoby, których członkowie rodziny cierpiały już na reakcje alergiczne, są bardziej narażone na zachorowanie. 

Jakie są objawy alergii u dzieci?

Warto zwrócić uwagę na gorączkę – wysoka temperatura zasadniczo nie występuje w przypadku reakcji alergicznej. Może jednak pojawić się stan podgorączkowy. Ponadto katar również różni się od tego, z którym mamy do czynienia przy przeziębieniu. Ma dużo rzadszą, wodnistą konsystencję i wręcz kapie z nosa. Należy zaobserwować także, czy nie występuje tylko w szczególnych okolicznościach, np. podczas zabawy ze zwierzęciem. Osobną kwestę stanowią alergie pokarmowe.

W przypadku wysokiej dawki alergenu może dojść do zaczerwienia oczu i spuchnięcia powiek. Objawy alergii u dzieci to także zaczerwienienie śluzówki gardła, a także wysuszona skóra, czy bóle brzucha. Warto poinformować o nich lekarza

Najlepszym sposobem, aby uniknąć reakcji alergicznych jest unikanie alergenu. W zależności od jego charakteru zaleca się więc np. odpowiednie dopasowanie diety i dokładną lekturę etykiet kupowanych produktów czy unikanie długotrwałego przebywania na dworze w okresie pylenia. Leczenie alergii u dzieci można też prowadzić stosując leki antyhistaminowe i zbliżone. Nie eliminują one choroby, ale redukują jej objawy.


Objawy alergii u dzieci należy traktować za każdym razem poważnie. Nieleczona alergia może wywołać marsz atopowy, który polega na przejściu jednej alergii, w drugą - poważniejszą. Dodatkowo, wśród odpowiedzi organizmu na alergen, mogą pojawić się nie tylko tak łagodne objawy jak katar, ale także niezwykle niebezpieczny wstrząs anafilaktyczny, który stanowi poważne zagrożenie dla życia dziecka. Warto zatem zadbać, aby ewentualną alergię dziecka szybko i skutecznie zdiagnozować i zrobić wszystko, na ile to możliwe, by odseparować je od czynników alergizujących.