Jak rozpoznać alergie u dziecka - badania alergiczne, objawy i leczenie alergii
Każdy, nawet najmniejszy kaszel czy katar u małego dziecka wywołuje u jego rodziców wzmożoną czujność. Mimo to należy być ostrożnym z wyciąganiem pochopnych wniosków. Szczegółowa obserwacja objawów jest nie tylko dobra, ale i wskazana. Natomiast przesądzanie z góry o kolejnej infekcji może okazać się pomyłką. Zdarza się bowiem, że za zjawiskami, które w pierwszej chwili wydają się świadczyć o przeziębieniu lub nawet anginie, stoi zupełnie inna choroba – alergia. W takiej sytuacji podawanie dziecku entego antybiotyku nie przyniesie oczekiwanego efektu, a wręcz przeciwnie – niszcząc florę bakteryjną przewodu pokarmowego, zaszkodzi organizmowi dziecka.
Spis treści:
- Czym jest alergia?
- Jakie są objawy alergii u dzieci?
- Badania alergiczne dla dzieci.
- Leczenie alergii u dzieci.
- Dlaczego nie można bagatelizować alergii u dziecka?
Czym jest alergia?
Alergia jest chorobą, w której główną rolę gra układ immunologiczny (odpornościowy) organizmu. U dziecka cierpiącego na alergię będzie on cechował się nadwrażliwością na jakiś w rzeczywistości niegroźny czynnik. Odczytując go jako zagrożenie, zareaguje wywołaniem stanu zapalnego. Alergie u dziecka, w większości przypadków, związane są z działaniem immunoglobulin (przeciwciał) typu, produkowanych przez białe krwinki. Alergik będzie miał we krwi zwiększoną ich ilość. Dlatego też często określa się alergie mianem IgE-zależnych.
Wśród przyczyn alergii można wymienić wiele różnych elementów i okoliczności jak chociażby warunki środowiskowe lub przebyte infekcje. Ponadto duży wpływ na możliwość wystąpienia nadwrażliwości mają uwarunkowania genetyczne. Osoby, których członkowie rodziny cierpieli już na reakcje alergiczne, są bardziej narażone na zachorowanie.
Jakie są objawy alergii u dzieci?
Dziecko alergik może borykać się z różnymi dolegliwościami w zależności od tego, co jest czynnikiem alergizującym. Zatem jak rozpoznać alergię u dziecka? Warto zwrócić uwagę na gorączkę – wysoka temperatura zasadniczo nie występuje w przypadku reakcji alergicznej. Może jednak pojawić się stan podgorączkowy. Ponadto katar również różni się od tego, z którym mamy do czynienia przy przeziębieniu. Ma dużo rzadszą konsystencję i wręcz kapie z nosa. Należy zaobserwować także, czy nie występuje tylko w szczególnych okolicznościach, np. podczas zabawy alergika ze zwierzęciem.
W przypadku wystawienia na relatywnie wysoką dawkę alergenu może dojść do zaczerwienia oczu i spuchnięcia powiek. Objawy alergii u dzieci to także obrzmiałe, lecz niezaczerwione gardło, a także wysuszona skóra i swąd, wypryski, bezpodstawne bóle brzucha. Zaobserwowawszy te lub zbliżone objawy, należy niezwłocznie poinformować o nich pediatrę. Doktor, gdy tylko wykluczy infekcję, powinien w takiej sytuacji wypisać skierowanie do alergologa.
Badania alergiczne dla dzieci.
Lekarz alergologii, poza przeprowadzeniem wywiadu, wykona także niepozostawiające wątpliwości badania alergiczne. Najczęściej robi to jedną z dwóch metod: testem skórnym lub na drodze badań serologicznych. Pierwsza metoda polega na celowym wywołaniu kontaktu kropli alergenu ze skórą badanego i ocenie zachodzącej reakcji. Nie stosuje się jej w przypadku dzieci poniżej ok. 3-4 roku życia. Natomiast testy serologiczne opierają się na specjalnym badaniu krwi alergika w tzw. teście fluorescencyjnym CAP-RAST. W jego ramach oznacza się wartości IgE swoistego we krwi. Tę technikę można stosować niezależnie od wieku pacjenta.
Leczenie alergii u dzieci.
Niestety nie wynaleziono jeszcze leku będącego całkowitym panaceum na alergię. Najlepszym sposobem, aby uniknąć alergicznych reakcji, jest unikanie alergenu. W zależności od jego charakteru zaleca się więc np. odpowiednie dopasowanie diety i dokładną lekturę etykiet kupowanych produktów (w przypadku uczulenia na żywność) lub niewychodzenie z domu w okresie pylenia (w przypadku uczulenia na pyłki). Ponadto leczenie alergii u dzieci może mieć również formę farmakologiczną, poprzez stosowanie leków antyhistaminowych i zbliżonych do nich. Nie eliminują one jednak choroby, ale redukują jedynie jej objawy.
Dlaczego nie można bagatelizować alergii u dziecka?
Objawy alergii u dzieci należy traktować za każdym razem całkowicie poważnie i podjąć kroki w stronę przeciwdziałania reakcjom alergicznym. Nieleczona alergia może wywołać marsz atopowy, który polega na przejściu jednej alergii, w drugą - poważniejszą. Co więcej, wśród odpowiedzi organizmu na alergen, mogą pojawić się nie tylko tak łagodne objawy, jak katar, ale także niezwykle niebezpieczny wstrząs anafilaktyczny, który stanowi poważne zagrożenie dla życia dziecka. Warto zatem zadbać, aby ewentualną alergię dziecka szybko i skutecznie zdiagnozować i zrobić wszystko, aby na tyle, na ile to możliwe, odseparować je od czynników alergizujących.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Jakie mogą być konsekwencje zamartwicy urodzeniowej?
Zamartwica to ciężki stan dziecka, będący skutkiem niedotlenienia. Może do niego dojść podczas ciąży, podczas porodu lub zaraz po nim.
Rak piersi w ciąży
Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet w Polsce. Dowiedz się jak wygląda wczesna diagnostyka raka piersi i jakie są możliwości terapeutyczne z uwzględnieniem ich ryzyka dla płodu.
Jakie są objawy gestozy w ciąży? Sprawdź!
Gestoza (zatrucie ciążowe) obecnie nazywana jest stanem przedrzucawkowym. Jest to zespół objawów, na który składa się nadciśnienie tętnicze, białkomocz oraz obrzęki.
Czym kierować się przy wyborze tranu dla dziecka? Podpowiadamy!
Tran to tłuszcz otrzymywany ze świeżej wątroby ryb z rodziny dorszowatych. Jest ceniony względu na swoje właściwości zdrowotne i zawarte w nim witaminy.
Czy Twojemu dziecku grozi nadwaga?
Nowoczesna medycyna pozwoli ocenić zagrożenie otyłością i da wiedzę potrzebną by pomóc swojemu dziecku wejść w dorosłość bez zbędnego balastu.