Choć wszy kojarzą się z niehigienicznym trybem życia, mogą pojawić się u każdego. Wszawica to choroba zakaźna dotykająca najczęściej najmłodszych. Jak ją leczyć?

Przyjęło się mówić, że wszy pojawiają się tam, gdzie brud. To nieprawda. Wszawica może wystąpić u każdego, bo pasożyty nie zwracają uwagi na to, czy głowa jest czysta czy brudna. Wszawica jest chorobą zakaźną rozprzestrzeniającą się przez bezpośredni kontakt z chorym.

Zarażenie wszawicą

Pasożyty te nie potrafią ani latać, ani skakać, dlatego do zarażenia dochodzi Do zakażenia dochodzi w wyniku używania wspólnych nakryć głowy, szczotek oraz grzebieni i w wyniku kontaktów fizycznych. Zakażenie jest bardzo łatwe, dlatego warto regularnie sprawdzać głowę dziecka. Szczególnie po pobytach w przedszkolu, szkole czy na koloniach. Pediatrzy oraz dermatolodzy zauważyli, że podwyższona zachorowalność na wszawicę przypada dwa razy w roku: latem podczas wakacji, a także na przełomie jesieni i zimy. Wówczas dzieci przebywają w dużych skupiskach i w trakcie zabaw użyczają sobie różne przedmioty.

W przypadku znalezienia wszy należy jak najszybciej przejść do działania. Pierwszym objawem, który powinien nas zaalarmować jest swędzenie skóry, czyli świąd. Pasożyty żywią się krwią i w miejscach ugryzień pozostawiają swędzące zaczerwienione plamki (jak po ugryzieniu komara). Gdy dziecko drapie się, należy dokładnie przyjrzeć się skórze jego głowy. Wszy najczęściej skupiają się za uszami i z tyłu głowy.

Jak wyglądają wszy?

Wszy są bardzo małe i w zasadzie przezroczyste, choć bywają brunatne (beżowo-brązowe). Podobnie jak szybko przemieszczają się wzdłuż włosa, tak samo szybko się rozmnażają. Samice składają jaja (gnidy) w kolorze białawym, które przytwierdzone są do nasady włosów. Przypominają łupież, dlatego często są z nim mylone. Trudno je jednak oderwać od włosa.

Leczenie wszawicy

Leczenie można przeprowadzić w domu i nie należy z nim zwlekać. W aptece można dostać preparat w postaci szamponu, pianki lub płynu, zawierający substancje chemiczne lub roślinne. Po zastosowaniu preparatu dorosłe osobniki pasożytów powinny wyginąć. Po umyciu głowy włosy należy porządnie wyczesać specjalnym gęstym grzebieniem, by pozbyć się gnid. Warto dokładnie przejrzeć włosy pasmo po paśmie i ściągnąć palcami ewentualne jajeczka. W przeciwnym razie choroba może powrócić. W przypadku dzieci z długimi włosami warto rozważyć ich skrócenie. Taką kurację warto powtórzyć po tygodniu. Ponadto należy regularnie oglądać głowę dziecka i innych domowników.

Ważną częścią leczenia jest likwidacja wszystkich siedlisk pasożytów, dlatego trzeba skrupulatnie sprzątnąć dom (pranie w temperaturze min. 60 stopni Celsjusza pościeli, ubrań, zabawek) oraz wyparzyć akcesoria do włosów.

Należy uświadomić dziecko, że ze względów higienicznych nie może wymieniać się z rówieśnikami przyborami do włosów i ubraniami (głównie czapkami). Jednocześnie trzeba podkreślać, że dziecko nie zawiniło, a taka sytuacja może spotkać każdego.

Z reguły wystarczy leczenie w domu, jednak niekiedy dziecko wymaga konsultacji z lekarzem. Dzieje się tak u dzieci poniżej drugiego roku życia oraz u tych z alergią lub astmą.