Na czym polega małowodzie i czy może być niebezpieczne?
Spis treści:
- Co to jest płyn owodniowy?
- Czym jest małowodzie?
- Małowodzie – przyczyny i objawy
- Małowodzie w ciąży – konsekwencje
Małowodzie to stan, kiedy ilość płynu owodniowego podczas ciąży jest zbyt mała. Może ono mieć wpływ na rozwijający się płód i na ciążę. Wyjaśniamy, jakie są przyczyny małowodzia i jakie daje objawy, a także jakie są konsekwencje tego stanu.
Co to jest płyn owodniowy?
Płód rozwijający się podczas ciąży w macicy przebywa w worku owodniowym wypełnionym płynem owodniowym, który jest wytwarzany z płynów ustrojowych matki oraz płodu. Powstaje w nerkach płodu, wchłaniany jest w płucach i połykany przez płód.
Płyn ten umożliwia wymianę substancji odżywczych między matką i płodem. Jest rezerwuarem wody i miejscem usuwania produktów przemiany materii płodu. Dlatego jego ilość i skład wpływa na stan płodu.
Płyn owodniowy podlega wielu złożonym procesom, polegającym na jego produkcji i resorpcji (wchłanianiu). Całkowita wymiana płynu między matką a płodem następuje w ciągu około trzech godzin.
Płyn owodniowy ma właściwości antybakteryjne. Jego rolą jest ochrona płodu przed czynnikami zewnętrznymi, zabezpiecza też płód przed zaciśnięciem przez sznur pępowiny oraz przed obkurczeniem macicy, które mogłoby prowadzić do deformacji. Płyn owodniowy utrzymuje także odpowiednią temperaturę wewnątrz macicy.
Ilość płynu owodniowego ocenia się podczas ciąży na podstawie badania USG. Mierzy się wówczas MVP czyli wymiar podłużny największej kieszonki płynu owodniowego, czyli możliwie największej przestrzeni możliwej do pomiaru między płodem a ścianą macicy. Mierzy się też tzw. indeks płynu owodniowego AFI (stanowiący sumę czterech kieszonek płynowych) i ocenia, czy jest on odpowiedni na danym etapie ciąży.
Ilość płynu owodniowego zwiększa się do intensywnie w I i II trymestrze ciąży. Maksymalną wartość osiąga w 33-34 tygodniu ciąży, potem ulega zmniejszeniu.
Prawidłową ilość płynu owodniowego oblicza się za pomocą wzoru, w którym mnoży się razy 50 tydzień ciąży pomniejszony o 10 i wynik dzieli się przez dwa.
W ciąży po terminie objętość płynu owodniowego jest szacowana na około 540 ml.
Zaburzenia ilości płynu owodniowego to bezwodzie, małowodzie i wielowodzie. Przy wielowodziu ilość płynu jest zbytu duża, zdarza się to w przypadku ciąż bliźniaczych czy też u kobiet chorujących na cukrzycę.
Gdy płynu nie ma w ogóle, stwierdzane jest bezwodzie.
Czym jest małowodzie?
Małowodzie w ciąży to stan, podczas którego ilość płynu owodniowego pomiędzy 32 a 36 tygodniem ciąży nie przekracza 500 ml albo gdy wskaźnik AFI wynosi poniżej 5-6 cm. Prawidłowa wartość tego wskaźnika na tym etapie ciąży powinna wynosić 5-24 cm.
Małowodzie dotyczy około 1,5 do 11 procent ciąż.
Małowodzie – przyczyny i objawy
Małowodzie może się pojawić na każdym etapie ciąży. Może być spowodowane przez choroby matki, takie jak nadciśnienie, cukrzyca lub infekcja. Może być naturalną konsekwencją przedwczesnego pęknięcia błon płodowych.
Przyczyną małowodzia może być hipotrofia wewnątrzmaciczna, czyli zbyt niska masa płodu lub wady wrodzone płodu, najczęściej dotyczące układu moczowego, których skutkiem jest wydalanie zbyt malej ilości moczu przez płód. Aby mieć pewność, że jest to bezpieczna ciąża, warto wykonać badania genetyczne.
Małowodzie stwierdzane bywa także w przypadku chorób, które upośledzają przepływ łożyskowy, co skutkuje zmniejszoną produkcją płynu przez owodnię. Powoduje to zmniejszony przepływ nerkowy i ograniczenie produkcji moczu, co pogłębia małowodzie.
W około połowie przypadków małowodzie nie jest powiązane z inną patologią. Dotyczy to zwykle kobiet z ciążą donoszoną lub po terminie. Wówczas mniejsza ilość płynu jest zjawiskiem typowym, ponieważ stanowi efekt pojawiającej się niewydolności łożyska oraz zwiększonego wchłaniania zwrotnego w nerkach płodu.
Gdy występuje małowodzie objawy, które można stwierdzić, to mała objętość macicy w porównaniu do wieku ciążowego, mały obwód brzucha i mały przyrost masy ciała ciężarnej. Podczas badania położniczego łatwo wówczas wyczuć części płodu, a przemieszczanie części przodującej jest trudne.
Małowodzie w ciąży – konsekwencje
W większości przypadków małowodzie nie powoduje żadnych skutków. W rzadkich przypadkach pojawiają się powikłania, takie jak hipoplazja płuc czyli wada wrodzona polegająca na niewykształceniu elementów naczyniowych, oskrzelowych czy miąższowych tkanki płucnej.
Gdy dojdzie do wydalenia smółki u dziecka (może to być spowodowane niedotlenieniem płodu czy infekcją występująca u matki) zbyt mała ilość płynu owodniowego może uniemożliwiać jej rozpuszczenie. Następuje wtedy zabarwienie płynu smółką, co może prowadzić to powstania tzw. zespołu aspiracji smółki. Powstające wtedy zielone wody płodowe mogą powodować niewydolność oddechową u dziecka.
W wyniku pęknięcia worka owodniowego może nastąpić uszkodzenie zdrowych tkanek płodu przez pasma pękniętej owodni.
Najgroźniejszymi skutkami małowodzia może być obumarcie wewnątrzmaciczne płodu lub śmierć okołoporodowa. Mogą także pojawić się odległe powikłania takie jak uszkodzenie układu neurologicznego, sercowo-naczyniowego, oddechowego i moczowego u dziecka. Jednak takie przypadki zdarzają się bardzo rzadko.
W celu leczenia małowodzia można stosować dożylne nawadnianie.
Według ginekologów w przypadku małowodzia poród może być obarczony ryzykiem, ponieważ mniejsza ilość płynu owodniowego oznacza, że płód ma gorszą ochronę w warunkach zmieniającego się ciśnienia wewnątrzmacicznego.
Małowodzie nie ma związku z „okręceniem pępowiną”, natomiast zwiększa ryzyko ucisku pępowiny i może powodować zwolnienie akcji serca płodu, zazwyczaj o charakterze zmiennych deceleracji.
W większości przypadków małowodzie nie wpływa jednak na stan urodzeniowy noworodków. Najczęściej rodzą się one z prawidłową masą ciała, chociaż niektóre źródła mówią o niższej średniej masie urodzeniowej.
Źródła:
Antoń M., Zaburzenia objętości płynu owodniowego, a wady płodu, praca magisterska 2017, Uniwersytet Jagielloński, Wydział Nauk o Zdrowiu, Repozytorium Uniwersytetu Jagiellońskiego
Biesiada L., Pietrzak Z., Jacaszek. M., et. al., Wpływ małowodzia na przebieg porodu drogami natury, Gynecology and Obstetrics Medical Project, 2010, 2 (16), 45-53
Rochala K., Krasomski G., Ocena wpływu nieprawidłowego profilu biofizycznego płodu na występowanie krwawienia dokomorowego (IVH) i zamartwicy u noworodka, Nowa Pediatria2013, 2, 44-52
Wawro A., Kiliś-Pstrusińska K., Sikora M., Wczesna diagnostyka wad wrodzonych układu moczowego u dzieci, Advances in Clinical and Experimental Medicine, 2004, 13 (2), 261-265
Partyka A., Wartość metod oceny dobrostanu płodu w ciąży po wyznaczonym terminie porodu, Praca na stopień doktora nauk medycznych, Katedra Perinatologii, Klinika Położnictwa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Gdańsk 2014
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Rak piersi w ciąży
Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet w Polsce. Dowiedz się jak wygląda wczesna diagnostyka raka piersi i jakie są możliwości terapeutyczne z uwzględnieniem ich ryzyka dla płodu.
Czym kierować się przy wyborze tranu dla dziecka? Podpowiadamy!
Tran to tłuszcz otrzymywany ze świeżej wątroby ryb z rodziny dorszowatych. Jest ceniony względu na swoje właściwości zdrowotne i zawarte w nim witaminy.
Jakie mogą być konsekwencje zamartwicy urodzeniowej?
Zamartwica to ciężki stan dziecka, będący skutkiem niedotlenienia. Może do niego dojść podczas ciąży, podczas porodu lub zaraz po nim.
Czy Twojemu dziecku grozi nadwaga?
Nowoczesna medycyna pozwoli ocenić zagrożenie otyłością i da wiedzę potrzebną by pomóc swojemu dziecku wejść w dorosłość bez zbędnego balastu.
Jakie są objawy gestozy w ciąży? Sprawdź!
Gestoza (zatrucie ciążowe) obecnie nazywana jest stanem przedrzucawkowym. Jest to zespół objawów, na który składa się nadciśnienie tętnicze, białkomocz oraz obrzęki.
Artykuły polecane dla Ciebie
Koronawirus - ból gardła jako jeden z objawów?
Jednym z symptomów zarażenia koronawirusem jest ból gardła. Dowiedz się, czy można rozpoznać ból gardła spowodowany przez koronawirusa i sprawdź jak sobie z nim radzić.
Czy COVID-19 jest groźniejszy dla astmatyków?
Nie ma dowodów na to, że COVID-19 jest groźniejszy dla osób cierpiących na astmę. Astma niekontrolowana i nieleczona może jednak prowadzić do cięższego przebiegu choroby COVID-19 i większego ryzyka powikłań.
Koronawirus - galerie handlowe bezpieczne czy niekoniecznie?
Bez względu na to, czy galerie handlowe są otwarte czy zamknięte, do wizyty w sklepie należy się odpowiednio przygotować. – Przede wszystkim stosujmy się do podstawowych zaleceń – maseczka, dystans społeczny, higiena rąk – tłumaczy specjalista medycyny rodzinnej Joanna Pełka-Zakielarz z enel-med.
Koronawirus (SARS-CoV-2)
Na najważniejsze pytania o koronawirus SARS-CoV-2 odpowiada specjalista chorób zakażnych dr n. med. Wojciech Basiak. Jak można się zarazić i jak zminimalizować ryzyko zarażenia? Czy produkty zamawiane z Chin przez internet mogą być niebezpieczne? Dlaczego przed podróżą warto zaszczepić się przeciwko grypie?
Deksametazon w terapii koronawirusa. Czy jest skuteczny?
Walka z pandemią wirusa SARS-COV-2 jest prowadzona na różne sposoby – z jednej strony szczepimy się kolejnymi dawkami, z drugiej naukowcy wciąż szukają skutecznych leków mogących pomóc w walce z COVID-19. Rozwiązań poszukują także wśród znanych, sprawdzonych leków.
Koronawirus a płuca - jak choroba wpływa na ten organ?
Jak koronawirus wpływa na komórki nabłonka płuc? Czy zmiany powstałe w przebiegu COVID-19 są odwracalne? Dlaczego stosowanie się do zaleceń może uratować życie? Dowiedz się jakie jest jedno z najpoważniejszych powikłań przebycia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i czy można mu zapobiec.
Koronawirus a udar - dlaczego zagrożenie wzrasta?
Udar mózgu należy w Europie do najczęstszych przyczyn zgonów i trwałej niepełnosprawności u osób po 40. roku życia. Dowiedz się, dlaczego w przebiegu COVID-19 może dojść do udaru mózgu, a także jak go rozpoznać i co zrobić w przypadku podejrzenia udaru.
Czy noszenie maski może chronić przed zakażeniem koronawirusem?
Rozprzestrzeniająca się epidemia koronawirusa SARS-CoV-2, która rozpoczęła się w chińskim mieście Wuhan i dotarła do Europy, spowodowała wzrost sprzedaży masek, które w opinii wielu nabywców mają ochronić ich przed chorobą. Czy to prawda? Czy noszenie maski może rzeczywiście uchronić przed zakażeniem koronawirusem?
Koronawirus – rodzaje maseczek ochronnych
Wyjaśniamy, jakie są typy masek i które dają najlepszą ochronę przed przenoszonym drogą kropelkową koronawirusem. Dowiedz się, czym różnią się te produkty i jaką decyzję podjąć przy wyborze odpowiedniej maseczki dla siebie i swoich bliskich.
Koronawirus - ból gardła jako jeden z objawów?
Jednym z symptomów zarażenia koronawirusem jest ból gardła. Dowiedz się, czy można rozpoznać ból gardła spowodowany przez koronawirusa i sprawdź jak sobie z nim radzić.
Czy COVID-19 jest groźniejszy dla astmatyków?
Nie ma dowodów na to, że COVID-19 jest groźniejszy dla osób cierpiących na astmę. Astma niekontrolowana i nieleczona może jednak prowadzić do cięższego przebiegu choroby COVID-19 i większego ryzyka powikłań.
Koronawirus - galerie handlowe bezpieczne czy niekoniecznie?
Bez względu na to, czy galerie handlowe są otwarte czy zamknięte, do wizyty w sklepie należy się odpowiednio przygotować. – Przede wszystkim stosujmy się do podstawowych zaleceń – maseczka, dystans społeczny, higiena rąk – tłumaczy specjalista medycyny rodzinnej Joanna Pełka-Zakielarz z enel-med.
Koronawirus (SARS-CoV-2)
Na najważniejsze pytania o koronawirus SARS-CoV-2 odpowiada specjalista chorób zakażnych dr n. med. Wojciech Basiak. Jak można się zarazić i jak zminimalizować ryzyko zarażenia? Czy produkty zamawiane z Chin przez internet mogą być niebezpieczne? Dlaczego przed podróżą warto zaszczepić się przeciwko grypie?
Deksametazon w terapii koronawirusa. Czy jest skuteczny?
Walka z pandemią wirusa SARS-COV-2 jest prowadzona na różne sposoby – z jednej strony szczepimy się kolejnymi dawkami, z drugiej naukowcy wciąż szukają skutecznych leków mogących pomóc w walce z COVID-19. Rozwiązań poszukują także wśród znanych, sprawdzonych leków.
Koronawirus a płuca - jak choroba wpływa na ten organ?
Jak koronawirus wpływa na komórki nabłonka płuc? Czy zmiany powstałe w przebiegu COVID-19 są odwracalne? Dlaczego stosowanie się do zaleceń może uratować życie? Dowiedz się jakie jest jedno z najpoważniejszych powikłań przebycia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i czy można mu zapobiec.