Co oznacza kolor warzyw i owoców?
Każde warzywo i owoc ma swój niepowtarzalny, charakterystyczny kolor. Co dokładnie oznaczają te kolory oraz warzywa i owoce o jakich barwach zawierają najwięcej składników odżywczych? Przeczytaj i dowiedz się!
Twój jadłospis powinien mieścić nawet 5 porcji warzyw i owoców dziennie. Każdy kolor oznacza inne drogocenne składniki niezbędne do zdrowego życia.
5 KOLORÓW WARZYW I OWOCÓW
Nie wszystkie warzywa i owoce wpływają takk samo na nasze zdrowie i zawierają identyczne substancje prozdrowotne. Co oznaczają ich kolory?
ZIELONE jak: szpinak, jarmuż, sałata, brokuł, natka pietruszki, zielona papryka, ogórek, kiwi
Swoją barwę zawdzięczają obecności chlorofilu – barwnika o silnym działaniu niszczącym wolne rodniki, przeciwnowotworowym. Chlorofil często nazywany jest "zieloną krwią" ze względu na transport tlenu w organizmie. Dzięki temu działa na organizm odkwaszająco i oczyszczająco.
ŻÓŁTE I POMARAŃCZOWE jak: marchew, dynia, morele, brzoskwinie, pomarańcza, banany, cytryny, mango, papaja
Dzięki zawartości dużej ilości karotenoidów mają działanie antyoksydacyjne. Karoteny zostają przekształcone w naszym organizmie w witaminę A i dodatkowo chronią skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.
CZERWONE jak: pomidory, czerwona papryka, truskawki, maliny, wiśnie, granat
Likopen, który występuje w szczególności w pomidorowych przetworach ma silne działanie antynowotworowe. Obniża również zawartość "złego" cholesterolu we krwi. Czerwony barwnik poprawia też pracę serca.
BIAŁE jak:pietruszka, seler, cebula, czosnek, kapusta biała, kalafior, ziemniaki
Zawierają flawonoidy czyli związki o działaniu przeciwnowotworowym. Dodatkowo wpływają na poprawę odporności organizmu i działają przeciwzapalnie.
FIOLETOWE I GRANATOWE jak: czerwona kapusta, bakłażan, burak, jagody, ciemne winogrona, czarna porzeczka, śliwki borówki
Głównie dzięki dużej zawartości antocyjanów chronią przed chorobami układu krążenia i obniżają ryzyko zawału. Dodatkowo wpływają na poprawę ostrości widzenia. Działają przeciwnowotworowo dzięki właściwościom antyoksydacyjnym.
Aby zachować zdrowie, spożywaj codziennie warzywa i owoce we wszystkich dostępnych kolorach. Smacznego!
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Czy mak jest zdrowy?
Wigilia to w wielu domach czas na makiełki, kutię, makowce czy strucle. Mak jest mocno zakorzeniony w polskiej tradycji kulinarnej, szczególnie w czasie Świąt. Czy to zdrowy smakołyk?
Warzywa kapustne - porcja zdrowia na jesień i zimę
Warzywa kapustne stanowią produkty o wysokiej wartości odżywczej. Są źródłem nie tylko witamin czy składników mineralnych, ale również składników bioaktywnych o korzystnym wpływie na cały organizm. Niska kaloryczność, niski indeks glikemiczny, bogactwo błonnika i witamin, dowiedz się więcej!
Co jeść przy zatruciu?
Biegunka, ból, zmęczenie, często odwodnienie. Zatrucia pokarmowe zamieniają życie w koszmar, jak sobie z nimi radzić? Co i jak jeść po zatruciu - mówi dietetyk mgr Natalia Torchała.
Kompulsywne objadanie się – dieta
Kompulsywne jedzenie polega na przyjmowaniu dużych ilości jedzenia w krótkim czasie. Dowiedz się, jakie mogą być skutki tego zaburzenia.
Wzdęcia, niestrawność, zgaga?
Świąteczne potrawy, którym trudno się oprzeć, kuszące zapachy i dużo czasu na jedzenie. W efekcie często wzdęcia, niestrawność i zgaga. Jak sobie z tym poradzić?