Wszy u dzieci

Ciąża i dziecko

Choć wszawica kojarzy się przede wszystkim z brakiem higieny, to tylko stereotyp. Ta choroba może się pojawić u każdego. Wszawica najczęściej dotyka jednak najmłodszych – głównie dzieci w wieku przedszkolnym. Jak wyglądają wszy u dzieci? Skąd się biorą wszy u dzieci? Jakie są sposoby na wszy u dzieci? Odpowiadamy na te i inne pytania!

autor:
Redakcja enelzdrowie

Przyjęło się mówić, że wszy pojawiają się tam, gdzie jest brudno. To nieprawda: pasożyty nie zwracają uwagi na to, czy głowa, na której żyją, jest czysta, czy nie. Wszawica jest chorobą rozprzestrzeniającą się przez bezpośredni kontakt z chorym. Dlatego nie może dziwić, że często spotyka się wszy w przedszkolu czy szkole – wystarczy jedno zakażone dziecko, z którego pasożyty błyskawicznie przechodzą na kolejne maluchy.

Wszy u dzieci – skąd się biorą?

Wszy nie potrafią ani latać, ani skakać, dlatego do zarażenia dochodzi w wyniku używania wspólnych nakryć głowy i akcesoriów do włosów, a także w wyniku kontaktu fizycznego z chorym. Bardzo łatwo jest się zakazić, dlatego warto regularnie sprawdzać głowę dziecka, szczególnie po dłuższym czasie spędzonym z rówieśnikami czy pobycie na koloniach. Pediatrzy oraz dermatolodzy zauważyli, że wszawica u dzieci pojawia się najczęściej podczas wakacji, a także na przełomie jesieni i zimy. Wówczas dzieci przebywają w dużych skupiskach i w trakcie zabaw pożyczają sobie różne przedmioty.

Wszy u dziecka – objawy

Na objawy wszawicy u dzieci trzeba reagować natychmiast. Pierwszym symptomem, który powinien wzbudzić czujność, jest swędzenie skóry. Pasożyty żywią się krwią i w miejscach ugryzień pozostawiają swędzące zaczerwienione plamki (jak po ugryzieniu komara). Jeśli dziecko się drapie, należy dokładnie przyjrzeć się skórze jego głowy. Wszy najczęściej skupiają się za uszami i z tyłu głowy.

Jak wyglądają wszy u dzieci?

Wszy są bardzo małe i w zasadzie przezroczyste, choć bywają także brunatne (beżowo-brązowe). Szybko przemieszczają się wzdłuż włosa i tak samo szybko się rozmnażają. Samice składają białawe jaja (gnidy), które są przytwierdzone do nasady włosów. Przypominają łupież, dlatego często są z nim mylone. W przeciwieństwie do łupieżu trudno je jednak oderwać od włosa.

Leczenie wszawicy u dzieci

Leczenie wszawicy u dzieci można przeprowadzić w domu i nie należy z nim zwlekać. W aptece można dostać bez recepty preparaty na wszy dla dzieci w postaci szamponu, pianki lub płynu, które zawierają substancje chemiczne albo roślinne. Po zastosowaniu preparatu dorosłe osobniki pasożytów powinny wyginąć, ale po umyciu głowy włosy należy porządnie wyczesać specjalnym gęstym grzebieniem, by pozbyć się gnid. Warto dokładnie przejrzeć włosy pasmo po paśmie i ściągnąć jajeczka palcami, bo w przeciwnym razie choroba może powrócić. Jeśli dziecko ma długie włosy, dobrze jest rozważyć ich skrócenie. Taką kurację warto powtórzyć po tygodniu. Ponadto należy regularnie przeglądać głowy wszystkich domowników.

Wszy u dzieci – jak zwalczać?

Skuteczny preparat na wszy u dzieci to jednak nie wszystko. Ważnymi elementami leczenia są też inne sposoby na wszy u dzieci. Aby pozbyć się wszy, konieczna jest likwidacja wszystkich siedlisk pasożytów, dlatego trzeba skrupulatnie wysprzątać dom (m.in. wyprać pościel, ubrania i zabawki w temperaturze min. 60ºC) oraz wyparzyć wszystkie akcesoria do włosów.

Należy uświadomić dziecko, że ze względów higienicznych nie należy się wymieniać z rówieśnikami przyborami do włosów i ubraniami (głównie czapkami). Nie wolno jednak budować w nim poczucia winy: warto często podkreślać, że dziecko nie zawiniło, a taka sytuacja może się przytrafić każdemu.

Leczenie wszawicy w domu z reguły przynosi dobre rezultaty, jednak niekiedy dziecko wymaga konsultacji z lekarzem. Dzieje się tak u dzieci poniżej 2. roku życia oraz u tych z alergią lub astmą. Porady uzyskać można u lekarzy różnych specjalności, np. takich jak pediatria czy dermatologia.

Artykuły powiązane

Ciąża i dziecko

Rak piersi w ciąży

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet w Polsce. Dowiedz się jak wygląda wczesna diagnostyka raka piersi i jakie są możliwości terapeutyczne z uwzględnieniem ich ryzyka dla płodu. 

Artykuły polecane dla Ciebie